Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 15.05.2023 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Cüce palmiye yağı nedir?

Popüler gıda takviyelerinden biri olan cüce palmiye yağının faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Cüce palmiye yağı nedir?

Cüce palmiye ve diğer adıyla Saw palmetto güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri'ne özgü çalı benzeri bir palmiyedir. Diken şeklindeki yaprakları ile 10 metreye kadar ulaşabilen bir ağaçtır. Olgun meyvesi ilaç yapımında kullanılmaktadır. Bu meyveler, siyah ve mor renkleri arasındaki bir tonda ve yaklaşık zeytin büyüklüğündedir. 

Bu bitkinin meyvesinden yapılan kapsüller veya ekstreler mevcuttur. Mayaların tonik olarak kullandığı ve yerel kabilelerin birçok hastalığın semptomlarını hafifletmek için tükettiği saw palmetto'nun en bilinen özelliği prostat sorunlarını tedavi etmesidir. Kozmetik sektöründe cüce palmiye meyvesinden elde edilen yağ, cilt ve saç tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Cüce Palmiye Yağı Ne İşe Yarar?

Avrupa'da "sabal" olarak da bilinen ve Kuzey Amerika'da yetişen saw palmetto, meyveleri ile prostat büyümesi ve idrar yolu iltihaplanmalarının tedavisinde kullanılmaktadır. Saw palmetto özündeki yağ asitleri, prostattaki dihidro testeron miktarını azaltır. Bu yağ asitleri ayrıca prostat büyümesini önlemeye yardımcı olan inflamatuar kimyasalların etkisini de azaltır.

Saw palmetto, testosteronun daha güçlü bir versiyon olan (DHT) dihidrotestosterona dönüştürülmesini engelleyebilir. Daha düşük DHT seviyeleri, çeşitli saç dökülmesi türlerini önlemeye yardımcı olabilir.

Saw palmetto genellikle iyi huylu prostat hipertrofisi veya genişlemiş prostat (BPH) semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Cüce palmiye ayrıca prostat ameliyatı sonrası komplikasyonları önlemek ve diğer prostat hastalıklarını, erkek tipi kelliği, cinsel işlev bozukluğunu ve çeşitli diğer sorunları tedavi etmek için kullanılır, ancak bu faydaları için daha fazla kanıta ihtiyaç duyulmaktadır. 

Cüce Palmiye Yağının Faydaları Nedir?

Aşağıda cüce palmiye yağının faydaları listelenmiştir.

  • Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur: Saç dökülmesi, hormon değişiklikleri,  genetik, bazı tıbbi durumlar ve kan sulandırıcı gibi ilaçların kullanımı dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan yaygın bir durumdur. 

Cüce palmiye, genellikle hormon seviyelerini dengelemek ve saç dökülmesiyle mücadele etmek amacıyla kullanılmaktadır. 

Saw palmetto, saç köklerinde DHT emilimini düşürerek ve DHT'nin belirli hormon reseptörlerine bağlanma kapasitesini azaltarak saç dökülmesini önlemeye de yardımcı olabilir.

Yapılan bazı analizlere göre, testere palmetto içeren oral ve topikal takviyeler saç kalitesini %60 ve toplam saç sayısını %27 artırdığı gösterilmiştir. Aynı zamanda saç dökülmesi olan kişilerin yüzde 83'ünde saç yoğunluğunu artış olduğu belirtilmiştir. 

  • Prostat sağlığını destekler: Yapılan bazı araştırmalar palmetto'nun prostat sağlığını destekleyebileceğini ve BPH ve prostat kanseri gibi rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. 

  • İdrar yolu fonksiyonunu gidermeye yardımcı olur: Cüce palmiye, prostat bezinin büyümesine ve idrar akışının azalmasına yol açan bir durum olan iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) ile bağlantılı idrar yolu semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. 

  • Enflamasyonu azaltmayı sağlayabilir: Yapılan bazı çalışmalar, cüce palmiyenin bazı durumların tedavisine yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu düşündürmektedir. 

  • Testosteron seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir: Cüce palmiye testosteron seviyelerinin doğal olarak artırılması için faydalıdır. 

Testosteron seviyelerinin diğer şeylerin yanı sıra vücut kompozisyonu, cinsel dürtü, ruh hali ve beyin fonksiyonu üzerinde etkisi vardır. Yapılan araştırmalara göre, düşük testosteron seviyelerinin kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Saw palmetto, testosteronu DHT'ye dönüştüren bir enzim olan 5-alfa redüktazın aktivitesini azaltarak, testosteron düzeylerini korumaya yardımcı olur.

Cüce Palmiye Yağı Nasıl Kullanılır?

Cüce palmiye kurutulmuş olgun meyveleri ve bu meyvelerden hazırlanan etkili dozda preparatlar şeklinde kullanılır. Cüce palmiye kullanımı için önerilen günlük doz 160 ile 320 mg’dır. % 85 – 95 yağ asitleri ve steroller içeren standardize ürünler kullanılmalıdır. Cüce palmiye, kurutulmuş meyve, çay, toz kapsül, tablet ve sıvı tentür gibi formlarda bulunmaktadır. 

Cüce palmiye özü takviye edici gıda olarak kullanılmaktadır. Cüce palmiye ekstresi kapsül formunda sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa alınması tavsiye edilir. Cüce palmiye aynı zamanda öğütülmüş, kurutulmuş veya toz formunda da bulunmaktadır. Yalnızca takviye olarak değil, cüce palmiye çayı olarak da içilebilir. 

Cüce Palmiye Yağı Nerede Satılır?

Cüce palmiye ürünleri ve kurutulmuş şekli aktarlardan satın alınabilir. Aynı zamanda çeşitli internet sitelerinden de cüce palmiye içeren ürünlere ulaşmak mümkündür.  

 

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan