Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 18.03.2020 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Çözülmüş etleri yeniden dondurmak güvenli mi?

Buzluktan çıkartıp çözüldükten sonra tekrar dondurmak zorunda kaldığınız etlerin güvenli olup olmadığını sizler için araştırdık.

Çözülmüş etleri yeniden dondurmak güvenli mi?

Eğer beslenmemizde vegan ya da vejetaryenliği benimsemediysek et ürünleri diyetimizin büyük bir bölümünü kaplıyor. Ancak ne yazık ki taze etin çok kısa sürede bozulduğunu hepimiz en az bir kere deneyimlemişizdir. Bu yüzden yıllardır eti korumak için kullanılan en yaygın yöntem dondurmak. Hatta bazen bu etleri çözdürdükten sonra tekrar dondurmak zorunda kalabiliyoruz. Peki bu durum güvenli mi? Gelin öğrenelim.

Çözdürülmüş eti yeniden dondurma

Dondurulmuş etleri çözdüğünüz ve daha sonra bir kısmını pişirmemeye karar verdiğiniz bir zaman olmuştur. Böyle bir durumda, eti çözdürdükten sonra tekrar dondurmanızın güvenli olup olmadığını muhakkak merak etmişsinizdir. Şimdi içinizi rahatlatabilirsiniz, et çözüldüğünde ve dondurucudan ilk kez çıkarıldığında buzdolabında düzgün bir şekilde muhafaza edildiği sürece daha sonraki bir tarihe kadar tekrar dondurmak güvenlidir.

Tabii bunun bazı şartları var;
•    Çözülürken buzdolabında düzgün bir şekilde saklandıysa
•    3-4 gün içinde yeniden dondurulduysa
•    2 saatten fazla buzdolabının dışında bırakılmadıysa
•    32 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda 1 saatten fazla durmadıysa

Etin çözdürüldükten sonra yeniden dondurulmasının etkileri

Etin yeniden dondurulması güvenli bir şekilde yapılabilir fakat bu durum etin kalitesini etkileyebilir. Renk ve koku değişikliklerine, nem kaybına, yağ ve proteinin oksidasyonunun artmasına neden olabilir. Oksidasyon, elektronların bir atomdan diğerine aktarıldığı bir işlemdir. Bu etlerde meydana geldiğinde, kalitede önemli bir bozulmaya yol açabilir. Bir etin nemi tutma yeteneğindeki herhangi bir değişiklik, etin hassasiyetini ve su içeriğini de önemli ölçüde etkileyebilir. Bununla birlikte, söz konusu etin türü ve etin maruz kaldığı donma-çözülme döngülerinin sayısı, etin birkaç kez yeniden dondurulmaya nasıl tepki vereceğini değiştirir.

Dana eti

Yapılan bir çalışma çeşitli donma-çözülme kombinasyonlarının dana eti biftek kesimlerini nasıl etkilediğini gözlemledi. Araştırmacılar, donma-çözülme döngüleri olan bifteklerin, bir kez dondurulmuş ya da dondurulmamış taze bifteklerle karşılaştırıldığında kalitelerinin daha düşük olduğunu belirtti.
Buna ek olarak, serin ve dondurulmuş depolamanın kırmızı et üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir  inceleme, etlerin daha kısa bir süre dondurularak saklanmasının, dondurmanın kırmızı et kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinden bazılarının önlenmesine yardımcı olabileceğini buldu.

Kuzu eti

Kuzu kaburgaları üzerine yapılan başka bir çalışma, kaburgaların çeşitli sıcaklıklarda dondurulmasının ve depolanmasının sululuk, doku ve büzülme gibi kalite belirteçlerini nasıl etkilediğini karşılaştırdı.Sonuçlara göre birkaç kez dondurulan etin diğerlerine oranla daha yumuşak olduğu görüldü.

Kümes hayvanları

Türkiye'de 384 süpermarket müşterisini içeren bir araştırma dondurulmuş tavuk için en yaygın kullanılan çözülme tekniklerinin buzdolabı, mikrodalga, sıcak su, musluk suyu ve tezgah kullanımını içerdiğini saptadı. Sonucunda da çözdürme tekniklerinden hiçbirinin tavuğun rengi veya dokusu üzerinde önemli bir etkisi olmadığını gözlemlendi. Bununla birlikte, buzdolabında veya mikrodalgada çözülme, diğer çözülme yöntemlerinden daha az büzülmeye neden oldu. Çözülme yöntemini bir yana bırakırsak, bir tavuk ne kadar çok donup çözülürse, renk ve sululuğundaki değişiklikleri fark etme olasılığınız o kadar yükselir.

Et en güvenli şekilde nasıl çözülür?

Eti dondurmanızdan daha önemli olan noktalardan biri nasıl çözdürdüğünüz. Tekrar dondurduktan sonra en iyi sonucu elde etmek için de önce tamamen eritmek isteyeceksiniz.

Güvenli bir şekilde eritmek için kullanabileceğiniz üç farklı yöntem var;

Buzdolabında çözdürme: Buzluktan çıkardığınız etleri normal kısma koyarak kolayca eritebilirsiniz. Çözülme, boyuta bağlı olarak 1-7 gün arasında bir süre alabilir. Çözülen etler 3 gün içinde pişirilmelidir.

Soğuk su çözdürme: Bu, etin plastik bir torbayla soğuk akan suyun altına yerleştirilmesini gerektiren hızlı bir çözdürme yöntemidir. Bu şekilde çözülen etler hemen pişirilmelidir.

Mikrodalga çözülme: Mikrodalgada çözülen gıdalarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey hemen ardından pişirilmeleri gerektiğidir çünkü çözdürme işlemi etin belirli kısımlarının sıcaklığını önemli ölçüde artırabilir. Unutmayın, eğer pişirmeden önce etin bir kısmını veya tamamını dondurmak istiyorsanız, mikrodalgada çözdürmediğinizden emin olmalısınız.

Kısaca et düzgün bir şekilde saklandığı ve yavaşça buzdolabında çözüldüğü sürece, güvenli bir şekilde yeniden dondurulabilir. Doğru yapılırsa, etin yeniden dondurulması herhangi bir sağlık riski oluşturmaz. Ancak etin türüne ve kaç kez yeniden dondurulduğuna bağlı olarak, etin kalitesi olumsuz etkilenebilir.
Çözdüğünüz etlerin tümünü veya bir kısmını yeniden dondurmak isteyebileceğinizi düşünüyorsanız, buzdolabında çözdürme gibi onaylanmış bir çözdürme yöntemini kullanmaya özen gösterin.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan