Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Çocuklarda Besin Alerjisi
Vildan Beyaz 16.05.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Çocuklarda Besin Alerjisi

Çocuklarda besin alerjisi riskini azaltmak için neler yapılabilir?

Çocuklarda Besin AlerjisiBesin alerjisi günümüzde yaygın bir sağlık sorunu olduğundan, bu konuda çocuklarımız için endişelenmemiz de gayet normal. Vücudun besinlere karşı verdiği tepki bazen tehlikeli olabilir, burada önemli olan alerjinin nedenini ve oluşma riskini azaltabilecek neler yapabileceğimizi bilmemizdir.

Besin alerjileri, yetişkinlere oranla çocuklarda daha sık ortaya çıkar ve en çok yeni doğanlarda ve “erken çocukluk” olarak da bilinen 0-3 yaş aralığında görülür. Bunun nedeni çocukların bağışıklık sistemlerinin yetişkinlere oranla daha duyarlı olmasıdır. Çocuklarda en yaygın görülen besin alerjileri; inek sütü, yumurta, soya, yer fıstığı, buğday, kabuklu deniz hayvanları (midye vb.) alerjileridir.

Çocuklarda besin alerjisini önlemek için bazı tavsiyeler- İlk bir yıl çocuğunuzun beslenmesine daha fazla özen gösterin, özellikle de ailenizde alerji geçmişi olan bireyler varsa.
 
- İlk altı ay çocuğunuzu sadece anne sütü ile besleyin. İlk altı ay süresince inek sütü veya inek sütü bazlı mamalar yerine sadece anne sütü ile çocuğu beslenmenin, cilt alerjisi ve nefes darlığı gibi şikayetlerin görülme sıklığını azalttığı bilinmektedir. Soya bazlı mamaların ise alerji riskini azalttığına dair bir veri yoktur. (Katı gıda alımının ise 6. aydan sonra geciktirilmesinin alerjiye karşı koruyucu bir etkisi olduğu gözlemlenmemiştir. Aksine, ek besin alımına zamanında başlanmaması bebeğinizde besin yetersizliğine sebep olabilir.)
 
 
- Çocuğunuz her gün sadece bir tane yeni besin denesin. Böylece söz konusu besinin alerjik bir reaksiyona sebep olup olmadığı anlaşılabilir.
 
- İçeriğini bilmediğiniz hiçbir besini yedirmeyin.
 
Bu tavsiyelerin, alerji riskini sıfıra indirmese de azalttığı bilinen bir gerçektir. Eğer bebeğiniz herhangi bir besine karşı reaksiyon gösteriyorsa; yani cildinde değişmeler, nefes darlığı, kusma, şiddetli diyare-ishal-beslenmeye-dikkat-edilerek-iyilestirilebilir-mi">ishal ya da sizi şüphelendirecek herhangi bir değişiklik oluyorsa, hemen çocuk doktorunuzdan yardım almalısınız. Eğer doktorunuz besin alerjisi tanısı koyduysa, artık söz konusu besine karşı daha dikkatli olmalısınız. Alışveriş yaparken besin etiketlerini okumalı, eğer içerisinde bilmediğiniz bir birleşen varsa bunu üretici firmaya sormalısınız. Ayrıca bu besine karşı hassas davranmaları için diğer aile fertlerini, varsa bakıcı ya da öğretmenini de bilgilendirmelisiniz. Bazı bireyler besin alerjisinin ciddi sonuçları olabileceğini bilemeyebilir ve küçük bir parçanın zararsız olacağına inanabilirler.

Çocuğunuzu da alerji konusunda eğitmelisiniz ki, yalnız kaldığı zaman bu konuda sorumlu davranabilsin. Bunun için alerjenlerden uzak bir beslenme planı hazırlayacak bir diyetisyenden de yardım alabilirsiniz.
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir