Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 07.04.2021 3 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Cildiniz parlasın: Kolajen 101

Daha sağlıklı bir cilt ve güçlenmiş eklemler için önerilen kolajeni bir de bizden dinleyin!

Cildiniz parlasın: Kolajen 101

Son dönemlerde hemen her yayında, internet sayfalarında ve sosyal medyada rastladığımız kolajen; sağlık alanında kullanılan popüler bir terimdir. Peki, nedir bu kolajen ve iddia edildiği gibi kolajen supplementi kullanmak gerekli midir? Kısacası kolajen takviyesi ne işe yarar? Okumaya devam edin…

Kolajen nedir?

Kolajen; karbon, oksijen ve hidrojen atomları ile glisin, prolin, hidroksiprolin ve arginin gibi spesifik amino asitlerden oluşan bir çeşit proteindir. Vücuttaki total proteinin yaklaşık %30’unu oluşturan bu protein çeşidi cilt hücrelerinin temel yapı taşıdır. Vücudun hemen her bölgesinde özellikle kemik, tendon ve eklemlerde yer alır. Tip I, Tip II, Tip III ve IV olmak üzere dört ana çeşidi bulunur. Vücuttaki toplam kolajenin %90’ı Tip I kolajenden meydana gelir. Tip I kolajen dokuların bir arada tutulmasından sorumludur. Cildin elastikiyetini sağlar ve yaraların iyileşme sürecini destekler. Tip II eklem sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Tip III kan damarlarına elastiki yapı kazandırır ve kasların güçlenmesine yardımcı olur. Tip IV kolajen ise cilt dokusunun en derin katmanında yer alır, organları çevreleyen iç zarların güçlenmesinden sorumludur.

Kolajen kullanımı neden gereklidir?

Kolajen yaşla birlikte bozulmaya başlar ve genetik yapı bu bozulmanın hızını etkiler. Aynı zamanda güneşin zararlı UV ışınları ve çevre kirliliği gibi çevresel faktörler, sigara içmek gibi zararlı alışkanlıklar ve sağlıksız bir diyet, vücuttaki kolajenin parçalanmasını hızlandıran serbest radikal oluşumuna neden olur. Cildin kendine has yapısal bütünlüğü kolajen eksikliğinde bozulur, cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar ve kırışıklık görünümünde artış yaşanır. Aynı zamanda eklem kıkırdağı zayıflar, kemik ve diş ağrıları yaşanabilir. Yaşla birlikte azalan kolajeni yerine koymak için kolajen takviyelerinden faydalanabilirsiniz. Böylece cilt hücrelerini, eklem ve kemik yapısını güçlendirebilirsiniz. Kas hücrelerinin fonksiyonlarında da önemli görevleri bulunan kolajen, özellikle direnç egzersizleri ve kuvvet antrenmanları yapanlar için de gerekli bir takviyedir. Kolajen supplementleri ile yağsız vücut kitlesinin artmasına destek olabilir, daha fit ve sağlıklı bir vücut görünümüne kavuşmayı kolaylaştırabilirsiniz.

Kolajen kullanmanın faydaları nelerdir?

Kolajen içeren kemik suyu gibi besinler kullanarak vücut kolajen miktarını arttırmak mümkündür. Ancak devamlılığını sağlamak kolay olmadığı için kolajen takviyeleri kullanmak daha kolay ve pratik bir yol olarak karşımıza çıkar. Kolajen hidrolizatı ve jelatin olmak üzere iki çeşit takviye bulunur. Kolajen büyük yapılı bir proteindir, takviyelerde kolajen daha kolay emilebilen peptit formlarında bulunur. Kullanılan takviyenin en az 5 gram kolajen içermesi ve molekül ağırlığının düşük olması (3000 dalton) önemlidir. Ayrıca supplementin kolajen sentezine katkıda bulunabilmesi için çinko, bakır ve C vitamini ile birlikte alınması önerilir. En önemlisi ise takviye kullanımına başlamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Düzenli olarak kullanılan kolajen aşağıdaki faydaları sağlayabilir:

·       Yağsız vücut kitlesinde artış ve kaslarda güçlenme

·       Eklem sıvısında artış ve eklem ağrılarında azalma

·       Cilt elastikiyetinde artış ve ince çizgiler ile kırışıklık görünümünde azalma

·       Yara iyileşmesinde artış

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Pinar Ozturk

Pinar Ozturk vitamin takviyesi aliyorum kolejen hapida kullanicam,ilikli kemiksuyu duzenli iciyorum

18.04.2021
Yanıtla