Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 13.01.2020 3 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

En sevilen sokak tatlıları acaba ne kadar masum?

Son dönemin çikolata sosuna bulama trendinden nasibini alan lokma tatlısı, diyet bozdurma potansiyeli epey yüksek waffle, şerbetli tatlı severlerin gözdelerinden revani ve pamuk şeker...

En sevilen sokak tatlıları acaba ne kadar masum?

Kabul edelim ki sokak lezzetleri çoğumuzun vazgeçilmezlerinden... Tavuklu pilavdan mısıra, kestaneden simide uzanan bu lezzetlerin bir de tatlı ayağı var elbette. Diyet yaparken muhtemelen çoğu kez yanlarından yutkunarak geçmek zorunda kalsanız da kimi zaman da kaçamak yaparak kendinizi şımartıyorsunuzdur mutlaka. Öyleyse başlıca sokak tatlılarını daha yakından tanımakta yarar var! 

1-Revani

sokak tatlisi

Yemeğin ardından canınız revani tatlısı çektiyse durup tekrar düşünmenizi öneriyoruz. Çünkü bu şerbetli kekin sadece 100 gramında 348 kalori bulunuyor. Hamurun şerbetlenmesi ile yapılan bu tatlı çeşidinin içerisine katılan şeker, un ve yağ miktarlarına göre de elbette kalorisi artabiliyor. Bayram sofralarının da demirbaşları arasında yer alan revaniyi yemeden önce bu bilgileri aklınıza getirmenizde yarar var. 

2-Waffle

waffle kac kalori

Son zamanlarda sokak tatlıları kategorisine giren bir diğer tatlı da waffle. Bir düzineden fazla çeşidi ile Belçika’nın en meşhur tatlısı olan waffle dünyanın her yerinde kolayca bulunabilecek bir lezzet. Peki artık marketlerde dondurulmuş şekilde bile bulunabilen waffle kaç kalori?

100 gramı ortalama 291 kalori içeren waffle, yapımında kullanılan meyveler ve özel sosları ile yaklaşık 350-400 kaloriye kadar çıkabiliyor. Yüksek miktarda şeker içeriğinden dolayı içine katılan meyve çeşitleri ne yazık ki bu tatlıyı daha sağlıklı kılmıyor, aksine tatlıyı daha da şekerli hale getiriyor. Yüksek şeker ve yağ oranından dolayı maalesef diyet dostu sayılamayacak waffle kolayca kilo alımına yol açabilecek riskli tatlılardan. 

3-Pamuk şeker

pamuk seker kalori

Çocukluk çağımızla özdeşleştirdiğimiz pamuk şeker de bir diğer sokak tatlısı olarak karşımıza çıkıyor. Bükülmüş şekerin farklı bir şekli olan ve genellikle parklarda, fuarlarda, sirklerde ve oyun alanlarında rastlanabilecek popüler bir sokak tatlısı olan pamuk şekerin 100 gramı yaklaşık 393 kalori. İngiltere ve Yeni Zelanda’da "şeker ipeği" olarak da geçen pamuk şekerin toplam şeker oranı ise  tam %99,999. Özellikle çocukların gözdesi olan bu tatlıya şekeri ısıtıp sıvılaştırarak ve minik delikler yoluyla dışarı döndürerek pamuk şekli veriliyor.  Dolayısıyla hem sizin hem de varsa çocuğunuzun pamuk şekeri ölçülü ve oldukça nadir tüketmesinde yarar var.

4-Lokma tatlısı

Dünyanın hemen her yerinde farklı bir isimle kendine yer edinmiş olan lokma tatlısı geleneksel ve modern Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden. Lokma denildiğinde herkesin aklına klasik şerbetli lokma geliyor olabilir, ancak son günlerde neredeyse her semtte açılan yeni nesil lokmacılarla birlikte çikolata dolgulu çeşitleri de türemeye başladı. Klasik şerbetli lokmadan farklı bir kızartılma biçimi olan çikolatalı lokmaların her birinin dolgu kreması ve sosları da çeşit çeşit.

Bir adet lokma tatlısı yaklaşık 80 kaloriye denk geliyor. Yeni nesil lokmacılarda işin içine çikolata sosları ve fındık, fıstık gibi ek gıdalar da girdiği için kalori miktarı daha da yukarılara çıkıyor.  İsteğe göre beyaz, sütlü ya da bitter çikolata ile taze meyve, bisküvi, Antep fıstığı, fındık, fıstık, Hindistan cevizi gibi ilaveler eklenerek servis edilen lokma tatlısının bir adedinin kalorisi bu durumda 95-100 kaloriye kadar çıkıyor. 5-6 top lokma yiyen biri günlük alması gereken enerji ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılamış oluyor. Dolayısıyla lokma oldukça nadir ve ölçülü şekilde tüketilmesi gereken tatlıların başında geliyor.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Kararay Diyeti

Kararay Diyeti Lokmaya aşığım

29.01.2020
Yanıtla