Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Dukan Diyeti
Diyetkolik Diyetisyenim 13.09.2013 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Dukan Diyeti

Dukan diyeti gibi günümüzde pek çok popüler diyet, kilo kontrolünü sağlamakta zorlanan ve daha kolay yöntemler arayan pek çok kişi için uğramadan geçilmez bir durak halini almıştır. Duyduğun, merak edip okuduğun, belki de uygulamaya bile kalkıştığın dukan diyeti nedir? Ne değildir?

Dukan diyeti dört aşamadan oluşan basamaklı bir diyet planını önerir. Bu aşamalar şu şekildedir;

Faz 1 Atak Aşaması :Bu ilk aşama, kısa sürede hızlı bir şekilde hedefe ulaşmak üzere kurulmuştur. Bu aşamada diyet hızlı kilo verme sağladığına inanılan 72 yüksek proteinli besinden oluşmaktadır. Faz 1’in süresi ise ne kadar kilo kaybetmek istenildiğine bağlı olarak 1 ile 10 gün arası değişmektedir. Hazırlık döneminde herhangi bir kalori kısıtlaması yoktur ancak, beslenme sadece yağsız proteinlerden oluşmaktadır.

Peki Dukan diyetinin Faz 1 aşaması ne kadar doğru?
Kilo kontrolünde her zaman söylediğimiz gibi sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo kaybı sağlanmalıdır. Sadece bir besin grubuna yönelik olan ya da temel enerji kaynağımız olan karbonhidrattan fakir ve kısa sürede hızlı bir şekilde kilo kaybı sağlayan bu tarz diyet planları besin öğesi dağılımı yönünden dengesiz olması sebebiyle sağlıksız diyet planlarıdır.

Faz 2 Hedef Aşaması : Bu aşamaya saf protein aşaması da denilmektedir. Dönüşümlü olarak saf protein tüketilir. Bu aşamada 28 çeşit sebze de diyete ilave edilir. Diyete iki günde bir nişasta barındırmayan sebze eklenmektedir. Bu aşama hedeflenen kiloya ulaşılıncaya kadar devam eder.

Peki Dukan diyetinin Faz 2 aşaması ne kadar doğru?
Sadece protein ağırlıklı olan bu aşamada da günlük alınan kalorinin besin öğelerindeki dengesiz dağılımı dengesiz bir şekilde kilo kaybına sebep olur. Sağlıklı bir kilo kontrol yöntemi değildir.

Faz 3 Destek Aşaması : Üçüncü aşamada diyete karbonhidrat eklenmeye başlanmaktadır. Bu aşamada 10 günde 1 kilo kaybı ile dengeli diyete dönüş sağlanır. Haftada iki kere gerçekleşen ‘kutlama öğünü’nde istenilen tüm besinler tüketilebilir. Haftada bir gün, sadece yağsız protein tüketilmektedir.

Peki Dukan diyetinin Faz 3 aşaması ne kadar doğru?
Diğer aşamalardan sonra diyet planına karbonhidrat eklenmesi daha dengeli bir besin dağılımını sağlamıştır. Hızlı kilo kaybından sonra daha doğru olan kilo kontrol yöntemine geçilen bu aşama sağlıklı diyet planının bir parçası olabilir. Ancak belli dönemlerde kişinin istediği her şeyi yiyebilmesi kavramı sağlıklı beslenme ilkelerine uygun değildir.

Koruma ve Sabitleme Aşaması :Bu son aşama diyetin son bulduğu aşamadır. Haftada sadece bir gün (her hafta aynı gün) ilk aşamada yapılan saf protein diyeti uygulanması istenir. Her gün 1,5 yemek kaşığı yulaf-kepegi">yulaf kepeği tüketilmelidir.

Sağlıklı beslenme programları, bireyi fizyolojik, psikolojik, ekonomik ve sosyal açıdan olumsuz etkilemeyerek bireyde davranış değişikliği oluşturmalıdır.

Bunun için birey uygulayacağı beslenme programlarının fizyolojik durumuna, sosyoekonomik yeterliliğine uygunluğunu ölçüp hızlı sonuçlar vaat eden yorucu programlardan ziyade bireye özgü beslenme programlarını takip ederek bunu bir yaşam şekli haline getirmelidir. Çünkü yeterli ve dengeli beslenme ile sağlıklı yaşam uzun dönemde davranış değişikliği tedavisi ile mümkündür.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir