Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Uzman Diyetisyen Diğdem Akça 14.03.2019 2 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Detoks diyetlerinde dikkat edilmesi gerekenler

Detoks yaparak vücudunuzdaki toksinlerden arınmak mı istiyorsunuz? Bu noktalara dikkat edin, sağlığınızdan olmayın!

Detoks diyetlerinde dikkat edilmesi gerekenler

Günümüzde oldukça popüler hale gelen detoks programlarının pek çoğu, bireyler tarafından uzun süreler boyunca uygulanıyor. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var: Tüm diyet listesi örneklerinde olduğu gibi eğer detoks diyeti uygulanacaksa bu diyet listesinin de bireyin kendisine özel olarak hazırlanması gerekiyor. Diyetin uygulandığı süre de burada oldukça büyük bir önem taşıyor.

Detoks diyetinin amacı ne?

Detoks kızartma, aşırı yağlı besinler, ateşe direk temas ederek pişirilen etler, alkol gibi besin ve içeceklerin tüketiminden sonra vücutta oluşan serbest radikalleri azaltmayı amaçlayan bir diyet programı olarak ortaya çıkmıştır. Serbest radikal oluşumu antioksidan yoluyla engellenebilir, yeterli miktarda meyve ve sebze tüketimi ile antioksidan kapasiteyi artırmak mümkündür.

Detoks kaç gün süresince yapılmalı?

Ancak sağlıklı beslenme programlarının aksine, pek çok detoks diyet programı düşük kalorili ve vücut için gerekli birçok besin ögesi açısından yetersizdir. Bu nedenle uzun süre uygulandıkları takdirde bireylerde sağlık sorunlarına yol açabilirler. Diyetisyen gözüyle benim önerim, eğer detoks diyeti yapılacaksa; diyetin en fazla 3 günlük olması ve kişiye özel olarak hazırlanmasıdır.

Detoks diyeti dendiğinde akla ilk gelenler detoks suyu, detoks çorbası, sebze ve meyve suları, çiğ besinlerle veya tek bir besin grubuna ait besinlerle beslenmektir. Bu tip bir beslenme, bireylerde besin ögesi eksikliklerine yol açabilir. Bu nedenle öğün içeriklerinin dengeli beslenme kurallarına uygun olması gerekir.

detoks detoks diyeti
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Afşın Algun Ben maydanoz ve limon detoksunu yapıyorum.Gözle görülür bir değişim yaşadım.

17.03.2019
Yanıtla

Aysenurayverd Aysenurayverd İki gün oldu içiyorum iki kilo gitti sabah ve akşam yatmadan önce spor da yapıyorum tabi bir hafta devam edip bırakacağım bir hafta sonra tekrar başlayacağım

03.06.2021
Yanıtla

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir