Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 02.08.2023 7 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Çevre dostu gıda ambalajı nedir?

Gün geçtikçe kullanımı daha da artan plastikler... Dünyanın sonunu getirebilecek kadar etkili olduklarını biliyor muydunuz?

Çevre dostu gıda ambalajı nedir?

Plastik gıda ambalajı, okyanuslarda birikme ve endokrin sisteminizde bozulma dahil olmak üzere sayısız çevresel ve halk sağlığı riski oluşturur. Dünya çapında üretilen tüm plastiklerin yaklaşık% 60'ı gıda ambalajı için kullanılmaktadır. Bu, 2015 yılında üretilen 380 milyon metrik ton plastiğin 228 milyon metrik tonunun yalnızca gıda ambalajı olduğu anlamına geliyor.

Parçalanamayan plastik ambalajların çevresel ve insan sağlığı üzerindeki etkileri nedeniyle, birçok insan plastik üretimini büyük ölçüde azaltmak ve geri dönüşümü artırmak ve daha sürdürülebilir gıda ambalajlarını teşvik etmek için mücadele ediyor.

Sürdürülebilir gıda ambalajı neden önemlidir?

Plastikler yüzünden oluşan riskler arasında okyanuslarda ve çöplüklerde birikmeleri, mikro ve nano plastiklerin oluşumu ve gıda ambalajındaki kimyasallar gıdalara geçtiğinde insanların toksinlere maruz kalması yer alıyor.

Plastik üretmek için kasıtlı olarak kullanılan kimyasallara ek olarak, gıda paketlerinde kasıtlı olarak eklenmeyen birçok madde (NIAS) bulunur. Bu kimyasallar insanlarda toksisite ve endokrin bozucu riskler oluşturuyor. Bununla birlikte, çevre dostu ambalaj alternatifleri giderek daha yaygın hale gelmesi bize bir ‘oh be!’ çektirmiyor değil!

Bu çevre dostu gıda paketlerinde genellikle biyolojik olarak parçalanabilir, yeniden kullanılabilir ve tehlikeli kimyasallar içermeyen sürdürülebilir biyoplastikler ve buğday, odun ve bambu gibi bitki bazlı özler kullanır.  Gıda ambalajındaki kimyasallara maruz kalmak kaçınılmazdır ancak bu kimyasalların gıdaya transferini azaltma çabaları insan sağlığı için hayati öneme sahiptir.

Sürdürülebilir gıda paketleme seçenekleri

İşte gezegen ve sağlığınız için daha iyi olan 5 çevre dostu gıda ambalaj seçenekleri aşağıda:

1. Cam kaplar

Camın günlük yaşam için çok sayıda kullanımı ve faydası vardır. Taşınabilir gıda ambalajı olarak temizlenmesi ve kullanımı da kolay, yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir ve dayanıklı bir malzemedir. Cam yiyecek ve içecek kapları arasında su şişeleri ve beslenme kutuları bulunur. Bununla birlikte, genellikle cam kapaklar veya cam haznelere uygun kapaklar (vakumlu kapaklar) sızdırmazdır, bu da onları taşınabilir kapların işe, okula veya geziye götürmesi için ideal kılar. Bu nedenle, bu taşınabilir cam gıda kaplarının çoğu, silikon contalı geçmeli kilitli plastik kapaklar veya portatif kesme tahtaları olarak ikiye katlanan bambu kapaklar kullanır.

Önemli bir dipnot: Hem erkek hem de kadın kısırlığında ve tümör gelişiminde rol oynadığı gösterilen bilinen bir endokrin bozucu olan bisfenol-A (BPA) içermeyen kapakları seçtiğinizden emin olun.

Kırılmadıkça, bu kapların ömrü plastiklerin 3,5 katıdır ve atıldığında geri dönüştürülebilir, bu da plastiklerin olumsuz çevresel etkilerini azaltır.

2. Paslanmaz çelik

Gıda sınıfı paslanmaz çelik dayanıklı, paslanmayan ve ısıya dayanıklıdır, bu da onu gıda saklama için güvenli bir seçim haline getirir. Aynı zamanda tekrar kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir.

