Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Sevgi Gökçen Erkün 05.09.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Okul çağındaki çocuklarınız için beslenme nasıl olmalı? Okula neler götürmesine izin vermelisiniz?

Okul çağındaki çocuklarınız için beslenme nasıl olmalı? Okula neler götürülmeli?

Okulların açılmasıyla birlikte aileleri okul telaşı, öğrencileri de okul heyecanı sardı. Uzun bir tatilden sonra çocuğunuzun derslerine odaklanması ve dikkatli bir şekilde derslerini dinlemesinde yediği şeyler de etkili olmaktadır. Peki siz okul döneminde çocuğunuzu nasıl beslemeli ve okula ne gibi besinler göndermelisiniz?

Zengin bir kahvaltı, çocuğunuzun güne pozitif başlamasına ve beyinsel fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Zengin kahvaltı tabi ki, çocuğun haddinden fazla yedirildiği, şeker içeriği de yüksek bir kahvaltı değildir. Fazla yemenin yaratacağı rahatsızlık ve hazımsızlığın yanı sıra, tüketilen fazla şeker de kan şekerini yükselteceğinden, sonrasında uyku hali oluşturacaktır. Yumurta, peynir, zeytin, domates, salatalık, yeşillik ve yaklaşık 1 yemek kaşığı bal/pekmez/ev yapımı reçelden oluşan bir sabah kahvaltısı son derece yeterli ve besleyici olacaktır.

 

Okula götüreceği beslenme çantasına çikolata, bisküvi, şekerleme tarzı yiyecekler koymak yerine; kuru veya taze meyve, kuru yemiş ve süt koymanız hem sağlıklı beslenmesine yardımcı olacak hem de şeker ihtiyacını karşılayacaktır. Unutmayın çikolata, gofret, şekerleme tarzı atıştırmalıklar daha çabuk acıkıp, tekrar hızlı bir şekilde doymaya yönlendireceği için; bir sonraki seçimi de yine sağlıksız bir atıştırmalık olacaktır. İçerisinde katkı maddesi bulunan ve hiçbir besleyici özelliği bulunmayan hazır meyve suları yerine; haftada bir kere evde hazırlayacağınız doğal meyve sularını tüketmeleri, çocukların büyümelerine katkı sağlayacaktır.

Çocuğunuz uzun süre okulda kalacaksa (en az 5-6 saat kadar) beslenme çantasına koyduğunuz tostun yanında bir ayran içmesi o an yiyebileceği en sağlıklı atıştırmalık olacaktır. Çocuklar evdeki büyükleri görerek büyür ve genellikle onları taklit ederler. Dolayısıyla, siz nasıl besleniyorsanız, onlar da onu görecek ve benimseyeceklerdir. Bu noktada sağlıklı ve dengeli beslenme, sizin için olduğu kadar, çocuklarınıza yol gösterici olması açısından da önem taşımaktadır. Özellikle ailenin tüm fertlerinin buluştuğu akşam yemekleri bu anlamda daha da önemlidir.

 

Sağlıklı beslenme, hiç şüphesiz, çocukların ileriki yaşlarda da pek çok hastalıktan korunmasına yardımcı olacaktır. Özellikle kalp hastalıkları, diyabet, obezite ve kanser riski önemli ölçüde azalacaktır.


Son olarak, beslenme çantasına koyabileceğiniz atıştırmalıkları örneklersek;
1 porsiyon taze meyve + 1 paket süt
1 adet kuru incir + 10 adet badem + 1 paket süt
4 adet yulaflı bisküvi + 1 paket süt
3 adet gün kurusu (kayısı)+ 2 adet ceviz + 1 paket süt
Evde hazırlanmış kaşarlı tost + 1 paket ayran
1 paket süt + 1 adet elmayla yapılan elma cipsi (İnce ince dilimlenen elmaların üzerine limon sürülüp, tarçın serpilerek fırınlanır.)

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

İlgini Çekebilir