Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetisyen Aybüke Açıksöz 04.01.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
27
kaydet

Diyetten ekmeği çıkarmak zayıflatır mı?

Diyette ekmek konusunda nasıl seçimler yapmanız gerektiğini ve bu seçimlerin size getirilerini öğrenmeniz sandığınızdan çok daha önemli.

Diyetten ekmeği çıkarmak zayıflatır mı?

Ekmek tüketimi ve çeşitleri yıllardır tartışılıyor. Herhangi bir ortamda kilo problemleri ve zayıflama gündeme gelmeyedursun. Hemen şu cümleyi duyuveririz: “Ekmeği kes, hemen zayıflarsın.” Peki bu cümlenin doğruluk payı ne? İçi boş bir diyet efsanesi mi, yoksa gerçeklik payı var mı? Diyette ekmek yenir mi diye merak ediyorsanız ve doğru ekmek çeşitlerini tercih etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Öncelikle belki de en sonda söylememiz gereken şeyi en başta söyleyelim: Diyette ekmek tüketimini sıfıra indirmenin zayıflamaya sebep olduğuna dair kanıtlanmış bilimsel dayanaklar bulunmuyor. Yani bu söylemlerin çoğunun kaynağı aslında ya kişisel tecrübeler oluyor ya da o malum “bir arkadaş”lar :) Ama unutmamak gerekir ki birinin doğrusu diğer birinin yanlışıdır. Ayrıca sizi zayıflatan şey her zaman doğru ve sağlıklı olacak diye bir kaide de yok.

Diyette ekmek yenir mi?

Vücudunuzun ihtiyacı olan temel besin öğelerinden biri karbonhidratlar. Hepimizin bildiği gibi karbonhidratlar kaliteli, yani kompleks karbonhidratlar ve basit karbonhidratlar olarak ikiye ayrılıyor ve doğru tercihler yaptığınızda karbonhidrat ihtiyacınızın önemli bir kısmını ekmekten karşılayabiliyorsunuz.

Buradan tahmin edebileceğiniz gibi diyette ekmek yememek bizim önerdiğimiz bir davranış şekli değil. Çünkü sağladığı kaliteli karbonhidratın yanı sıra ekmeğin diyetinize ve sağlığınıza pek çok katkısı bulunuyor.

Ekmeğin faydaları neler?

diyette ekmegin faydalari

Diyet sırasında tokluk halinin uzun sürmesinin ne kadar önemli olduğunu anlatmamıza herhalde gerek yok, bunu en iyi diyet yapanlar biliyor. Bugüne dek tok tutacak ümidiyle tatsız tuzsuz nice atıştırmalık denediğinizi şöyle bir gözünüzün önünden geçirmeniz yeter.

Ekmek tüketimi işte bu konuda çok önemli bir fayda sağlıyor. Öncelikle içeriğindeki lif miktarı fazla olduğundan midede fazla yer kaplıyor ve bu sayede açlık hissinin daha geç oluşmasına yardımcı oluyor. Ekmeğin sindirimi ağızda başladığı için beyne daha hızlı tokluk sinyali gönderiyor olması da yine bu özelliğini destekliyor. Ayrıca kan şekerinizin dengede kalmasını sağlıyor. Böylece diyet sürecinizde iştah kontrolü konusunda bir adım öne geçmenize sebep oluyor.

diyette ekmek tuketimi

Bazı ekmek çeşitleri B12 hariç B grubu vitaminlerinin tamamına sahip. Örneğin tam tahıllı ekmekler bu vitaminlerin önemli kaynaklarından. Bu vitaminleri yeterince almanız metabolizmanızın iyi çalışması için oldukça önemli. Ayrıca B grubu vitaminlerinin eksikliği durumunda halsizlik, yorgunluk, kötü ruh hali ve depresyon belirtileri gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ekmek aynı zamanda içerdiği lifler sayesinde sindirim sisteminizin düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu özelliklerinden ötürü, en rahat bulunabilen karbonhidrat kaynaklarından biri olan ve günlük enerji ihtiyacınızın karşılanmasında önemli bir görev üstlenen bu besine beslenme düzeninizde yer vermenizi tavsiye ediyoruz.

Diyette hangi ekmek yenmeli?

diyette hangi ekmek yenmeli

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ekmeği tamamen kesmenizi değil, doğru ekmek çeşitlerini tercih etmenizi ve elbette porsiyon kontrolü yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ekmek seçimlerinizde kan şekerinizi hızla yükselten, glisemik indeksi yüksek beyaz ekmeğe yönelmemelisiniz. Çünkü beyaz ekmek yukarıda saydığımız olumlu özellikleri ne yazık ki taşımıyor.

Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeklerini, çavdar ekmeklerini, kepekli ekmekleri ve tam tahıllı diğer ekmek çeşitlerini tercih etmelisiniz. Çünkü bu ekmekler öğütülmemiş yüksek kalitede karbonhidrat içeriyorlar.  Glisemik indeksleri düşük ve lif içerikleri yüksek olduğundan da sizi uzun süre tok tutma özelliğine sahipler.  

Glutensiz beslenmesi gereken kişiler ise diyetlerinde mısır ekmeğini tercih edebilir.

Diyette kaç dilim ekmek yenmeli sorusunun cevabı ise yaşınıza, cinsiyetinize, günlük aktivite durumunuza ve günlük almanız gereken kalori miktarınıza göre değişiklik gösteriyor.

Ekmek kaç kalori merak ediyorsanız buradan çeşitlerine göre kalori miktarlarını öğrenebilirsiniz.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Pandomim.Love Azimli

Pandomim.Love Azimli esmer olsada ekmek yiyorum ve her hafta kilo vermeye devam ediyorum belki yavas kilo veriyorum ama enerjik ve uyuklayabiliyorum. önceden ekmek yemezdim hizli zayıflardim ancak halsizlik çok olurdu uyuklayamazdim acliktan.

01.03.2018
Yanıtla
Ran Tuğberk Karaca

Ran Tuğberk Karaca Günde 8 dilim tam buğday ekmek yerden haftada 1,5 kilo veriyordum. Tamamen bıraktıktan sonra haftada 2 kiloya çıktı. Bence fark ediyor.

01.03.2018
Yanıtla
Eylem Güngör

Eylem Güngör ekmek ve tahıl ürünleri hic tüketmeden alti ayda 33 kg verdim ekmek yenmediği zaman zayiflaniyor çünkü ekmek bağımlılık yaratıyor

02.03.2018
Yanıtla
Sezer Barışır

Sezer Barışır Ekmeği ve şekeri tamamen keserek 4 ayda 14 kg verdim..Bence bu iki besinin diyette etkisi çok büyük

02.03.2018
Yanıtla
Aynur Talu

Aynur Talu ben günde 1 _ 2 dilim ekmek tüketiyorum.gayet de güzel kilo veriyorum.kalori hesabı yaparak kilo veriyorum o yüzden ekmek sorun olmuyor..

02.03.2018
Yanıtla
Elif Can

Elif Can o kadar sacma bir yazi ki!!! su makaleden sonra uygulamanizi silmeye karar verdim. ekmek tokluk hissi mi sagliyor?? hem de uzun sureli?? kan sekerini dengeliyor??? 1 aydir ekmek yemiyorum. kabonhidrat yemiyorum ve baska hicbir seyi kesmeden 4 kg verdim. 1 aydir asla midem kazinmadi sofradan karnim sisti diyerek kalkmadim ama hep tika basa yedim. 1 aydir hic olmadigim kadar dinc hissediyorum kendimi. ekmek kotu bir sey. iyi gostermeyin yalan bir sekilde!

02.03.2018
Yanıtla
Esra Çetinkaya

Esra Çetinkaya Ekmeği bırakınca kesinlikle kilo vermede fark oluyor.

03.03.2018
Yanıtla
Missnoone11 Begy

Missnoone11 Begy Ekmek önemli. Diyetimin ilk üç günü hiç ekmek yemedim, karbonhidratı tamamen kestim ve halsizlikten gözüme siyah perde indi diyebilirim. Fakat sonra kahvaltıda bir dilim yiyerek ve düzgün bi kahvaltı yaparak vücudumu halsiz bırakmayarak daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başladım.

03.03.2018
Yanıtla
Gyolmaz Gizemyy

Gyolmaz Gizemyy “Ekmek yememenin zayıflamaya sebep olduğuna dair kanıtlanmış bilimsel dayanaklar bulunmuyor.” Komik gerçekten. Kardeş senin bilimsel dayanaklara ulaşamamış olman o bilimsel dayanakların olmadığı anlamına gelmiyor.

04.03.2018
Yanıtla
Taylan Efso

Taylan Efso saglıklı zayıflamak istiyorsan günlük kalori ihtiyacının 300 kalori altını alacaksın hamurişi ve şekeri hayatından kesinlikle özellikle şekeri!! çıkaracaksın hamurişine ekmekde dahildir yok beyaz yok kepek yok tahıl hepsi aynıdır çünkü işlenmiştir..

04.03.2018
Yanıtla
Adil Külçeci

Adil Külçeci Bir dilim ekmek 60 kcal. Bi tabak pilav 400 kcal. Makale ye katılıyorum. Ne yediğini bilirsen sıkıntı yok.

05.03.2018
Yanıtla
Selin Öztürk

Selin ÖztürkAynen :) 07.03.2018

Selin Öztürk

Selin Öztürk Her deyiğimiz şey bir kilo aslında

07.03.2018
Yanıtla
Selin Öztürk

Selin Öztürk Her yediğimiz şey bir kilo aslında

07.03.2018
Yanıtla
Aslı Başar

Aslı Başar Ben de ekmek yiyerek zayifliyorum hafta da bir kilo veriyorum bence bu kisilerin tasiyon ve şekerlerine bağlı yani bn ekmek yemeyi de yememeyi de doğru bulmuyorum

10.03.2018
Yanıtla
Ziya Kürtül

Ziya Kürtül Ne kadar saçma yorumlar var makaleye katılıyorum çünkü gerçekten tokluk hissi veriyor bu arada ben günlük 4 dilim kepekli ekmekle aylık 10 kg verdim.

24.03.2018
Yanıtla
Abdullahkaykusuz06 Abdullahkaykusuz

Abdullahkaykusuz06 Abdullahkaykusuz Diyet yapıyorsanız zaten herşeyi planlı ve sağlıklı bir şekilde yapmaya karar vermişsinizdir. O yüzden ekmeği kesmek değil yeteri kadar yemek size zayıflama konusunda yardımcı olucaktır

27.03.2018
Yanıtla
Emine Arslan

Emine Arslan ekmek insani hem tok tutuyor hemde elden ayaktan düşürmüyor bu yüzden her öğününde 1 2 dilim çavdar ekmeği yerim

19.04.2018
Yanıtla
Samet Genc

Samet Genc Sadece ekmeği keserek acaip kilo veriyorum

02.10.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Samet Bey, Daha öncesinde ekmek tüketim miktarınız fazla ve seçtiğiniz ekmek çeşidi yanlış ise ekmek yemeyi bıraktığınızda daha az kalori aldığınız için kilo verebilirsiniz ancak doğru ekmek çeşidi ve doğru miktarda ekmek tükettiğiniz takdirde sağlıklı bir diyet programı ile birlikte kilo vermeniz mümkün. 05.10.2018

Özer Duran

Özer Duran bence tahıl ekmeği yenmeli yeterli mktarda

05.10.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba, Belirtmiş olduğunuz gibi tam tahıllı ekmekler B grubu vitaminleri ve lif yönünden zengin oldukları için diyette beyaz ekmek yerine tüketilmesi önerilir. Çavdar, tam buğday, kepekli, ekşi mayalı ekmekleri çeşitlilik sağlamak adına dönüşümlü olarak tercih edebilirsiniz. :) Sağlıklı ve mutlu günler! 05.10.2018

Seher Karanfil

Seher Karanfil ekmeğin, bu hangi ekmek olursa olsun, glisemik indeksi yüksek olduğundan tok tutma ihtimali sıfırdır, neye dayanılarak yazılmış hiç anlamdım, ekmek yendiği anda tokluk hissi verir fakat erken acıktırır.

06.10.2018
Yanıtla
Idris Kalkan

Idris Kalkan lif oranı arttıkça glisemik indeks düşer. yapısındaki lifler alınmak suretiyle beyazlaştırılan pirinç ve un un glisemik indeksi artar. Bu yüzden kepekli un veya kahverengi pirinç tavsiye edilir. Bu arada Glisemik indeks gıdanın kalori içeriği ile ilgili bi bilgi değil, kana hangi hızda karıştığı bilgisidir.

10.10.2018
Yanıtla
Vahdet Kılıç

Vahdet Kılıç sanırım şaka yapıyor sunuz ekmek yer yemez tokluk hissi verir lakin bir o kadarda erken acıktırır ayrıca bugün ki ekmek lerin neredeyse tamamı gerçek undan değil sanayi ürünleridir yani insan sağlığına faydalı değildir lütfen ekmek ile ilgili yazınızı düzeltir misiniz

05.01.2019
Yanıtla
Ceyda Yıldırım

Ceyda Yıldırım eskiden diyetlerimde kepekli ekmek ,tam tahıllı ekmek gibi bir çok çeşit beyaz ekmek hariç yedim ama fazla da bir etkisi olmadı. Şimdi de yaptığım bu diyette ekmek hiçbir şekilde yemiyorum kendimi ac bırakmadan besleniyorum ve şunu anladım ekmek bağımlılık yapan bir besin türü. Ekmek olmadan daha sağlıklı bir şekilde kilo veriyorum.

06.01.2019
Yanıtla
Server Emre

Server Emre 4 ayda 33 kilo verdim zannımca diyetten ekmeği çıkarmakta fayda var. Tabi bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir ayrıca ekmekten ziyade beyaz unu hayattan çıkarmak gerekli diye düşünüyorum, sadece kilo açısından değil aynı zamanda sağlık yönünden de bir hayli fazla.

07.01.2019
Yanıtla
Özgü Temiz

Özgü Temiz Önceden çok ekmek tüketen bir insandım sonradan ekmek tüketmemeye başladım. Yaklaşık egzersizlerimle beraber 5 kg verdim ve şuan canım hiç ekmek istemiyor .

21.01.2019
Yanıtla
Mehmet Koc

Mehmet Koc Ekmek kalorisi yüksek ancak kaliteli karbonhidrat değil şeker tuz ekmek vb. abur cubur kesinlikle alınmamalı en iyi karbonhidrat bulgur pilavı

01.02.2019
Yanıtla
Dilek Öztürk

Dilek Öztürk Evet

26.03.2020
Yanıtla