Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 11.11.2022 2 dakikada okunur
yorumlar
4
kaydet

Evde yemek pişirmek ruha iyi geliyor!

Evde yemek yapmanın psikolojinizi iyileştirebilecek bir yöntem olduğunu duymuş muydunuz? Evet uzmanlar bunu bir terapi olarak kullanıyor. Gelin biraz detaylandıralım.

Evde yemek pişirmek ruha iyi geliyor!

Yemeği evde pişirmek fiziksel sağlığının yanı sıra ruhsal sağlığa da iyi geliyor. Bazı uzmanlar bunu psikoterapinin bir parçası olduğunu düşünüyor. 

Yapılan araştırmalar yemek pişirmeyi rahatlama, artan özgüven ve mutluluk ile ilişkilendiriyor. Hatta 2014 yılından itibaren Bridgewater State Üniversitesi’nde psikoloji öğrencilerine mutfak terapisi üzerinde ders verilmeye bile başlanmış! 

Bilim Ruhsal Sağlık İçin Yemek Yapmak Hakkında Ne Söylüyor?

Bariz bildiklerimizle başlayacak olursak evde yemek hazırlamak sağlıklı beslenmenin bir parçası. Bunun ötesinde ise yemek pişirmenin duygusal rahatlamayı nasıl sağladığına dair çalışmalar kısıtlı olsa da mevcut olan çalışmalar umut verici.

2021 senesinde yapılan bir çalışmada kişilere Covid 19 salgını karantinasında yemek pişirme deneyimleri hakkında bazı sorular soruluyor. Genel olarak insanların yemek pişirmeyi rahatlatıcı bulduğu ve mutfakta özgüvenli hissettirdiğini buluyorlar. Çalışmadaki bir katılımcı yemek pişirme hakkında ‘Sürekli cep telefonu ve bilgisayarla uğraşmanın neden olduğu kötü hisleri ortadan kaldırdığını söyleyebilirim.’ diyor. Bir başka katılımcı ‘Yapabileceklerimin sınırının olmadığını bu dönemde net bir şekilde anladım.’ diyor.

Yemek yapmak sosyal ilişkilerini güçlendirmek için harika bir yol olabilir. 2016 yılında yapılan bir çalışmada 8.500 ergen üzerinde anket yapılıyor. Çalışmanın sonucunda yemek yapmak daha iyi zihinsel rahatlık ve daha düşük depresyon seviyeleri ile ilişkilendiriliyor.

Yemek Pişirmenin Zihinsel Yararlarından Faydalanmak İçin Bunları Dikkate Alın

  1. Mutfağa girmekten korkmayın. Sonuç nasıl olursa olsun o anda kalın, keyif almaya bakın.

  2. Yemek hazırlamanın psikolojiye olan faydalarından yararlanmak istiyorum ancak yemek yapmayı bilmiyorum diyorsanız üzülmeyin bunun için iyi bir aşçı olmanıza gerek yok.

  3. Basitten başlayın. Yemek hakkında daha önce iyi deneyimleriniz bulunmuyor olabilir. Ortaya süper bir şey çıkmak zorunda değil. Youtube’ da sıfırdan başlayanlar için yüzlerce basit tarif var. 

  4. Pişirme sürecinde dikkatli olun. Tüm malzeme ve ekipmanlarınızı başlamadan önce hazırlayın.

  5. Sosyalleştirin. Yemek pişirmenin sosyalliğe olan yararlarından faydalanmak istiyorsanız pişirdiğiniz yemeği yemeye sevdiklerinizi davet edin. 

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Gökhan Öztürk

Gökhan Öztürk malzeme için para yok

13.11.2022
Yanıtla
Ayşe Güner

Ayşe Güner :'(

19.11.2022
Yanıtla
Sena Naz

Sena Naz haklisiniz gokhan bey ekonomi bizi mahvetti

23.11.2022
Yanıtla
Serkan Akyürek

Serkan Akyürek Evet

09.02.2023
Yanıtla