Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 11.03.2019 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Efsane mi gerçek mi? Büyük aşkımız çikolata hakkındaki 5 rivayet

Çoğumuzun asla hayır diyemediği çikolatanın kulaktan kulağa dolaşan ve doğru kabul edilen etkilerini masaya yatırıyoruz.

Efsane mi gerçek mi? Büyük aşkımız çikolata hakkındaki 5 rivayet

Bazen moral bozuklukları, bazen kalp kırıklıkları, bazense sadece kan şekerinin düşmesi sonucu aniden beliriveren bir tatlı krizi... Canımız istedikten sonra iki elimiz kanda olsa yemek için bahane bulacağımız o kutsal yiyecek! Tabii ki çikolatadan bahsediyoruz. Çikolata hakkında ortalıkta çeşit çeşit rivayet dolanıyor. Baş ağrısına yol açtığı, ciltte sivilcelenmeye neden olduğu, afrodizyak etki gösterdiği konuşuluyor. Peki neye inanmalı? Bu rivayetlerin hangisi gerçek hangisi efsane?

Efsane 1: Çikolata akneye neden olur

cikolata akneye neden olur mu

Çok fazla sağlıksız yağ ya da eklenmiş şeker tükettiğinizde cildiniz de haliyle daha fazla yağ üretir. Bu durumsa sivilce oluşumuna yol açar. Çikolata da yağ oranı yüksek bir yiyecek olduğu için ciltte aknelerin görülmesine neden olabilir. Ancak bu durum cilt tipinize göre değişkenlik gösterecektir. Bu yüzden eğer yağlı bir cilde sahipseniz diyetinizi tekrar gözden geçirmenizde yarar var. 

Efsane 2: Çikolata libidoyu artırır

cikolata libidoyu artirir mi

Çikolatanın afrodizyak etkiye sahip olduğu da rivayetler arasında. Ancak bu bilgi aslında bir efsane. Çok sayıda çalışma çikolatanın cinsel isteği artırmadığını ortaya koyuyor. Çikolatanın vücuttaki serotonin hormonu salınımını uyarıp uyarmadığı konusuna ilişkin tartışmalarsa devam ediyor. 

Efsane 3: Bitter çikolata sütlü çikolatadan daha sağlıklıdır

bitter cikolata daha mi saglikli

Bitter çikolata sütlü çikolataya göre daha fazla antioksidan içerir. Bu da vücudunuz için daha olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösterir. Ancak elbette bitter çikolatanın kalorisinin de bir hayli yüksek olduğunu unutmamalı ve porsiyonkontrolü yapmaya dikkat etmelisiniz.

Efsane 4: Çikolata kalp sağlığına iyi gelir

cikolata kalbe iyi gelir mi

Kardiyovasküler hastalıklara (kalp ve damar hastalıkları) yakalanma riskini azaltmak için her gün küçük bir parça bitter çikolata yemek oldukça mantıklı. Tıp dergisi Heart’ta yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre çikotalata kan basıncını düşürebiliyor. Yine bu araştırmaya göre kakao bitkisinde bulunan flavonoid adı verilen bileşikler kan damarı elastikiyeti ve kan basıncı üzerinde olumlu etki gösteriyor.

Efsane 5: Çikolata baş ağrılarını tetikler

cikolata bas agrisina neden olur mu

Birçok insan çikolata yemenin baş ağrısına neden olabileceğine inanır. Bu iddianın gerçeklik payını öğrenmek amacıyla altmış üç kadın üzerinde bir çalışma yapıldı. Genel düşüncenin aksine çalışma, çikolatanın baş ağrılarını tetiklemediğini ortaya çıkardı. Ancak şunu da belirtmek gerekiyor ki eğer migreniniz varsa çikolata veya peynir gibi bazı yiyecekler baş ağrısına neden olabiliyor.

Son olarak, çikolata hakkındaki "Suçluluk duymalı mıyız? Diyette bitter çikolata yemek" başlıklı yazımıza da göz gezdirmeyi unutmayın! 

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan