Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 26.08.2022 3 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Doğru fondöten seçimi nasıl olur?

Kimse yüzüne uymayan bir ürünle dolaşmak istemez. Sürdüğünüz fondötenin tonundan emin olamıyorsanız doğru yerdesiniz. Peki cildinize en uygun fondöteni seçmek nasıl mümkün?

Doğru fondöten seçimi nasıl olur?

Fondöten, makyajın belki de en önemli parçalarından biridir. Cilt tonu eşitsizlikleri, cilt lekeleri, siyah noktalar ve sivilceleri kapattığı için makyajın daha kusursuz görünmesini sağlar. Bu neden doğru fondöteni seçmek oldukça önemlidir. Doğru fondöten seçimi konusunda dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

·        İlk olarak fondötenin rengine dikkat edilmelidir. Kullanılacak cilde uygun renk tercihi yapılmalı, ne bir ton koyu ne de bir ton açık fondöten seçilmelidir.

·        Fondöten alırken renk denemesi elde ya da çenede değil, boyunda yapılmalıdır. Fondöten yüze sürüldüğünde maske gibi görünmemesi için boyun rengi ile aynen örtüşmelidir.

·        Cilt alt tipine uygun fondöten seçilmelidir. Bu sayede doğal görünümlü ve kusursuz bir makyaj yapılabilir.

·        Mevsimlere göre ciltte değişiklikler meydana gelebilir. Bu nedenle yıl boyu aynı fondöteni kullanmak yerine mevsim şartlarına göre seçim yapmak gerekir. Bu sayede cildin ihtiyacına uygun fondöten seçerek daha iyi bir makyaj görünümü elde edilebilir.

·        Bir fondötenden neler beklendiği belirlenmelidir. Yalnızca cilt kusurlarını kapatması ya da tüm cilt tonu eşitsizliğini gidermesi beklenebilir. Bu durumda da tercih edilmesi gereken fondöten farklı olacaktır.

Cilt Alt Tonuna Uygun Fondöten Seçimi

Fondöten seçiminde en önemli kriterlerden biri cilt alt tonuna uygun tercih yapmaktır. İlk duyulduğunda kulağa zor gelse de cilt alt tonunu belirleme yöntemi öğrenildikten sonra oldukça kolaydır. Cilt alt tonunu belirlemek için damarlar kullanılır. Elin üstündeki damarlar mavi ise soğuk, yeşil ve mavi arası ise nötr, yeşil ise sıcak alt ton söz konusudur. Buna göre;

·        Soğuk cilt alt tonuna sahip olanlar pembe alt tonlu fondötenleri tercih etmelidir.

·        Nötr cilt alt tonuna sahip olanlar sarı ve pembe karışık alt tonlu fondötenleri kullanmalıdır.

·        Sıcak cilt alt tonu olanlar ise sarı alt tonlu fondötenleri seçmelidir.

Cilt Tipine Uygun Fondöten Seçimi

Fondöten seçerken tek kriter tabi ki de cilt rengi ve alt tonu değildir. Bir fondötenden maksimum verim alabilmek için cilt tipine seçim yapmak oldukça önemlidir. Cilt tipine uygun fondöten seçimi ise şu şekilde olmalıdır:

·        Yağlı cilde sahip kişiler; pudralı içeriğe ve mat bitişe sahip olmalıdır. Gün içinde cilt parlamasını kontrol altına almalı ve gözenekli görünümü azaltmalıdır.

·        Kuru cilt tipleri; aydınlık bitişli ve nemlendirici fondötenleri tercih etmelidir. Mümkün olduğunca likit formüllü fondötenleri kullanmalıdır.

·        Karma ciltler için en iyi fondötenler, normal ciltlere uygun olanlardır. Doğal mat bitişli fondötenler, karma cilt tiplerinin daha dengeli görünmesini sağlar. Ayrıca T bölgesi parlamasını önlemek için transparan pudralar kullanılabilir.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
 Zeynep

Zeynep ne alaka

28.08.2022
Yanıtla