Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
11.06.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Çaktırmadan kalori yaktıran düşük etkili 5 egzersiz çeşidi

Egzersize bir türlü başlanamamasının belki de en önemli nedeni üşenmek. Öyleyse hem eğlenceli hem de daha düşük yoğunluklu egzersiz çeşitleri bu nedeni ortadan kaldırabilir!

Çaktırmadan kalori yaktıran düşük etkili 5 egzersiz çeşidi

İtiraf edelim ki çoğumuz fit bir bedene sahip olmak istesek de daha az yorucu, daha kısa süren, kısaca daha “kolay” egzersiz çeşitlerine yönelmenin derdindeyiz. Dolayısıyla boks, koşu, HIIT gibi bedenimizi zorlayan egzersizlerdense az terleten bu tip antrenmanları daha düzenli yapmamız çok da şaşırtıcı olmasa gerek. 

İşte zamanınıza değecek ve severek yapacağınız 5 düşük etkili egzersiz türü:

1-Kürek çekme

kurek cekme

Kürek çekmek ilk bakışta birçok insana sıkıcı gelebilir. Ancak eğer denerseniz çok geçmeden düşük etkili egzersizler arasında ne kadar iyi bir seçenek olduğunu fark edeceksiniz. Bu egzersiz çeşidi kalp atışlarınızı hızlandırarak kaslarınızı güçlendiren, düşük etkili bir tam vücut egzersizidir. Bu konuda acemiyseniz kürek dersi almalı ya da bir antrenöre danışmalısınız. Doğru kürek çekme formunu öğrendiğinizde emin olun gittiğiniz spor salonuna her zamankinden daha çok bağlanacaksınız. 

2-Suda spinning

Suda çevirmeyi havuzda gerçekleşen bir spinning seansı gibi düşünebilirsiniz. Spinning seanslarından farkı ise suyun ferahlatıcı etkisi sayesinde terlediğinizi hissetmemeniz. Bu sayede daha rahat bir şekilde egzersiz yapacaksınız. En güzel taraflarından biri de bisikletin direnç ayarlarıyla oynamanıza gerek kalmadan suyu kendinizin itmesi. Seansın zorluk derecesini belirleyerek kaslarınızın sertleştiğini hissedene ve ertesi gün eklem ağrısıyla uyanana kadar bu egzersizi sürdürebilirsiniz.

3-İp atlama

ip atlama

Çocukken her gün seve seve oynadığımız bir oyunu büyüyünce neden sürdürmeyelim ki? Evet, tabii ki ip atlamaktan bahsediyoruz. İp atlama egzersizi kalp atışlarını hızlı bir şekilde artırmasıyla biliniyor. Ayrıca Amerikan Egzersiz Konseyi’ne göre yüksek etkili egzersizlerin aksine ip atlama egzersizi, diz ve alt bacak bölgelerinin yaralanma riskini en aza indiriyor.

İp atlamanın bunun dışında da birçok avantajı bulunuyor. Küçük bir alanda, herhangi bir yerde yapılabilen bu egzersiz, eklemlerinizi tahriş etmeden koşmanın kardiyovasküler faydalarından yararlanmanızı sağlıyor. İp atlayarak kalori yakmak istiyorsanız birkaç şarkı boyunca tempo tutarak bu egzersizi yapmanız bile oldukça etkili olacaktır.

4-Dans etme

Tüm zamanların en sevilen egzersizi elbette ki dans. Eğlenceli bir egzersiz olmasının yanı sıra dans etmek vücutta bacaklardan göğse kadar birçok kas grubunu çalıştırıyor. Düşük etkili bir antrenman arıyorsanız kesinlikle ne tür bir dans dersi almak istediğinizi düşünmeye başlamalısınız. Hip-hop veya salsa gibi bir dans türü tango veya baleye kıyasla daha fazla etkiye sahip olacaktır. Ancak dans çeşitlerinin hepsinin vücuda ciddi faydaları bulunduğunu da unutmayın.

5-Kaya tırmanışı

kaya tirmanisi

Çoğu antrenmanın aksine oldukça zorlayıcı olarak değerlendirilen kaya tırmanışı, fiziksel olarak kuvvet ve hassasiyet, zihinsel olarak ise öngörü ve sabır isteyen bir aktivite. Aynı zamanda günlük stresinizi atmanıza yardımcı olan mükemmel bir zihinsel kaçış yöntemi.

En düşük etkili egzersizlerden biri diyebileceğimiz kaya tırmanışında tekrarlayan yüksek etkili hareketler bulunmuyor. Bu egzersiz çeşidi zamanla vücut ağırlığınızı nereye ve nasıl taşımanız gerektiğini anlamanızı sağlıyor. Bir diğer avantajı ise tırmanış esnasında üzerinizde hızlanma baskısının bulunmaması. Bu özelliğinden ötürü de zamanı en doğru şekilde kullanmaya zorlayan, süper hızlı ve yoğun antrenmanlardan çok daha farklı bir yere konumlanıyor. 

Daha önce tırmanış yapmayı denemediyseniz bunu bir sorun olarak görmenize gerek yok. Tırmanış alanı bulunan bir spor salonu bularak ilk adımı atabilirsiniz. Spor uzmanları ilk deneyimlerinizde iplerle tırmanmanıza yardımcı olacaktır.

Düşük etkili antrenmanlar spor salonlarında çoğu kez göz ardı ediliyor ancak çok fazla terlemeden uygulayabileceğiniz bu egzersiz seçeneklerinin etkileri hiç de azımsanamayacak boyutta. Bu antrenmanlardan birine yönelerek kalori yakmanın ne kadar eğlenceli olabileceğini denemenizi tavsiye ederiz! 

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan