Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 17.04.2019 4 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Diyetinizde yapacağınız basit değişikliklerle diyabeti kontrol altına alabilirsiniz

Beslenme alışkanlıklarınızda ve mutfak düzeninizde yapacağınız bu değişiklikler diyabetle mücadelede ciddi adımlar atmanızı sağlayacak.

Diyetinizde yapacağınız basit değişikliklerle diyabeti kontrol altına alabilirsiniz

Diyabetli birini sadece diğer bir diyabetli anlayabilir. Bunu bildiğimiz için bugün diyabet tanısı konduktan sonra diyetini ve dolayısıyla birçok alışkanlığını yeniden düzenleyen birinin kişisel tecrübelerine yer veriyoruz.

Virginia’da büyüyen Kinnaird ve ailesinin en sevdiği yiyecekler arasında ev yapımı kızarmış tavuk ve şekerli tatlılar yer alıyordu. Sevmediği bir karbonhidrat çeşidi olmadığını söyleyen Kinnaird’ın beslenme programı her zaman bol kalorili ve bol yağlı yemeklerden oluşuyordu. Ta ki kendisine 1999 yılında Tip-2 diyabet teşhisi konulana dek.

Kinnaird o dönem sık seyahat etmesini gerektiren ve onu çok kalorili restoran yemeklerine yönlendiren stresli bir işte çalışıyordu. Bu yaşam şekli 45 kilo almasına sebep oldu. Diyabet tanısı ona bir nevi sağlığını ciddiye alması için bir alarmdı. Ve bunu yapmanın yolu elbette diyetini baştan aşağı yeniden düzenlemekten geçiyordu.

Beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirdi

brokoli

Kinnaird hemen harekete geçti. Kan şekerini düzenleyecek yiyecek seçimleri yapmak için bir uzmanla çalışmaya başladı ve daha çok sebze yemeye, karbonhidratları daha ölçülü, proteinleri ise daha az yağlı olacak şekilde tüketmeye başladı. Tereyağı ve kremadan uzaklaşıp bunların yerine zeytinyağını koydu. Sonuçta diyetini yeniden düzenledikten sonraki 9 ay içerisinde 35 kilo vermeyi başardı ve kan şekerini ilaç kullanmadan kontrol altında tutabilecek hale geldi.

Oldum olası yemek yemeyi ve seyahatleri sırasında yeni tatları denemeyi sevse de, sağlık söz konusu olduğunda restoranlara daha az güvenmesi gerektiğini artık biliyordu. Bu yüzden yemeklerinin çoğunu evde pişirmeye gayret etti ve ıspanak, brokoli gibi su oranı yüksek sebzelere, yağsız proteinlere ve bulgur, yulaf ve diğer lifli besinlere diyetinde daha sık yer verdi. Restoranlarda yemek yediğinde ise genellikle yağsız proteinlerden oluşan salataları tercih etti.

Öğünlerini önceden planlamaya başladı

diyabetliler

Kinnaird bugün hem sağlıklı hem de lezzetli yemek tarifleri paylaştığı  bir blog yayınlıyor. Fakat her zaman ev yapımı yemekler yemenin hiç de kolay olmadığını dürüstlükle ifade ediyor. Kinnaird  bunun için yemek düzenini anlık kararlarla oluşturmak yerine planlı bir şekilde sağlıklı menüler hazırladı. Bir hafta ya da daha fazla süre için öğünlerini planladı ve gerekli tüm malzemeleri satın alıp günbegün programına uydu. Böylece son dakika verilen sağlıksız yemek siparişlerini sonlandırmış oldu. Kinnaird için kilit nokta beslenme düzenini bu şekilde planlamaktı.

Öğünlerinde yediklerine örnekler

izgara tavuk

Kinnaird mutfağa girmeyi, blogu ve yakında çıkacak yemek kitabı için yeni tarifler hazırlamayı çok seviyor. Bunlar genellikle insanların ilgisini çekecek değişik tarifler olsa da elbette gün içinde öğünlerinin çoğu gurmelere özgü farklı yemeklerden  oluşmuyor.

Örneğin kahvaltıda haşlanmış yumurta, yeşillikler ve meyve ya da meyveli ve yulaflı yoğurt ile fındık yiyor. Öğle yemeğinde çoğu kez ızgara tavuk gibi protein içeriği yüksek salatalara yer veriyor. Akşam yemeğindeyse Kinnaird ve kocası genellikle kuru baklagil ya da tavuk, balık, karides karides gibi protein kaynakları ile brokoli veya karnabahar gibi yüksek miktarda lif içeren sebzelere, bazense kahverengi pirinç gibi kaliteli karbonhidratlara yöneliyorlar.

Ev yemeklerine ilişkin tavsiyeleri

dondurulmus gidalar

Kinnaird’ın çoğunlukla ev yapımı yemeklerden oluşan diyeti diyabetini daha kolay yönetebileceği bir hale getiriyor. Araştırmalar da yemeklerinizi evde pişirmenizin kan şekerinizi ve kilonuzu kontrol altında tutmak için en iyi yol olduğunu kanıtlıyor. Kinnaird’ın ev yemeklerinizi daha pratik, daha sağlıklı ve daha lezzetli hale getirmeniz ilişkin bazı ipuçları var.

Bu ipuçlarının ilki şu: Dondurucunuzla barışın. Sevdiğiniz ve diyetinizde yer verdiğiniz sebze, meyve ve baklagilleri fazla miktarda satın alın ve yoğun günler için uygun kaplara paylaştırarak dondurucunuzda muhafaza edin. Böylece alışveriş yapmaya fırsat bulamadığınızda ve hızlı bir şekilde yemek hazırlamanız gerektiğinde her zaman ulaşabileceğiniz gerekli malzemeler elinizin altına olacak. Ancak bir kere dondurucudan indirip çözdüğünüz besinleri bir daha dondurucuya koymamaya dikkat etmelisiniz.

yemek pisirmek

Yemek pişirmek yorgun olduğunuzda çok zor ve üşenilen bir uğraş olabiliyor. Bunun için birinden yardım almayı deneyebilirsiniz. Eğer yalnız yaşamıyorsanız birlikte yaşadığınız kişi ya da kişilerle birlikte yemek yapmak iyi bir fikir olabilir.

Yeni tarifler denemek de yemek yapma konusunda en motive edici adımlardan biri. Diyabet destek gruplarında, yemek tarifi kitaplarında ve pek çok sosyal medya hesabında ilgi çekici yemek tarifleri sizi bekliyor.  

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan