Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 03.10.2023 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Domates suyunun faydaları nelerdir?

Kış hazırlıkları yapıldı, domates suları hazırlandıysa gelin bir de faydalarını öğrenelim!

Domates suyunun faydaları nelerdir?

Özellikle kış aylarında sıklıkla kullandığımız domates suyunun bir dizi faydası vardır. Domates, lycopen dahil olmak üzere bir dizi antioksidan ve besin maddesi içerir ve bu da domates suyunun faydalı olabileceği birkaç farklı şekilde ortaya çıkar. 

Eğer kışa hazırlıklarınızı yaptıysanız ve domates sularını tüketmeden önce faydaları, kalorisi, tüketimi ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız okumaya devam edin!

Kalp sağlığını korur

İçeriğindeki beta-karoten ve likopen antioksidanları kolesterole, hipertansiyona, damar sertliği gibi kalp rahatsızlıklarından korumaya yardımcıdır. Bir bardak domates suyu 22 miligram likopen içerir.

Cilde iyi gelir, güneş ışınlarından korur

Domateste bulunan C vitamini ve diğer antioksidanlar vücuda zarar veren serbest radikalleri azaltır, cildin daha genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur, cilt hasarına karşı korur, aynı zamanda nemi cilde hapsederek cildin su oranını dengeler, böylece ince çizgi ve kırışıklıkları önlemeye de yardımcı olur.

Kabızlığı önlemeye fayda sağlar

Müshil meyvesi olarak da bilinen domates, içerdiği su ve lif miktarıyla normal bağırsak çalışmasını destekler, kabızlığın giderilmesinde kullanılabilir.

İyi bir vitamin kaynağıdır

Domateste en çok bulunan vitamin C vitaminidir. Ayrıca potasyum, K vitamini ve folat bakımından da zengindir.

Bir bardak domates suyunda;

28 mg kalsiyum, 154 iu A vitamini, 6.64 mg C vitamini, 0.91 mg demir, 436 mg sodyum ve 442 mg potasyum bulunur.

Kanserden korunmaya yardımcıdır

Diyetle alınan karotenoidler arasındaki en güçlü antioksidan olan likopen domateste fazlaca bulunmaktadır, yapılan çalışmalar likopenin anti-kanser özellik gösterdiğini belirlemiştir.

Göz sağlığına iyi gelir

Domateste bulunan birçok vitamin ve mineral kombinasyonu makular dejenerasyonu ve diyabetik retinopati gibigörme kaybı durumlarına karşı koruyucu etkide bulunur.

Anti-diyabetik bir besindir

Glisemik indeksi yani bir besinin kan şekerini yükseltme oranı düşük bir gıda olan domates şeker hastaları tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Domates suyu ne gibi kolaylıklar sağlar?

Öncelikle yazdan hazırlanan domates suları kışın mevsimi olmadığından lezzetsiz ve bir hayli pahalı olan domateslere göre hem lezzetli hem de daha ekonomiktir. Yemeklerde pratiklik sağlar, yemeklere aroma vermeye yarar. Meyve suyu gibi tüketilebilir. Marketten hazır alınan katkı maddesi dolu domates sularına ciddi bir rakiptir.

Domates suyu nasıl saklanır?

Domates suları genelde konserve şeklinde kavanozlarda saklanır. Bu şekilde saklandığında kullanılan kapakların yeni olması önemlidir. Pişmiş yapılan domates suyunda kavanoz kapakları sıcacıkken kapatılırsa daha uzun süre saklanması sağlanabilir.

Aynı zamanda domates suları karton bardak veya kaplara doldurulup üzeri streç filmle örtülerek dondurucuda da muhafaza edilebilir.

Domates suyu fazla tüketildiğinde zararlı mıdır?

Domates sağlık için son derece faydalı bir besin olmasına rağmen fazla tüketildiğinde çeşitli zararları ortaya çıkabilir:

●Asit oranı bir hayli yüksek olan domates suyu fazla tüketilirse mideyi tahriş edebilir, reflü, gastrit gibi rahatsızlıkları tetikleyebilir.

●Bazı kişilerde domates alerjisi bulunabilir, bu durum kendini ağız bölgesinde kaşıntı ve şişlikle belli eder.

●Domates su ve lif oranı yüksek bir yiyecektir, fazla tüketiminde ishal gibi sindirim rahatsızlıklarına yol açabilir.

Domates suyu kaç kaloridir?

Bir bardakdomates suyunda(200 ml) yaklaşık 30 kalori vardır. Ayrıca 4.2 gram karbonhidrat, 1.63 gram protein, 0.34 gram yağ ve 0.19 gram lif bulunur.
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan