Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Allianz Sigorta Diyetisyeni 28.09.2022 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Diyabetik ketoasidoz nedir?

Diyabetin komplikasyonları dosyasına bir yenisini ekliyoruz. Diyabetin hayati tehlike taşıyabilen komplikasyonu için okumaya devam edin.

Diyabetik ketoasidoz nedir?

Diyabetik ketoasidoz, çoğunlukla Tip 1 diyabet hastalığı ile birlikte görülen ve hayatı tehdit edebilen bir diyabetik komplikasyonudur. Semptomları iyi bir şekilde takip ederek tehlike oluşturacak bir seviyeye gelmeden hastalığı önlemek ve tedavi etmek mümkündür. Diyabetik ketoasidoz, insülin hormonunun yetersizliğinde vücut yağlarının parçalanması sonucu “keton” olarak adlandırılan kan asitlerinin açığa çıkması ile ortaya çıkan klinik bir tablodur. Tip 2 diyabetlilerde de görülmekle beraber genellikle tip 1 diyabet ile ilişkilendirilir.

Diyabetik Ketoasidoz Neden Olur?

Diyabetik ketoasidozun temel nedeninin insülin miktarındaki yetersizlik olduğu düşünülür. Vücuttaki yağın enerji ihtiyacı sonucu yakılması ile ortaya çıkan ketonlar ilk olarak kendini kanda gösterir. Keton miktarı arttıkça kandan idrara da geçmeye başlar. Müdahale edilmediğinde vücuttaki dengenin bozulmasıyla birlikte hayatı tehdit eden ciddi sağlık sorunları görülebilir.

Çeşitli sebeplerde tedaviye ulaşılamaması, tedaviye uyumda görülen sorunlar, yüksek enfeksiyon gibi hallerde insülin gereksiniminin karşılanamaması gibi sebepler diyabetik ketoasidozun olası nedenleri arasında yer alır. Bunların dışında idrar yolu enfeksiyonu, pnömoni gibi hastalıkların vücutta hormon seviyesinde artışa neden olması, bu artışın ise insülinin etkisine direnmesi hastalığı tetikleyebilir. Kalp krizi, travmalar, bazı ilaçlar ve alkol ile madde kullanımı da hastalığa zemin hazırlayan diğer nedenlerdendir.

Diyabetik Ketoasidoz Belirtileri Nelerdir?

Tip 1 diyabet teşhisinin yeni alındığı durumlarda tanıda şekerin ilk yükseldiği an ortaya çıkabilir. Tedavi görmekte olan eski hastalarda ise insülin eksikliğine bağlı olarak diyabetik ketoasidoz gelişebilir. Hastalığın belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Halsizlik, yorgunluk
 • Nefes almada güçlük
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Nefesin aseton ya da meyve kokması
 • Kafada karışıklık, bilinç kaybı
 • Aşırı susuzluk

Yukarıda sıralanan belirtiler hastalığın habercisidir. 24 saat içerisinde hızla görülen belirtiler gerekli önlemler alınmadığında acil bir tablo oluşturabilir. Yeterli ölçüde besin ve sıvı alınamıyorsa, kusma şikayetleri varsa, kan şekeri ve idrarda keton seviyesi yüksek seyrediyorsa acil olarak bir uzman hekime görünmeniz gerekebilir.

Diyabetik Ketoasidoz Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabetik ketoasidoz, komplikasyonları önlemeye yönelik bazı uygulamalarla kontrol altına alınabilir. Diyabetik koma ve şok seviyesine gelmeden belirtilerin gözlemlenmesi, hastalığın doğru zamanda tedavi edilmesi ve günlük hayatta bazı hususlara dikkat edilmesi yoluyla diyabetik ketoasidozun olası olumsuz sonuçlarından kurtulmak mümkün. Hastalığı önlemek için şunlar yapılabilir:

 • Fiziksel aktivite ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamak
 • Sıvı alımına dikkat etmek
 • Evde idrarda keton seviyesini ölçerek kontrol etmek
 • Kan şekerini ölçmek, takip etmek ve ölçümleri not etmek
 • Uzman hekimle görüşerek insülin dozunu ayarlamak
 • İnsülin ve diyabet ilaçlarını hekiminizin belirttiği şekilde almak

Diyabetik ketoasidoz oluştuğunda belirtiler gözlemlenerek ev koşullarında gerekli önlemler alınmalı, sonuç vermiyorsa vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Burada hastalar potasyum, sodyum, klorür gibi çeşitli elektrolitler ile desteklenir; vücuttaki elektrolit dengesi sağlanır ve insülin verilerek gerekli tedaviler uygulanır.

diyabet
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir