Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 21.09.2021 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Çok yemeyi nasıl durdurabilirim?

Gün içerisinde ihtiyacınızdan çok daha fazla yemek yediğinizi hissediyor ancak bunun önüne geçemiyorsanız, çok yemeyi durduracak küçük önerilerimiz var.

Çok yemeyi nasıl durdurabilirim?

Yoğun ve hızlı tempolu yaşam tarzı sebebiyle yemek yerken kontrolünüzü kaybedebilirsiniz.  Pek çok işle eş zamanlı uğraşma zorunluluğu da yemek porsiyonlarının kontrolünü zorlaştırır. Tek seferde birden fazla gıda çeşidi yerleştirilen büyük porsiyonlar aşırı yemeye ve dolayısıyla kilo almaya sebep olabilir. Giderek artan porsiyon boyutları sonucu daha çok yemeye başladığınızı ve iştahınızı kontrol etmekte zorlandığınızı hissediyor olabilirsiniz. Bu yüzden iştahı düzenlemeye ve aşırı yeme riskini azaltmaya yardımcı olacak bazı basit önerileri sizin için derledik. 

Aşırı Yemeyi Önlemek için İpuçları

Telefon ve TV gibi dikkat dağıtıcıları kapatın: Yemek sırasında dikkatinizin dağılması daha fazla kalori tüketmenize neden olabilir.

Yavaş yemek yiyin: Yavaş yemek, beyne midenin dolduğunu fark etmesi için daha çok zaman verebilir.

Daha küçük tabaklar kullanın: tabağınız ne kadar dolu gözükürse o kadar çabuk doyarsınız.

Kutudan dondurma ve paketten cips yemekten kaçının:Doğrudan paketten yemek daha fazla yiyecek tüketmenize yol açabilir. Yedikçe yer ve kendinizi durdurmakta zorlanırsınız. Sadece belirli bir miktarı önünüze alın.

Aşırı yemeyi tetikleyen sağlıksız yiyeceklerden uzaklaşın: Bir gıdaya erişiminiz zorlaştıkça onu tüketme olasılığınız da azalır.

Öğün atlamayın: Öğün atlamak günün ilerleyen saatlerinde daha fazla yemenize neden olabilir.

Lifli gıdalar tüketin:Kalorisi düşük, lif ve su oranı yüksek yiyecekleri tüketmek uzun süre tok hissetmenize yardım eder.

Protein açısından zengin besinler alın:Yüksek proteinli bir kahvaltı günün ilerleyen saatlerinde gıda alımını azaltmaya katkıda bulunur.

Yemek günlüğü tutun:Yemek günlükleri beslenme alışkanlıklarınızın farkına varmanızı sağlayarak aşırı yemeyi en aza indirmenize yardımcı olur.

Stresi azaltın:Stres, aşırı ve tıkınırcasına yemeye sebep olabilir.

Benzer diyet programı uygulayan kişilerle yiyin: Sofrayı paylaştığınız kişiler dengeli beslenme hedefinizden taviz vermeden yemek yemenize katkıda bulunur. Bu yüzden size benzer alışkanlıklarda beslenen bir yemek arkadaşı edinin.

Kan şekerini hızla artıran gıdalardan uzak durun:Kan şekeri dalgalanması açlık hissi oluşturarak aşırı yemeye yol açabilir.

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu Tedavisi

Aşırı yemeyi tıkınırcasına yeme bozukluğundan ayırt etmek önemlidir. Tıkınırcasına yeme bozukluğu (BED) sahibi kişiler aç olmamasına rağmen çok miktarda gıdayı çok hızlı bir şekilde rahatsızlık verene kadar yer. Bu yeme atağı ardından aşırı yemekten dolayı utanç veya suçluluk hissederler.

Binge eating disorder (BED) uluslararası örgütler tarafından psikiyatrik bozukluk olarak kabul edilir. Dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen BED’in üstesinden gelmek için psikiyatrist veya terapist gibi bir tıp uzmanından yardım almak gerekebilir.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu terapi ile başarılı bir tedavi elde edilebilir. Terapi size kompulsif yemek yeme ile savaşma ve sağlıksız yeme alışkanlıklarınızı değiştirme konusunda yardımcı olur. Ayrıca ruh haliniz ile yemek rutininiz arasındaki ilişkiyi fark etmenizi ve stresle baş etme becerilerinizi geliştirmenizi de sağlar.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan