Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 19.10.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Fast food tüketirken bunlara dikkat etmelisin

Fast food tüketirken bunlara dikkat etmelisinFast food ürünlerin özellikle çocuk ve gençler tarafından tercih edilmesi yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenme sorunlarına yol açabilmektedir. Fast-food ürünlerindeki yağın çoğu hayvansal kaynaklı olup, çoğunlukla doymuş yağ asidi içerir. Bu ürünlerin sodyum, kolestrol ve özellikle yağ miktarı diğer besin öğeleri yoğunluğuna göre daha fazladır.

 

Diyette yağdan gelen enerjinin artması başta koroner kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere birçok kronik hastalıklar için risk faktörüdür. Bu yiyeceklerin posa içeriği düşüktür. Diyet posasının yetersizliği ise kolon, rektum kanser riskini artıran faktörlerdendir. Fast food restoranlarda tüketilen besinler A vitamini, C vitamini ve kalsiyum yönünden yetersizdir.

 

Sağlıklı yaşamın sürdürülmesinde tüketilen besinler kadar bu besinlere uygulanan hazırlama ve pişirme yöntemleri de önem taşımaktadır. Derin yağda kızartma yöntemi fast-food restoranlarda sıkça kullanılmaktadır. Bu yağlar 10-12 saat kullanıldığından kimyasal ve fiziksel değişikliklere uğramakta ve çabuk bozulmaktadırlar. Yağda kızartılmış yiyeceklerin sık ve sürekli tüketimi, kardiyovasküler ve sindirim sistemi hastalıkları ile kanser riskini artırmaktadır.

 

Ayrıca bu beslenme şeklinde kolalı içecekler ile çay ve kahve de sıklıkla tüketilmektedir. Bu içecekler demirin bağlanmasına ve vücutta demirin emiliminin azalmasına neden olurlar. Ayaküstü beslenme sisteminde yer alan yiyeceklerin bir bölümüne ön hazırlama sırasında tuz eklendiğinden sodyum içerikleri yüksektir.

 

Tüm bunlar göz önüne alındığında; bir öğün fast food yeniyorsa günün diğer öğünlerdeki besin seçimlerinde dikkatli olunmalıdır. Daha çok fırında pişmiş, ızgara besinler ve et sandviçleri ile tavuklu ve balıklı sandviç seçenekleri tercih edilmelidir. Kalsiyum içeren ayran ve sütlü tatlılar ile vitaminlerden zengin olan meyve suları, meyve salataları ve az yağlı salatalar da tercih edilebilir.
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan