Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Allianz Sigorta Diyetisyeni 22.09.2022 17 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Elma sirkesine dair her şey!

Elma sirkesi dosyası açıyoruz! Elma sirkesinin tüm detaylarını sizin için araştırdık.

Elma sirkesine dair her şey!

Elma, dünya çapında en çok tüketilen ve en çok ticareti yapılan zengin besin içeriğine sahip meyvelerdendir. Elma taze meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra meyve suyu, reçel, şarap ve sirke gibi çok değişik kullanım alanlarına sahiptir. Sirke, tarihi kaynaklardan görüldüğü üzere binlerce senelik bir geçmişe sahiptir. İnsanlar çağlar boyunca sirkeyi çeşni ve gıda koruyucu olarak; güzellik ve sağlık amacıyla faydalanmak üzere birçok alanda  mayalayıp kullanmışlardır. Sirke, Fransızca Vin aigre (ekşi şarap) kelimesinden gelmektedir. Sirke, mayalanabilir özelliğe sahip karbonhidrat kaynağı olan neredeyse bütün ürünlerden yapılabilmektedir. TSE 1880 EN 13188 standardında sirkenin tanımı; "Tarım kökenli sıvılar veya diğer maddelerden, iki aşamalı alkol ve asetik asit fermantasyonuyla, biyolojik yolla üretilen kendine özgü ürün" olarak ifade edilmiştir.

Sirkenin asit mi yoksa baz mı oluşu pH değerine göre belirlenmektedir. Bu nedenle sirkenin ne içerdiğini belirlemek üzere, öncelikle sirkenin pH değerine bakılmalıdır. Sirkeler tür olarak asit kategorisinde yer almaktadırlar. Sirke pH değeri 2 ile 3 arasında olduğundan dolayı asetik asittir. Elma sirkesinin içerisinde asetik asit ve sitrik asit gibi asitler yer almaktadır. Ayrıca elma sirkesinde: Pektin, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 Vitamini, Biyotin, Folik asit, Niasin, Pantotenik asit, C vitamini, Potasyum, Kalsiyum, Polifenol ve Amino asit gibi bileşenler yer almaktadır. Elma sirkesi sahip olduğu bu zengin içerikten dolayı sağlık için en çok tercih edilen sirkelerin başında gelmektedir.  Elma sirkesinin bilimsel olarak kanıtlanan birçok yararı vardır. Elma sirkesinin öne çıkan yararları arasında; kilo vermeyi hızlandırma, kolesterolü düşürme, enfeksiyonlarla savaşma, kan şekeri kontrolü ve şeker hastalığının diğer belirtilerini yatıştırma gibi önemli etkiler yer almaktadır. Bununla birlikte elma sirkesinin öne çıkan diğer önemli faydaları kalp, kanser, cilt, saç, ateş düşürme gibi rahatsızlıklarda oldukça önemli etkilere sahip olmasıdır. 

Elma sirkesi,  geleneksel tedavi yöntemlerinde oldukça sık rastlanılan mucizevi bir ürün olarak bilinse bile yanlış kullanımı çeşitli zararları doğurabilir. Elma sirkesi kullanırken günlük doz miktarına oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Günlük doz iki yemek kaşığını aşmamalıdır. Bununla birlikte elma sirkesi mutlaka suyla seyreltilip kullanılmalıdır. Hastalıkların tedavisinde sirke kullanırken bir doktora danışmayı ihmal etmemek gerekmektedir. Ayrıca sirkenin zararlı etkilerini minimuma indirmek için ev yapımı organik sirke kullanılmalıdır

Elma Sirkesinin Özellikleri Nedir?

Elma sirkesinin ana bileşenleri asetik asit ve sitrik asit gibi meyve asitlerine dayanır. Bununla birlikte elma sirkesinin besin bileşenleri: Pektin, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 Vitamini, Biyotin, Folik asit, Niasin, Pantotenik asit, C vitamini, Potasyum, Kalsiyum, Polifenol ve Amino asitlerlerden oluşmaktadır. Elma sirkesi sahip olduğu bu zengin içerik nedeniyle, sağlık için en çok tercih edilen sirke türlerinden biridir. Birçoğu bilimsel kanıtlarla desteklenen birçok sayıda yararı vardır. Elma sirkesinin öne çıkan özellikleri arasında; kilo vermeyi hızlandırma, kolesterolü düşürme, enfeksiyonlarla savaşma, kan şekeri kontrolü ve şeker hastalığının diğer belirtilerini azaltma gibi özellikler yer almaktadır. Elma sirkesini günlük kullanımda iki yemek kaşığını geçmeyecek şekilde ve suyla seyreltilmiş olarak kullanmaya özen göstermek gerekir. 

Elma Sirkesinin Faydaları Nedir?

Sirkenin tarihi kuşkusuz bira ve şarap tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. Sirke denilince akılda ilk beliren kullanım alanı salata ve turşu yapımıdır. Oysaki tarihe bakılacak olursa sirkenin yüzyıllar boyunca tıpta da kullanıldığı görülmektedir. Hipokrat'ın hastalarına sirkeyi ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde sirke çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır.  Günümüzde sirkenin faydalı olduğu birçok alan vardır;

 • Kan şekeri seviyesini belirgin biçimde düşürdüğü için elma sirkesi şeker hastaları, gizli şekeri olanlar ve kan şekeri seviyelerini düşük tutmak isteyen kişiler için oldukça faydalıdır.

 • Bağışıklık sistemini destekler.

 • Kilo vermede yardımcı olabilir.

 • Kalp sağlığı için faydalıdır.

 • Saçların pH dengesini korumaya yardım eder.

 • Sivrisinek ve böcek ısırıklarında kaşıntıya iyi gelir.

 • Cildi temizleyerek, gözeneklerin açılmasına yardım eder.

 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

 • Gargara yapıldığında ağız kokusunu giderir

 • Ev temizliğinde doğal temizlik malzemesi olarak kullanılabilir

 • Candida mantarı elma sirkesi ile kısa sürede ölür.

 • Dezenfekte edici özelliği vardır.

 • Sindirimi kolaylaştırır.

 • Ayaklardaki ödem ve nasır sorununu rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

 • Kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği belirtilmektedir.

 •  Soğuk algınlıklarında ateş düşürücü olarak kullanılır.

 • Bal ile karıştırıldığında öksürüğe iyi gelmektedir. 

 • Enerji verir.

 • Hıçkırık tedavisinde kullanılabilir. 

 • Ayak kokusunu giderir.

 • Tırnak mantarı tedavisinde etkilidir.

 • Sirke şu ve bal ile karıştırılıp içildiğinde rahat bir uyku uyumayı sağlar.

 • Küf lekelerini çıkarmak için kkullanılabilir.

 • Sebze ve meyveler elma sirkesi ile yıkanırsa üzerlerindeki kimyasal ve kirlerden arınabilirler.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nedir?

Elma sirkesinin cilde çeşitli faydaları vardır;

 • Elma sirkesi cilt bakımında doğal yöntemlerden biri olarak oldukça tercih edilen bir sirkedir. Elma sirkesinin fermantasyon yoluyla mayalanması esnasında antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile bilinen ve asetik asit adı verilen bir bileşik meydana gelir. İnsanların ciltlerinde yaygın olan şikayetlerden biri akne oluşumudur. Akne oluşumuna bakteriler neden olmaktadır. Bu yüzden elma sirkesi içerdiği antibakteriyel özelliği sayesinde akne tedavisinde tercih edilebilir.

 • Elma sirkesi cildi sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle düzenli kullanımı cildin elastikiyetini korumasına ve kırışıklıkların oluşumunu önlemeye destek olabilir.

 • Elma sirkesi istenmeyen et benlerine düzenli olarak uygulandığı taktirde, benlerin kuruyarak düşmesine destek olabilir.

 • Elma sirkesinin suyla karıştırılarak güneş yanığı olan bölgelere uygulanması, ilgili bölgelerde rahatlamaya yardımcı olabilir.

 • Elma sirkesi, malik asit ismi verilen bir meyve asidi içerir. Elma sirkesinde yer alan bu asit cildin en dış tabakasındaki ölü derinin soyulmasına yardımcı olabilir.

 • Elma sirkesi doğal bir cilt toniği olarak kullanıma uygundur.

 • Ciltteki lekelerin açılmasına yardım eder.

