Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 11.06.2018 2 dakikada okunur
yorumlar
7
kaydet

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliğine her geçen gün daha fazla rastlıyoruz. Öyleyse bu konuda bilinçlenmemiz, durumun sebeplerini ve nasıl önlenebileceğini öğrenmemiz şart!

D Vitamini Eksikliği

Kendini sebepsiz yere yorgun ve mutsuz hissediyorsan... Yapmak istediğin şeyler için enerjini toplamakta zorlanıyorsan... Tüm bu halsizlik durumuna, kas ağrılarına zaman zaman baş ağrıların eşlik ediyorsa... Ve her şeyi doğru yaptığın zamanlarda bile bir türlü kilo veremiyorsan... Belki de temel sorun vücudundaki D vitamini eksikliğidir!

Tek bir vitaminin eksikliği bunca belirtiye sebep olabilir mi diye şaşırma... Çünkü D vitamini eksikliği gündelik aktivitelerimizi etkileyecek boyutta yorgunluk, halsizlik vb. etkilere sebep olur. Eğer sen de uzun zamandır kendinde bu belirtileri gözlemliyorsan vücudundaki D vitamini seviyesini ölçtürmeli, sonuca göre gerekirse takviye kullanmalısın.

DOĞAL YOLLARDAN D VİTAMİNİ ALIMI

D vitamini yağda eriyen bir vitamindir ve vücudumuzun bu vitamini kendiliğinden üretmesi için iki doğal yol bulunur. Bu yolların ilki beslenme, ikincisi ise güneş ışığıdır.

D vitamininin bulunduğu besinler arasında yağlı balıklar, somon, istiridye, yumurta, mantar, süt ve süt ürünleri ile karaciğer sayılabilir. Bazı ürünler ise D vitamini açısından zenginleştirilerek satışa sunulmaktadır.

D vitamini sentezlenebilmesi için yüksek faktörlerde güneş koruyucu krem kullanılmadan cildin direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalması gerekir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

D vitamini eksikliğinin en belirgin belirtileri şunlardır: depresif mod, halsizlik, kas zayıflığı, kemik ve eklem ağrıları, baş ağrısı, dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, kilo alma ya da kilo verememe, sindirim problemleri.

Eğer sen de vücudunda D vitamini eksikliği olduğundan şüpheleniyorsan bir süre bu belirtilerin olup olmadığını kendinde gözlemledikten sonra bir doktora danışman en doğrusu olacaktır.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Tj Perkins

Tj Perkins Kan testi sonucumda sadece D vitamini eksikliğim çıkmıştı. Bende bu melankolik halimin sebebini merak ediyordum :D

11.06.2018
Yanıtla
Berkay Soyluoğlu

Berkay Soyluoğlu Karartma perdesi aldığımdan sonra bende de vardır. Zaten adam akıllı beslenmiyorum. Hiç test etmeye bile gerek yok.

12.06.2018
Yanıtla
Kübra Gökçe

Kübra Gökçe Arkadaşlar benim 14 günde açilen ve açilen kilo vermem lazım lütfen yardım edin şuanki kilom 67

13.06.2018
Yanıtla
Güllü Canlı

Güllü Canlı protein agirlikli beslen

14.06.2018
Yanıtla
Asena Marla

Asena Marlaisteğimi kabul edersen sevinirim sana bir soru sorucaktımda 17.06.2018

Gökçe Güven

Gökçe Güven D vitamini eksikliği bir çok hastalığın da tetikçisi gerçekten en en güzeli güneşlenmek ve ikindi vakti yürüyüş yapmak

19.06.2018
Yanıtla
Dilek Ekşi

Dilek Ekşi D vitamini eksikliğini bende de var ve beni ruh gibi dolandiriyor hiç halim enerjim dermanim bile kalmiyor

28.06.2018
Yanıtla
Fatma Aslankaya

Fatma Aslankaya bende de dun cıktı d vıtamını eksikliği.

04.07.2018
Yanıtla