Paslanmaz çelik beslenme öğle yemeği kutuları yaygın olarak mevcuttur, genellikle çoğu ürün, kilitlenebilir çelik klipsli bir silikon conta veya renkli, BPA içermeyen, gıda açısından güvenli silikon kapaklar aracılığıyla sızdırmaz hale getirmek için silikon kullanır.

Un, tahıl ve baharat gibi dökme yiyecekleri saklamak için paslanmaz çelik, hava geçirmez kapaklı cam saklama kavanozları sıklıkla kullanılır ve uygundur.

3. Bambu

Bambu biyolojik olarak parçalanabilir ve dayanıklı ve ısıya dayanıklı olduğu için gıda ambalajı için arzu edilen birçok özelliğe sahiptir. Bambu içeren gıda ambalajlarında bambu kapaklı tezgâh üstü cam kavanozlar, bambu kapaklı portatif plastiksiz öğle yemeği kutuları, bambu ekmek kutuları ve bambu servis kaseleri bulunur.

Dipnot: Bambu veya diğer bitki liflerinden yapılan gıda kaplarının cam veya paslanmaz çelikten daha az dayanıklı olduğunu ve daha kolay aşınıp yıprandığını unutmayın.

4. Pirinç kabuğu

Pirinç kabuğu, düşük maliyetli, yenilenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilen pirinç tarımının bir yan ürünüdür.

Bir çalışmada pirinç kabuğunun biyo-adsorban özelliklere sahip olduğu gösterildi, bu da kirleticileri çevresinden emdiği anlamına geliyor. Bu bileşikten yapılan ürünler arasında sızdırmaz öğle yemeği kutuları ve kırılmaz servis kaseleri bulunur.

5. Jelatin filmler

Jelatin filmler, toksik olmayan özellikleri, düşük maliyeti ve güvenilir film oluşturma kapasitesi nedeniyle gıda ambalajlarında daha popüler hale gelmektedir. Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) göre jelatin, gıda katkı maddesi olarak genellikle güvenli (GRAS) olarak kabul edilmektedir.

Jelatin filmler, Staphylococcus aureus ve E. coli dahil olmak üzere gıda kaynaklı hastalıklara neden olan yaygın patojenlerin büyümesini engelleyen antimikrobiyal selüloz ile doldurulur. Bu aktif dolgu maddeleri jelatin filmleri geleneksel plastiklere göre daha güvenli alternatifler haline getirir.

Mikrokristalin selüloz (MCC) ve reçine aşılı selüloz nanokristalleri  (r-CNCs ) jelatin gıda ambalajı için iki ana dolgu maddesidir.

Özetle; cam kaplar, gıda sınıfı paslanmaz çelik, bambu, pirinç kabuğu ve selüloz dolgulu jelatin filmler, piyasadaki en çevre dostu gıda ambalajlarından bazılarıdır.

Kaçınılması gereken plastik türleri

Geleneksel plastikler, stabilizatörler, dolgu maddeleri, plastikleştiriciler, alev geciktiriciler ve daha yakın zamanda antimikrobiyaller gibi birçok katkı maddesi içerir. Bu petrol bazlı plastik ürünler biyolojik olarak parçalanamaz, yani doğal maddelere ayrışmazlar. Bunun yerine, çevreyi kirleten ve doğal ekosistemleri ve insan sağlığını tehdit eden mikro ve nanoplastikler olarak bilinen parçalara ayrılırlar. Bu katkı maddeleri, gıdaların depolanmasını ve taşınmasını sağlayan daha arzu edilen bir plastik ürün üretebilirken, içerdikleri kimyasallar kirliliğe yol açarak insanlarda endokrin bozukluk ve kanser riskini artırmaktadır.

İşte kaçınmanız gereken 3 petrol bazlı plastik aşağıda yer alıyor:

1. Tek kullanımlık plastikler

Pipetler, içecek şişeleri, şişe kapakları, Strafor bardaklar ve plastik poşetler en yaygın, sürdürülemez ve uygunsuz şekilde atılmış tek kullanımlık plastiklerdir. Okyanuslar ve kıyı bölgeleri, Pasifik Okyanusu'nda Japonya ile Hawaii arasında plastik enkaz birikimi olan Büyük Pasifik Çöp Alanı’nın örneklediği gibi, tek kullanımlık plastiklerin neden olduğu hasara özellikle eğilimlidir.

2. BPA'lı Plastikler

Bisfenol-A (BPA), birçok plastik üründe kullanılan bir malzeme olan polivinil klorürü (PVC) yapmak için kullanılan bir plastikleştirici katkı maddesidir. BPA sadece çevrede birikmekle kalmaz, aynı zamanda gıda ambalajından gıdanın kendisine de göç eder. Yutulduğunda kısırlık, polikistik over sendromu (PKOS) ve diğer metabolik bozukluklar riskinizi artırabilir.

3. Plastik paket servis kapları

Tek kullanımlık paket servis kaplarının yaygın kullanımı, kirliliğe ve çevresel toksinlere yol açan büyük miktarda atığa katkıda bulunur.

Çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz sonuçları nedeniyle tek kullanımlık plastiklerden, BPA içeren ambalajlardan ve paket servis kaplarından kişisel olarak kaçınmak ve aşamalı olarak çalışmak en iyisidir.

Plastik ambalaj kullanımını azaltmak için ipuçları

  • Tek kullanımlık plastik pipetler yerine yeniden kullanılabilir metal veya bambu pipetler seçin. Yeniden kullanılabilir pipetler için temizleme fırçaları, bu ürünlerin hijyenik bakımı için olmazsa olmazlardan biridir. Alternatif olarak, tek kullanımlık kağıt pipetler biyolojik olarak parçalanabilir ve çevre dostudur.

  • Plastik olmayan veya BPA içermeyen yeniden kullanılabilir su şişelerini tercih edin ve bir şişe fırçasına yatırım yapmayı düşünün ve düzenli olarak şişenizi temizlemeyi unutmayın!

  • Evde su filtreleri kullanın - musluk filtreleri veya filtreli sürahiler - tek kullanımlık plastik su şişelerinin kullanımını azaltmaya yardımcı olur.

  • Daha az tek kullanımlık plastik kullanmak için bir sonraki paket siparişinizde kapları kullanmayın. Bunun yerine kendi mutfak eşyalarınızı kullanın.

  • Yiyecek kaplarını değiştirmeniz gerektiğinde plastik yerine cam kaplar seçin.

  • Geleneksel, petrol bazlı plastikler yerine biyolojik olarak parçalanabilen, biyoplastik ürünler tercih edin.

  • Karbon ayak izinizi azaltmak için uygun plastik gıda paketlerini geri dönüştürün.

  • Çatal bıçak takımı ve plastik fermuarlı torbalar gibi plastik gıda kaplarının yıkanması ve yeniden kullanılması, çevresel etkilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

  • Petrol bazlı, tek kullanımlık plastik kullanımınızı azaltmak için yeniden kullanılabilir paketler seçin ve metal, cam veya bitki bazlı malzemelerden yapılmış ürünler kullanın.

  • Birçok şirket petrol bazlı plastiklere karşı bir duruş sergilemiş ve çeşitli çevre dostu, sürdürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilen gıda paketleri sunmaktadır. İnternetten araştırın ve yavaş yavaş tercihlerinizi değiştirip daha sürdürülebilir olun.

Petrol bazlı gıda ambalajları çevrede birikir ve metabolik bozukluklar ve hatta kanser dahil olmak üzere çok sayıda sağlık riski oluşturur. Bu plastiklerden tamamen kaçınmak imkânsız olsa da, biyolojik olarak parçalanabilen, daha az toksik ve geri dönüştürülebilir çevre dostu gıda ambalajlarını seçmek, plastiklerin sağlığınız ve çevre üzerindeki zararlı etkilerini azaltmak için atılmış büyük bir adımdır.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan