Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Sevgi Gökçen Erkün 25.12.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
4
kaydet

Diyet, Yunanca kökenli bir kelimedir ve anlamı ‘’sağlıklı yaşamak’’tır. Yani düşünüldüğü gibi, aç kalarak zayıflamak değildir. O nedenle diyet dendiğinde korkmanıza ve başlamak için Pazartesi gününü seçmenize hiç gerek yok.

Diyet

Diyet denince birçok kişinin aklına, aç kalarak ve sevilen lezzetli yiyeceklerden mahrum kalarak zayıflamak gelir. Oysa bu sağlıksız yöntemin aksine, üniversitelerin 4 yıllık beslenme ve diyetetik bölümünü bitirmiş kişiler olan diyetisyenler,  danışanlarına sağlıklı yaşam sunma amacını taşır. Peki, hem dengeli hem eğlenceli bir şekilde diyet yaparak kilo vermek mümkün olabilir mi? Eğer kendinize güvenerek yola çıkarsanız, olabilir.

Mutlu bir şekilde, aç kalmadan ve halsizlik hissetmeden kilo vermek için, gün içinde vücudunuzun ihtiyacı olan bütün besin ögelerini (karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve su) karşılamalısınız. Gün içinde her renkten çeşitli meyveler tüketmek, çeşitli vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olacaktır. Çok acıkmanıza fırsat vermemek için hiçbir öğününüzü atlamamalısınız.  Ara öğünlerinizi ihmal etmeden, azar azar ve sık sık beslenmek, ana öğünlerde çok aç olup aşırı yemenizi engelleyecektir. Sindirimi sağlamak içinse, akşam atıştırmalıklarınızı yatmadan iki saat önce sonlandırmalısınız. Ayrıca yemeklerinizdeki yağ ve tuz miktarını azaltmak, günlerinizi çok daha hafif geçirmeye yardımcı olacaktır.

Mide rahatsızlığınız veya tansiyon probleminiz yoksa, baharat kullanarak yemeklerinizin lezzetini artırabilir ve metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Kilo kaybetmek için, çay ve kahveye atılan şekeri bırakmak da etkili olacaktır. Şekersiz çay kahve içemiyorsanız; yanında abartılı olmamak koşuluyla kuru meyve tüketebilirsiniz. Tatlı düşkünlüğünüz varsa ve tatlı yemenizi engelleyen bir hastalığınız yoksa, haftada bir kez ara öğününüzde 1 porsiyon sütlü tatlı yiyebilirsiniz. Günlük kaçamaklar ise, diyeti bırakmak için bir sebep olmamalıdır. Kaçamaklarınızı telafi ederek, diyetinize sıkıca sarılmalısınız.

Sağlıklı Yaşam

Hareketsiz yaşam, yani egzersiz yapmadan kilo vermeye çalışmak size geri kilo aldıracağı için, günlük hareketlerinizi artırmalısınız. Günde sadece bir saat yürüyüşle bile, bir haftada yaklaşık yarım kilo verebilirsiniz. Hareket etmek, aynı zamanda diyet esnasında yaptığınız kaçamaklarda kaloriyi dengeleyerek kilo kontrolü yapabilmenizi sağlar. Diyet derken, artık kastedilenin sağlıklı yaşam olduğunu biliyorsunuz.

Diyetisyen'e Gitmek

Biz diyetisyenler, sizlere sağlıklı yaşam sunmak için eğitim alıyoruz ve kendimizi bu yolda yetiştirmeye çalışıyoruz. Diyet denince akla gelen açlık ve mahrumiyeti unutun. Ölçülü miktarlarda her türlü besini tükettiğinizi düşünün, o zaman diyet yapmak çok da zor olmayacaktır. Diyetisyeninize danışarak, hayatınıza ve size uygun diyet listesini uygulamak, sonunda da sağlıklı bir vücuda kavuşmak için pazartesiyi beklemenize gerek yok. Kendinize güvenerek bir başlangıç yapın ve azimle devam edin.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

Sevgi Gökçen Erkün Merhaba, yürüyebilirseniz tabi ki yürüyüşü bırakmayın. Ona uygun egzersizleri de sitenin spor üzerine yoğunlaşmış uzmanlarına sorarsanız sizin için daha iyi olacaktır.

30.12.2013
Yanıtla

Sibel Koçak Merhaba, ben de değişim paketinize üye olmayı düşünüyorum ama sormam gereken bir soru var, Şubat ayında bir ameliyat geçirdim ve iyileşme sürecimin 2 sene olduğu söylendi. Burada önerilen egzersizleri dikiş yerlerinden ötürü yapmamam gerekiyor diye biliyorum. Yürüyebilirim ya da bana uygun egzersizler var mıdır bunu danışmak istiyorum size. Teşekkür ederim :)

30.12.2013
Yanıtla

Sevgi Gökçen Erkün Merhaba, benim size önerim ekmeği kesinlikle kesmeyin. ekmeği kestiğinizde tatlı ihtiyacınız artacaktır ayrıca kaslarınızın çalışmasını sağlayan ön besini azaltacaksınız. özellikle karın bölgesinden gitmesini istiyorsanız karın kaslarınızı çalıştırmanız size yardımcı olacaktır. Sadece diyetle yol almanız bu aşamada sizi çok zorlayacak. Diyetkoliğin sizin için hazırladığı diyet listesi ve yapacağınız karın kaslarını çalıştırma hareketlerinizle daha rahat kilo verebileceğinizi düşünüyorum.

28.12.2013
Yanıtla

Meleklerim Birtanem MERHABA BEN SUAN SIZI YENI GORDUM AVUSTURALYADAN YAZIYORUM SAYFALARINIZ COK GUZEL BAKIYORUM 35 YASINDAYIM 3 COCUK ANNESIYIM 169 BOYUM 70 KILOM VE BEN COK HUZURSUZUM BASKALARININ DEDIGI DEGILDE ENCOK BEN KENDIM HUZURSUZ OLUYORUM EN COKTA OTURURKEN RAHAT NEFES ALAMIYORUM YARDIMCI OLURMUSUNUZ KENDI KENDIME COK DIYET UYGULADIM AMA OLMADI 3 COCUGUMDAN SONRA KILO ALDIM SUAN 3 AYDIR EKMEK YEMIYORUM AZ YIYORUM BIRAZ DUSTU KILOM AMA MALESEF GOBEK KISIMDA KALDI BIRSEYLER KUSURUMA BAKMAYIN COK YAZDIM LUTFEN YARDIMCI OLUNNN LUTFENNNNNNN

27.12.2013
Yanıtla

İlgini Çekebilir