Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 14.05.2019 2 dakikada okunur
yorumlar
4
kaydet

Çağlanın faydaları nelerdir?

Bahar aylarının bu lezzetli meyvesi sağlık üzerinde muhtemelen ilk defa duyacağınız birçok önemli etkiye sahip.

Çağlanın faydaları nelerdir?

Çağla yıl içinde raflarda ve pazar tezgahlarında yerini alması dört gözle beklenen meyvelerin başında geliyor. Yılın oldukça kısa bir döneminde satışa sunulan bu lezzetli meyve aslında badem, erik ve kayısı gibi sert meyveler veren ağaçların olgunlaşmamış ham meyvesi, yani saydığımız bu meyvelerin çekirdeklerinin sertleşmeden önceki hali. 

Genellikle tuzla birlikte çiğ olarak tüketilen çağla tercihe göre sulu yemeklere ve salatalara eklenerek de yenebilir. Ham bir meyve olduğu için sindirimi zor olabilen bu bahar meyvesinin dilerseniz turşusunu da yapabilirsiniz. Böylece hem normal şartlarda yalnızca bahar aylarında bulunabilen bu meyveyi yıl boyunca yemiş hem de çiğ oluşundan kaynaklanacak sindirim problemlerini ortadan kaldırmış olursunuz. Üstelik normal turşu yapımıyla aynı süreçlere sahip olan çağla turşusunun suyu da oldukça lezzetli.

Neden çağla yemeliyiz?

Çağlanın vücuda birçok önemli faydası bulunuyor. İşte o faydalar:

1-Çağla içerdiği selenyum minerali ile E ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, antioksidan etkisi ile vücuttaki zehirli atıkların dışarı atılmasını kolaylaştırıyor.

cagla

2-E vitamini çoğumuzun bildiği üzere cilt üzerinde olumlu etkileri olan vitaminlerin başında geliyor. Dolayısıyla sivilce ve akne oluşumunun önlenmesine yardımcı olan bu vitamini içeriğinde yüksek miktarda barındıran çağlaya beslenmenizde yer vererek cildinize de iyilik yapmış oluyorsunuz. Çağladan elde edilen maskeler sayesinde cilt kırışıklıklarını ve yaşlanma etkilerini de belirli bir ölçüde azaltmak mümkün. 

3-Çağlada bulunan magnezyum minerali de damar sağlığı için oldukça faydalı. Magnezyum kandaki oksijen miktarının artmasını, bu ise kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlıyor. Magnezyumun yanı sıra sahip olduğu tekli yağ asitleri de yine kalp ve damar sağlığının korunmasına destekçi. Buna ek olarak damarların tıkanmasını önleyerek kolesterol oranını düzenliyor.

4-Şeker hastalarının yüksek lif ve düşük şeker oranına sahip gıda ihtiyacını karşılayabilecek mükemmel bir besin olan çağla, sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardım ediyor ve bağırsaklardaki faydalı bakterileri çoğaltarak probiyotik etki gösteriyor. 

caglanin yararlari

5-Zihinsel yorgunlukların azalmasına ve sinirlerin güçlenmesine yardımcı oluyor. 

6-Safra taşı oluşumunun azalmasına destek oluyor ve vücudun iltihaplanmasına neden olan C reaktif proteinin düzeyini düşürüyor.

7-Yine içeriğindeki magnezyum ve potasyum, kramp ağrıları çekenler ve yüksek tansiyondan mustarip olanların şikayetlerinin azalmasını sağlıyor.

Tüm bu faydalarının yanı sıra elbette çağlanın da her besinde olduğu gibi porsiyonmiktarına dikkat ederek beslenme planına eklenmesi gerekiyor. Ayrıca eğer tuzla birlikte yemeyi tercih edenlerdenseniz olabildiğince az tuz kullanmaya dikkat etmenizde sağlığınız açısından yarar var.

meyve sağlıklı beslenme
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Afet Esgerva en sevdiyim

14.05.2019
Yanıtla

İdil A. Çekirdeği ile beraber mi tüketilmeli?

14.05.2019
Yanıtla

Süheyla Yılmaz Bayılırımmmm

25.06.2019
Yanıtla

Elif Yılmaz Yılmaz Vardi da biz mi yemedik olsa yeriz ariniriz

27.06.2019
Yanıtla

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir