Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 22.02.2021 3 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Diyetinize eşlik edebilecek en iyi çorbalar!

Diyet yaparken en çok destek aldığımız yemeklerin başında çorba çeşitleri geliyor. Ancak hazırladığımız çorbalarla farkında olmadan fazla enerji alabiliyor ve diyetimizi baltalayabiliyoruz. Haydi diyet sürecinde destekçimiz olacak çorbaları konuşalım biraz.

Diyetinize eşlik edebilecek en iyi çorbalar!

Normal beslenme düzenine devam edilen dönemlerde olduğu gibi diyet dönemlerinde de çorba tüketimi oldukça önemli. Tokluk hissinin arttırılmasını sağlayan çorba, destekleyici bir besin oluşuyla da öne çıkıyor. Çorba tüketiminden sonra, ana yemeğin ve diğer besinlerin tüketim isteğinin önemli ölçüde azalması, alınan fazla kalorilerin önlenmesini sağlıyor. Bu yüzden bir kase sıcak mutluluk diyetinizin destekçisi oluyor! Çorba her ne kadar diyet süreci için vazgeçilmez olsa da kimi zaman istemeden bilinçsizce tüketebiliyoruz. Bu da alınan kalori miktarını artırabiliyor. Özellikle kalorisi fazla olan çorbaları ideal porsiyondan fazla tüketmek ya da lezzet artırmak için içerisine çok fazla besin eklemek diyet döneminde olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Bu nedenle diyetteyken yaptığınız diyete uygun çorbaları tercih ederek daha az kalori alımını sağlayabilirsiniz.

Diyet sürecinde tüketilebilecek çorba çeşitleri

Diyet sürecinde, çeşitli sebzelerden ve protein ögelerinden yapılmış sağlıklı çorbalar tüketerek bu süreci daha kolay bir şekilde geçirebilirsiniz. Sık tüketilen çorbaların içerisine şehriye, pirinç, erişte gibi kalori artıran besinleri koymak yerine, daha sağlıklı alternatifleri tercih ederek çorbaların kalorilerini düşürebilirsiniz.

Brokoli Çorbası

Brokoli, diyet sürecinin olmazsa olmaz sebzeleri arasındadır. Hem düşük kalorili oluşu, hem de içeriğinde bol su, vitamin ve mineral içeriği bulunmasıyla tercih sebebi olan brokoli, çorbasıyla da diyet listelerinin vazgeçilmezi olabilir. Klasik brokoli çorbasında; krema, un, patates gibi besinler olsa da siz bu malzemeleri tariften çıkararak çorbanızı yapabilirsiniz. Çorbayı bağlamak için tam buğday unundan destek alabilirsiniz.

Kabak Çorbası

Kabak da tıpkı brokoli gibi düşük kaloriye sahip bir sebzedir. Aynı zamanda bol su içeriğiyle de oldukça besleyicidir. Kabağın düşük kalorisinden dolayı, diyet listeleri için uygun kabul edilen kabak çorbası, doyuruculuğuyla da tercih sebebi olabilir. Çorbanın içerisindeki yağ miktarını az tutarak kaloriyi en aza indirgeyebilirsiniz.

Domates Çorbası

Domates çorbası sıklıkla tüketilen bir çorba çeşidi olarak karşımıza çıkar. Genellikle kremalı yapılsa da siz yağsız veya yarım yağlı süt kullanarak bu çorbayı hazırlayabilirsiniz. Çorbayı bağlamak ve daha yoğun bir kıvam elde etmek için az miktarda tam buğday unundan yararlanabilirsiniz. Düşük kalorili, bol vitaminli ve mineralli domates çorbası sizi gün boyu tok tutacaktır.

Sebze Çorbası

Tek bir sebze yerine birçok sebzeyi kullanarak da leziz bir çorba yapabilirsiniz. Havuç, bezelye, soğan, sarımsak, biber gibi birçok sebzeden yararlanabilir; sebze çorbasını damak tadınıza göre baharatlandırabilirsiniz. Patates gibi kalorisi yüksek sebzeleri kullanmamaya da dikkat ederek diyetiniz için oldukça düşük kalorili ve besleyiciliği yüksek bir çorba elde edebilirsiniz.

Mercimek Çorbası

Mercimek çorbası, hem diyette hem de rutin beslenme düzeninde sıklıkla tüketilir. Mercimek, hem protein, hem de karbonhidrat kaynağı olduğundan sağlıklı bakliyatlar arasındadır. Mercimek çorbasını içerisine un, patates gibi yüksek kalorili besinleri koymadan hazırlayabilir ve bu çorbayı diyetinizde afiyetle tüketebilirsiniz.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
 Birileri

Birileri tarif koysaydiniz da yapaydık

23.02.2021
Yanıtla
Seher Dulkadir

Seher Dulkadir Bilgi alabilirmiyim

24.02.2021
Yanıtla
Gülay Adatepe

Gülay Adatepe kaç kalori kısmında tarifler var

03.09.2021
Yanıtla