Cilt için elma sirkesi kullanırken, sirkeyi su ile karıştırdıktan sonra bir pamuk yardımıyla cilde sürmek gerekmektedir.  Elma sirkesi bir litre suya, 1 ya da 2 yemek kaşığı miktarında su ile karıştırılarak cilde tonik olarak uygulanır. Eğer sivilce kurutmak için kullanılacaksa, yarı yarıya sulandırılarak kullanılması gerekmektedir. Sirke cilt üzerinden mutlaka durulanarak arındırılmalıdır.  Elma sirkesi asidik özelliği sebebiyle cilt üzerinde 30 dakikadan daha uzun tutulmamalıdır. Ayrıca elma sirkesi ve soda birlikte de cilt bakımı için kullanılabilir. 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 3 yemek kaşık soda birleştirilir Spreyli bir şişe ile cilde püskürtülerek kullanılır. Yüz tamamen bu karışımla ıslandıktan sonra, cilt bir pamuk yardımıyla bu karışımdan arındırılır. 

Ciltte elma sirkesi kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Özellikle sirkenin saf haliyle uzun süre kullanımı cilt üzerinde tahrişe sebep olabilmektedir. Bu nedenle cilt için kullanılacak olan sirkeyi mutlaka sulandırarak kullanmak gerekmektedir. Sirke açık yaralar üzerinde kullanılmamalıdır. Ayrıca sirkenin tedavi için değil tedaviye destek amaçlı kullanıldığını unutulmamak gerekmektedir. Ciltteki sorunların tedavisi için her şeyden önce bir dermatoloğa başvurulması gerekmektedir. 

Elma Sirkesinin Saçlara Faydası Nedir?

Elma sirkesinin saça çeşitli faydaları vardır;

 • Sağlık için birçok faydası olan sirke saç bakımında da oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Su ile seyreltilip kullanılan sirke, çeşitli sebeplerden dolayı parlaklığını yitirmiş saçların yeniden parlamasına katkı sağlamaktadır. 

 • Sirke saç derisindeki kepeklenme sorununu gidermektedir. Elma sirkesi içerdiği asedik asit sayesinde güçsüzleşen saçların toparlanmasını yardım eder.

 •  Düzenli bir şekilde kullanılan elma sirkesi, saçtaki dökülmeleri durdurarak yeni saçların çıkmasını sağlar.  

 • Ayrıca saçlara düzenli olarak kullanılan sirke saçları yumuşatmada oldukça etkili olacaktır. 

 • Elma sirkesi saçlardaki pH seviyesini dengelemek ve ihtiyaç duyulan vitaminlerle bölgeyi beslemek amacıyla kullanılmaktadır.

 • Elma sirkesi boyalı saçların maruz kaldığı kimyasallardan dolayı yıpranan saç tellerinin onarılmasında oldukça faydalıdır. 

 • Sirkenin içerisinde bulunan asit, bitleri yok etme konusunda oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bunun için sirke ile su karıştırılır. Daha sonra saç diplerine sürülür. Bir süre sonra da saç durulanır.

  Sirkeli suyu saçlara kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır, aksi takdirde sirkeden faydalanmak yerine zarar görmek kaçınılmaz bir hale gelebilir. Bilindiği üzere sirke asidik bir içeriğe sahiptir.  Bu nedenle kullanmadan önce bol suyla seyreltmek gerekmektedir. Elma sirkesini saç için kullanmak isteyenler, saçlarını şampuanla yıkadıktan sonra bir iki yemek kaşığı sirkeyi durulama suyuna ekleyerek saçlarını durulamalıdırlar.  Unutmamak gerekir ki alerjik ve hassas ciltlerde elma sirkesi tahrişe neden olabilir. 

Elma Sirkesi Saç Uzatır mı?

Elma sirkesi saçın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamaktadır. Saç derisinin temizlenmesinde gösterdiği etki sayesinde saç köklerinin hava almasına yardımcı olmaktadır. Hava alan saç kökleri sayesinde saç çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamaya başlar. Bununla birlikte Sirkeli su, saç uzatma etkisiyle birlikte düzenli kullanıldığında saçların gürleşmesine de yardım etmektedir. 

