Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 25.11.2015 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Diş sağlığı için yararlı ve zararlı besinler

Diş sağlığı için yararlı ve zararlı besinler

Dişlerinin her daim sağlıklı olmasını istiyorsan, onları fırçalamanın yanı sıra yediklerine ve içtiklerine de dikkat etmen gerekir. Bazı besinlerindişlerde çürük veya hasara sebep olabileceği bilinir, sen ise mümkün oldukça bu besinlerden uzak durarak diş sağlığını olumlu etkileyecek besinlere yönelmelisin:

Yeşil çay:İçeriğindeki polifenollerle dişleri korur ve aynı zamanda mikroorganizmaları saf dışı bırakarak ağız kokusunu önler.

Su:Vücudun temel ihtiyaçlarından biri olan su, aynı zamanda dişlerde biriken artıkları temizlemek ve ağzı steril tutmak açısından da önemlidir.

Sert sebze ve meyveler: Havuç, kereviz, elma gibisebze ve meyvelersu ve lif içerdikleri için ağzı temizleyici özelliğe sahiptirler ve çok çiğnemeyi gerektirdiklerinden dişleri kuvvetlendirmeyi sağlarlar. 

Kalsiyum ve D vitamini içeren besinler:Süt, peynir, ayran, yoğurt, yumurta ve kefir de kalsiyum ve D vitamini içerdiklerinden, dişler için olumlu etkiye sahiptir.

Proteinden zengin besinler:Kırmızı et, somon gibi proteinden zengin gıdalar ise aynı zamanda içerdikleri fosfor sayesinde dişlerin çürüklere karşı direnç geliştirmesini sağlarlar.
 

Diş sağlığına zararlı olabilecek besinler

  • Nişastalı, şekerli ürünler ve kuru meyveler,

  • Kahve, kırmızı şarap, hazır meyve suları ve gazlı içecekler  

  • Turşu gibi salamura edilmiş gıdalar

Bu tür gıdalar ise ağızda asit oluşumuna sebep olur ve dişlerin üzerini kaplayarak bakteri oluşumuna zemin hazırlayabilir.  Bu da diş tabakasının zayıflamasına ve dişlerin yıpranıp çürümesine yol açar.

*** None ***
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan