Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 12.09.2018 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Daha fazla yiyerek kilo vermek mümkün!

Kilo vermek için en sık başvurulan yöntem düşük kalorili diyetler oluyor. Peki ama bu ne kadar doğru? Yiyerek kilo vermek mümkün olabilir mi?

Daha fazla yiyerek kilo vermek mümkün!

Kilo vermeye karar verdiğinizde ne yapmanız gerektiğini düşünürsünüz? Muhtemelen aklınıza ilk gelenler daha az yemek yemek ve daha çok egzersiz yapmak olur. Egzersizin olumlu etkilerini tartışmaya gerek bile yok elbette, fakat kilo vermek için daha az yemek ne kadar doğru? Ya tam tersi, daha çok yemek yiyerek kilo vermek mümkünse?

yemek yiyerek kilo vermek

Çoğu kişi günlük alması gereken kalori miktarı daha fazla olmasına rağmen 1200-1500 kalorilik diyetler yaparak sağlığına zarar veriyor. Üstüne üstlük “Eskisine göre çok daha az yememe rağmen bir türlü kilo veremiyorum” diye şikayet ediyor. Hatta kimi zaman kısa vadede başarı getiren düşük kalorili beslenme yöntemi uzun vadede verilen kilolardan daha fazlasının geri alınmasına bile sebep olabiliyor.

Yaş, cinsiyet, boy, kilo ve aktivite seviyesine bağlı olarak herkeste farklılık gösteren günlük kalori ihtiyacınızı almadığınızda vücudunuz ihtiyacı olan enerjiyi alamamış oluyor. Bu ise kilo vermeye karşı gelişen bir savunma mekanizmasını devreye sokuyor. Yani vücudunuz kendisini olası bir kıtlık durumuna karşı hazırlayarak metabolizmanızı yavaşlatıyor. Bu yüzden kilo verme hızınız yavaşlıyor, hatta uzun süre düşük kalorili beslenirseniz bu süreç tamamen duruyor. İşte bu noktada metabolizma hızlandırma konusunda günlük alınması gereken kalori miktarının ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkıyor.

Daha çok yemek yiyerek kilo vermek bir hayalden ibaret değil!yiyerek kilo verme yollari

Günlük alınması gereken kalori bazal metabolizma hızınıza göre hesaplanıyor. Aldığınız kalori bazal metabolizma hızınızdan çok düşük olduğunda vücudunuzun kas dokusunda kayıplar yaşanıyor ve yukarıda da belirttiğimiz gibi metabolizma hızınız düşüyor. Ayrıca çok az yemek yediğinizde, çok egzersiz yaptığınızda ve bunlara rağmen kilo veremedikçe vücudunuz size çabalarınızın işe yaramadığını ve yanlış yolda olduğunuzu duraklama dönemine girerek belli ediyor. Bu süreci, yiyerek kilo vermenin yollarından biriyle atlatabilirsiniz. Bu yol ne mi? Aldığınız kalori miktarını yavaş yavaş artırmak. Ne de olsa çoğumuz için daha çok yemek daha az yemekten kolay, değil mi?

Yiyerek kilo vermek kulağınıza inanılmaz geliyor olabilir. Ama burada “yiyerek kilo vermek”le elbette dilediğiniz kadar yiyebileceğinizi söylemiyoruz. Metabolizmanızın iyi çalışması, kilo vermeye devam etmeniz, yağsız kas kütlenizi korurken vücut yağınızı azaltmanız için ihtiyacınız olan kaloriyi almanız gerekiyor. Bu miktarı mevcut ağırlığınızı korumak için almanız gereken kalori miktarından yaklaşık 500-1000 kalori kadar daha az olacak şekilde düşünebilirsiniz.

Düşük kalorili beslendiğinize işaret eden belirtiler

yiyerek nasil kilo verilir

Eğer diyet yapmanıza rağmen bir türlü kilo verememekten şikayetçiyseniz ve bu durumun az kalorili beslenmekten kaynaklandığından şüpheleniyorsanız bazı belirtilerin sizde olup olmadığını kontrol etmeniz gerekebilir. Çünkü az kalorili beslenmek bazen size açlık bile hissettirmez. Bu yüzden diğer semptomlara dikkat etmelisiniz.

Bu belirtiler arasında baş dönmesi, anemi, kronik yorgunluk, adet döngüsünde düzensizlikler, tekrarlayan hastalıklar ve enfeksiyonlar, karın ağrısı, kramp, şişlik, kabızlık, ani ruh hali değişiklikleri, depresyon, egzersiz performansında düşüş, kötü kolesterol değerinde (LDL) yükseliş, kas kaybı, sık sık stres kırığı gibi yaralanmalar sayılabilir.

Bu belirtilerden bir ya da birkaçına rastladıysanız bir hafta boyunca gün içinde toplam kaç kalori aldığınızı not ederek bu bilgilerle birlikte bir doktora danışmanız oldukça iyi olur. Size uygun hazırlanan bir diyet listesini takip ettiğinizde metabolizma hızlandırma konusunda yol alacağınız ve ihtiyacınız olan enerjiyi tamamlayacağınız için bu belirtiler de ortadan kalkacaktır.

Günlük alınması gereken kalori miktarını tamamlayabilmeniz için öneriler

metabolizma hizlandirma

Metabolizma hızınızı düşürmemek ve ihtiyacınız kadar kalori almak için ilk dikkat etmeniz gereken konu öğün atlamamak. Öğünlerinizde aldığınız besin öğelerinin miktarları da bir diğer önemli konu, özellikle yeterli miktarda protein ve yağ almaya dikkat etmelisiniz. Meyve, sebze ve tam tahıllı gıdalara beslenmenizde yer vermeli, eklenmiş şeker içeriği yüksek tüm içecek ve yiyeceklerden uzak durmalı, ayrıca yağ içeriği yüksek gıdalar yerine, az yağlı süt ürünlerini ve yağsız etleri tercih etmelisiniz. Son olarak, egzersiz yaptığınızda antrenmanın yarım saat, kırk dakika öncesinde ve sonrasında mutlaka ara ya da ana öğün yapmalısınız.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan