Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 09.06.2017 2 dakikada okunur
yorumlar
5
kaydet

Duygularını Bastırmak İçin Yiyor Olabilirsin!

Gün içinde, iş yerindeyken kısa süreli molalarında, bilgisayar başında yoğun çalışırken kendini sürekli bir şeyler yerken mi buluyorsun?

Duygularını Bastırmak İçin Yiyor Olabilirsin!

Öyleyse durup kendinizi sorgulamanın vakti geldi. Çünkü aslında tok olduğun zamanlarda bir şeyler atıştırma ihtiyacının altında yatan sebepler fizyolojik olmayabilir.

Peki neler olabilir?

Çok yoğun çalışmalarının arasına koyduğun bir şeyler atıştırma seansları, yoğunluğun arasında kendini dinlendirebildiğin boşluklar halini alıyor olabilir.  Sonrasında mola demek yemek yemek demek oluyor ve hiç aç olmasan bile ihtiyaç duyuyorsun.

Ya da çok stresli bir toplantıdan çıktın ve sakinleşmek istiyorsun. Bir kaç kere sakinleşmek için tatlı gibi kısa süre olsa bile seni mutlu eden besinlere yöneldiğinde yine her stresi tatlıyla ilişkilendiriyorsun.

Tüm bunlar duygusal açlık oluşturan sebepler. Ve kendinde bu sorunu tespit etmen çözümün başlangıcı olacaktır.

Nasıl mı?

Gelin bakalım:

Yeme dürtünü tetikleyen faktörü bul.

Yukarıda belirttiğim gibi stresliyken mi, dinlenmek için mi tüketimlerin arttı? Bunu fark etmen artık öyle anlarda yemek yemeni engellemene yardımcı olacaktır.

Dur ve düşün 

Elin koca bir dilim çikolataya ya da çikolatalı pastaya gittiğinde onu yemeden önce bir düşün. Gerçekten o pastaya vücudunun ihtiyacı var mı, onu yedikten sonra gerçekten mutlu olacak mısın? Bu soruları dürüstçe cevapla ve yiyip yemeyeceğine karar ver.

Egzersiz yap

Yemek yediğinde anlık olarak rahatlıyor olabilirsin. Ancak buna eş değer başka bir yol daha var; egzersiz yapmak. Araştırmalar egzersiz yapmanın da mutluluk hormonu salgıladığını söylüyor. Neden fazla kalori almak yerine kalori harcayıp daha sağlıklı olmayasın?

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Emel Sağlam

Emel Sağlam Hiç de faydalı olmadı.insan düşünmeden yiyor çok zaman o anlarda

13.06.2017
Yanıtla
Özge Karakulak

Özge Karakulak Ben acıktığımda yerim. Yemek güzelse 2. Tabağıda yerim. Doydum ama tabakta kaldıysa kalmasın diye yine yerim karnım ağrır ama ağzımda kalan tada değer derim. Sonra şöyle bir yorgunluk gelir uzanırım oyun oynarım telefondan 1 - 2 saat bılemedim 3 saat

10.08.2017
Yanıtla
Özge Karakulak

Özge Karakulak Geçer oyundan sıkılırım yine yerim. Biriyle akıcı konuşurken hızlı yerim ama kızmışsam seri seri yerim. Mutlu olursam kutlar yerim. Kendime jest yapar yine yerim. Tokum ama tv de görürüm yine yerim. Nasıl olcak?

10.08.2017
Yanıtla
Özge Karakulak

Özge Karakulak Hayır miğdemde kara delik var isgemiyorum yine giyorum bir de var. Beynim ruhum ve miğdem kesinliklee ayrı ayrı düşünüyo ve ayrı hareket ediyor. Ruhum ye dior beslen saglıklı migdem ac beynım dıyor az ye bari neyse olmuyo tabi.

10.08.2017
Yanıtla