Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Uzman Diyetisyen Şimal Deniz 02.11.2018 2 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Diyet dostu mantar nasıl seçilir, nasıl pişirilir?

Hem çok lezzetli hem hiç yağ içermiyor! Diyet için en ideal besinlerden biri...

Diyet dostu mantar nasıl seçilir, nasıl pişirilir?

Mantar hem düşük kalorili hem de lezzetli olduğu için diyet sürecinde öne çıkan sebzelerden biri. Birden fazla çeşidi olduğu için sıklıkla farklı tariflerin içinde kullanmak da mümkün. Yarım bardak doğranmış kültür mantarı yaklaşık 20 kalori ve 0 yağ, 0 kolesterol, 4 gram karbonhidrat, 2 gram protein ve pek çok mineral içeriyor. Bu anlamda düzenli tüketiminin zayıflamaya yardımcı olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

mantar cesitleri

Piştiğinde protein açısından çok zengin bir kaynağa dönüştüğü için vejetaryenler için de çok önemli bir besin. Önemli bir potasyum kaynağı olduğu gibi içerdiği yüksek miktardaki liften dolayı sindirimi yavaşlatıyor ve tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlıyor. Kültür mantarı, istiridye mantarı ve artık kolayca bulabildiğimiz shiitake mantarı gibi mantar çeşitleri vücutta tümör oluşumunu önleyici etkiye sahip olmalarıyla da dikkat çekiyor.

Mantar seçerken ve saklarken nelere dikkat etmeliyiz?

mantar secimi

En sık tüketilen çeşitlerden biri olan kültür mantarını satın alırken şapkasının geniş olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Alt kısmındaki kahverengi lifleri göstermeyen mantarlar daha taze oluyor. Eğer mantar açıldıysa, yani kahverengi lifleri gözüküyorsa bilin ki daha az tazedir ve uzun süre dayanmaz. Ayrıca tadı keskin olur. Renk olarak krem ve beyaz renge yakın mantarları tercih etmeli ve koyu kahverengi benekli ve kalın saplı mantarlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Satın aldığınız mantarları serin, nemli ve havadar yerlerde saklamalısınız. Kese kağıdında ya da hava alan bir kapta saklamanız ve buzdolabının sebzelik bölümüne koymamanız çok daha uygun olacaktır. Özellikle de plastik kaplarda saklamak mantarın hızlı bir şekilde bozulmasına neden olur. Bu şekilde saklanan mantarlar birkaç gün dayanır, daha sonra kahverengiye dönmüş olsalar bile lezzet vermesi için kullanılabilir.

Mantar nasıl pişirilir?

mantar nasil pisirilir

Mantarı tüketirken iyi pişmiş olmasına özen göstermelisiniz. Bir yiyeceği pişirmek o yiyeceğin içindeki su oranını azalttığından besin değeri oranlarını bir o kadar artırıyor. İşte bu yüzden pişmiş mantarın besin değerleri çiğ mantara kıyasla neredeyse dört kat daha yüksek.

Mantar pişerken suyu sünger gibi çektiği için yemek yapmadan önce yıkanmaması gerekiyor. Bunun yerine bir fırça ya da nemli bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Hızlıca kararmaya başlayacağından kullanmadan hemen önce doğramalısınız. Fazla pişirildiği takdirde lastik gibi olacağından çok uzun süre pişirmemeli, eğer soteleyecekseniz çok fazla miktarda sıvı yağ kullanmamalısınız. Çünkü mantar suyu çektiği gibi yağı da hızlı bir şekilde emiyor.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Burak Ceylan

Burak Ceylan tesekkurler

02.11.2018
Yanıtla
Işil Şahin

Işil Şahin Mantardan asla vazgeçilmez... mm..mmm, nefiss..

17.11.2018
Yanıtla
Bünyamin Bagci

Bünyamin Bagci I love

03.07.2019
Yanıtla