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Sirkenin kilo vermede etkili olduğuna dair ilk raporlar 1820’li yıllarda yayınlanmaya başlamıştır. Sirkenin kilo vermede etkili olması, açlığı azaltması ve bundan dolayı yemek yemeyi azaltması ile ilişkilendirilmiştir. Elma sirkesinin açlığı azaltarak kişiyi daha uzun süre tok tutması kan şekerinin düşmesinin önüne geçmektedir. Böylelikle düşen kan şekerinin yarattığı çok fazla yemek ve abur cubur tüketme krizleri engellenerek sağlıksız beslenme engellenmektedir. Öte yandan asidik özellikler içeren elma sirkesi vücutta yağ toplanmasını da engellemektedir.  Elma sirkesinin zayıflamak için kullanım şekli günde bir ya da iki yemek kaşığı olacak şekildedir. Elma sirkesi zayıflamak için kullanıldığında söz konusu bu ölçü sulandırılmakta ve isteğe bağlı olarak içine bal da ilave edilmektedir. Zayıflamak için elma sirkesinden faydalanmadan önce öncelikle şunu unutmamak gerekir: sirke her ne kadar doğal ve sağlıklı bir ürün olsa da düzenli kullanım öncesi bir doktora danışmakta fayda vardır.

Elma Sirkesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Elma sirkesinin içerdiği vitaminler, mineraller, asedik asit, amino asit, polifenolik bileşenler ve çeşitli uçucu olmayan organik asitler sayesinde sağlığa oldukça faydaları vardır. Sirkede bulunan bileşiklerin antimikrobiyel, antioksidan, antidiyabetik, kardiyovasküler, antitümör, antienfeksiyon gibi özellikleri sayesinde sirke birçok sağlık uygulamasında kullanılmaktadır. Sirkenin içerisinde yer alan Polifenoller stresi azalmaktadır. Ayrıca  söz konusu bu içerik, insanlarda kanser riskini düşürmektedir. Elma sirkesi diyabet hastaları için oldukça sağlıklıdır. Düzenli bir şekilde kullanılan elma sirkesi, diyabet hastalarının kanlarındaki glikoz ve insülin oranının dengelemektedir. Elma sirkesi doğada asidik olduğu halde, alkalize edici bir etkiye sahiptir. Bu etki mide asidini tedavi etmek amacıyla yardım sağlayabilir. Ayrıca Ayrıca hastalığının olumsuz yan etkileri elma sirkesi kullanımı ile oldukça azalmaktadır. Gün içerisinde 2 ya da 3 defa olacak şekilde 1 bardak suya katılan 2 kaşık elma sirkesi, hastalığın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmada oldukça fayda sağlamaktadır.

Elma Sirkesinin Zararı Var mıdır?

Elma sirkesinin faydaları olduğu gibi zararlarıda vardır;

 • Elma sirkesi yoğun bir şekilde sitrik asit içerir. Bu nedenle su ile inceltilerek kullanılmalıdır. Aksi halde yemek borusuna ve hücrelere zarar verebilir. Bu yüzden su ilave edilerek kullanılmalıdır.

 • Elma sirkesinin içeriğindeki asit potasyum düzeyinin düşmesine neden olabilir. Bu etkisi kemiklerde mineral düzeyini olumsuz yönde etkiler. 

 • Elma sirkesinin ne kadar tüketileceği kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı bünyelerde 1 çay bardağı sirke fayda sağlarken, bazı bünyelerde 1 çay bardağı elma sirkesi olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle elma irkesi tüketirken kullanılacak olan dozun kişiden kişiye göre değiştiğini unutmamak gerekir.

 • Elma sirkesinin içerisinde yer alan asitler sebebiyle midede yanma, ekşime, ishal ve hazımsızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Sindirim problemi çeken ya da sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlığı olan ve bu sebeple ilaç kullanan kişiler elma sirkesi kullanırken dikkatli olmalıdır.

 • Çocuklarda elma sirkesi kullanımı çok önerilmemektedir.

 • Böbrek hastalarının kullanması zararlı sonuçlar doğurabilir.

Ateşi Düşürmek için Sirkeli Su Kullanılır mı?

Vücudun çeşitli virüs ve bakterilerle mücadele ederken verdiği tepkilerden biri de yüksek ateştir.  Yüksek ateş durumunda yaygın ve geleneksel olarak kullanılan yöntemlerden biri de elma sirkesi ile ateş düşürmektedir. Elma sirkesi pH dengesini koruyarak, kısa sürede yükselen ateşin düşmesini sağlar. Ayrıca elma sirkesi, zengin mineral desteği ile vücudun kaybettiği mineralleri geri kazandırır. Bazen sirkeli suyla ateş düşürüldükten sonra, refleks olarak çok daha yüksek derecelerde ateş ortaya çıkabilir. Yüksek ateş durumlarında mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Ateşe sebep olan sorunun teşhisi ortaya konulmalıdır.

Elma Sirkesi Nasıl Tüketilir?

Elma sirkesinin ılık suyla seyreltilerek kullanılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca sirkenin keskin tat ve kokusunu kesmek için içine bir miktar bal ilave edilmesi önerilmektedir.  Ayrıcaelma sirkesinin çayları da mevcuttur. Bu çaylarla yağ yakımı hızlandırılabilir ve detoks yapılabilir.

Günde Ne Kadar Elma Sirkesi Tüketilir?

Elma sirkesinin günlük olarak 1–2 çay kaşığı ile 1–2 yemek kaşığı arasında kullanılması önerilmektedir. Kullanılacak olan bu miktarın da su ile karıştırılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Çok fazla Elma Sirkesi Tüketilirse Ne Olur?

Sirkeler doğal olduğu sürece çeşitli faydası vardır.  Ancak her besinde olduğu gibi elma sirkesinin de fazla tüketimi zarar verici olabilir. Gereğinden ya da tavsiye edilen miktardan fazla kullanılan sirkenin neden olacağı yan etkiler:

 • Sade hali ile diş ve diş eti problemlerini olumsuz yönde etkiler

 • Fazla elma sirkesi kullanımı Mineral düzeyini olumsuz etkiler

 • Mide asit dengesinde bozulmaya bağlı olarak ülser, asit reflüye neden olur

 • Elma sirkesindeki yüksek asetik asit kanda potasyum değerinin düşmesine sebep oluyor.

 • Elma sirkesinin fazla kullanımı boğaz tahrişine yol açabiliyor

 • Kanda antiglisemik etki yaratan elma sirkesi, fazla kullanıldığında vücuttaki kan şekeri seviyesini düşürebilir. Bazı durumlarda hipoglisemiye (düşük kan şekeri) sebep olabilir, 

 • Elma sirkesinin aşırı kullanımı sonucunda bulantı ve baş ağrısı ortaya çıkabilir.

Kimler Elma Sirkesi Tüketmemelidir?

Elma sirkesi tüketmemesi gereken kişiler;

 • Böbrek hastalığı olanlar sirke kullanımından kaçınılmalıdır.

 •  Ülser, reflü, gastrit gibi sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar elma sirkesi kullanmaktan kaçınmalıdır.

 • Ayrıca herhangi bir sağlık problemi bulunmayan bireyler bile sirkeyi seyreltmeden kullanmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. 

 • Açık yarası olan kişiler sirke kullanımından kaçınılmalıdır.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesi, iki aşamalı bir biçimde yapılır. Birinci aşama, doğranmış elmaların mayalanmaya bırakılması aşamasıdır. Mayalanma esmasında elmanın içerisinde yer alan şekerler fermente olarak alkole dönüşür. İkinci aşamada, elde edilen alkol çözeltisine bakteriler dahil olur. Söz konusu bu bakteriler ileri fermantasyona neden olur ve alkol çözeltisini elma sirkesinin temel aktif bileşiği olan asetik asit ve diğer şeker asitlerine dönüştürür.

Malzemeler (elma haricindeki malzemeler isteğe bağlı şekilde kullanılabilir ya da kullanılmayabilir. Her iki şekilde de sirke yapanlar mevcuttur)

 • 5 ya da 6 litrelik cam bir kavanoz

 • 2 kilo civarında elma

 • 1 çay kaşığı şeker ya da bal

 • 1 çay kaşığı tuz

 • Bir iki adet nohut tanesi ya da ekmek içi 

 • Daha önceden yapılmış doğal elma sirkesi ya da sirke anası

Elma sirkesinin yapılışı 

 • Doğal elmalar, büyüklüğüne göre 4- 5 parçaya bölünür.

 • Elmaların çekirdekli iç kısımları ayıklanır

 • Cam kavanozun yarısını dolduracak biçimde yerleştirilir

 • Kavanozun boş kalan kısmı dolacak şekilde içme suyuyla doldurulur (karıştırmak için pay bırakılmalıdır)

 • Nohutlar kavanozun içerisine serpiştirilir

 • Şeker ve tuz ilave edilerek karıştırılır

 • Kavanozun ağzı hava geçiren pamuklu bir bezle iyice kapatılır

 • 30- 40 gün boyunca mayalanmaya bırakılır (mayalanma süresini hava sıcaklığı etkilemektedir)

 • Sirkeyi gün aşıra tahta kaşıkla karıştırmak gerekir

 • Sirke sinekleri oluşmaya başladıktan sonra, elmalı posa temiz bir tülbentle süzülmelidir

 • Süzülme işlemi gerçekleştirildikten sonra, kavanozun ağzı kapatılarak serin bir yere alınmalıdır.

 • İlerleyen günlerde sirkenin yüzeyinde sirke anası denilen maya oluşmaya başlar

 • Sirkenin tadı ve kokusu keskinleşmeye başlar ve sirke tüketime hazır hale gelir

 • Sirkenin yüzeyinde oluşan sirke anası yeni sirke mayalanması için kullanılabilir.

Elma Sirkesi ile Turşu Nasıl Yapılır?

Sirke yaparken üzüm sirkesine nazaran daha yumuşak bir tat isteyenler elma sirkesini tercih etmektedirler. Turşusu kurulacak tüm sebzeler için elma sirkesi kullanılabilir. Karışık turşu yapımında elma sirkesinin kullanımını örnek verecek olursak:

Malzemeler(malzeme miktarları isteğe bağlı olarak değişebilir. Aşağıdaki malzemeler sarımsak ve acı biber dışında ortalama birer kilo civarında hesap edilmiştir) 

 •  Lahana, maydanoz, soyulmuş sarımsak, havuç, kelek, domates, kırmızı ya da yeşil kapya biber veya her ikisi, kornişon salata, acı ya da tatlı turşuluk biber; Turşuluk Kalın Tuz, Limon tuzu, elma sirkesi, şeker ve isteğe bağlı olarak nohut ve karabiber.

Yapılışı 

Bütün sebzeler elma sirkesiyle iyice yıkandıktan sonra bir leğene alınır ve istenilen büyüklükte doğranır. Ardından üzerlerine 7-8 yemek kaşığı kalın tuz dökülerek karıştırılır. Tuzun 3/1 i oranında şeker katılır. Yaklaşık 1 ya da 1.5 litre elma sirkesi katılır (isteğe bağlı olarak su da eklenir) bütün malzemeler iyice harmanlanır. Malzemeler turşu kavanozuna alınır. Ardından kavanozun ağzı sıkıca kapatılır, serin ve karanlık yerde olmaya bırakılır.

Elma Sirkesi ve Üzüm Sirkesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Elma sirkesi ve üzüm sirkesi arasındaki farklar ise aşağıdaki gibidir.

 • Üzüm sirkesinde bulunan protein, elma sirkesine oranla daha yüksek bir değere sahiptir.

 • Besin değeri olarak elma sirkesi, üzüm sirkesine oranla daha az besin değerine sahiptir. 

 • Üzüm sirkesi elma sirkesine nazaran mide sorunlarına daha iyi gelmektedir.

 • Elma sirkesinin cilt beyazlatma konusundaki başarısı üzüm sirkesinden daha iyidir.

Elma Sirkesi ve Beyaz Sirke Arasındaki Farklar Nelerdir?

Beyaz sirke mısır, şeker pancarı ya da şeker kamışı gibi şeker içeren tarım ürünlerinden doğal fermantasyon yöntemi ile elde edilirken, elma sirkesi elmadan elde edilir. 

Elma ve diğer sirkelere göre beyaz sirke daha şeffaf bir renge sahiptir. 

Beyaz sirke, daha yüksek oranda asetik asit içerdiğinden elma sirkesinden daha asidik ve ekşidir.

Elma sirkesi beyaz sirkeden daha az asidiktir, bu nedenle daha tedavi amacıyla daha yaygın olarak kullanılır.

Beyaz sirke günlük ev temizliğinde herhangi bir kalıntı bırakmadığından dolayı kullanılmasını tavsiye edilmektedir

elma sirkesi
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir