Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 15.01.2019 2 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Fazla uyumak hastalıklara davetiye çıkarıyor! Peki ne kadarı fazla?

İdeal uyku saatleri ne? Gece kaç saat uyuyanlar öğlen şekerleme yapabilir?

Fazla uyumak hastalıklara davetiye çıkarıyor! Peki ne kadarı fazla?

Yeterli miktarda ve düzenli uykunun hayatın hemen her alanını etkilediğini artık hepimiz biliyoruz. Az uyumak gerçekten de vücutta kan şekeri dengesizliklerine, kilo yönetiminde zorluklara ve ruhsal dengesizliklere neden oluyor. Fakat az uykunun olumsuz etkilerinden daha az bilinen bir şey var ki o da aslında çok uyumanın da sağlık üzerinde yan etkileri olduğu.

8 saatten fazla uyku hastalık riskini artırıyor

uyku sagligi

Yakın zamanda  yayınlanan yeni bir çalışma bu konuda önemli sonuçlara ulaştı. Söz konusu çalışmada araştırmacılar 21 farklı ülkeden ve 116.000’den fazla kişiden veri topladı. Araştırmacılar bu kişileri 8 yıl boyunca takip etti ve sekiz saatten fazla uyuyan kişilerin kardiyovasküler hastalıklara (kalp-damar hastalıkları) yakalanma ihtimallerinin ve ölüm oranlarının daha yüksek olduğu bilgisine ulaştı. Çalışma, 8 saat uyuyanların risk oranının %5 arttığını, 10 saat uyuyanlarda bu oranın %17’ye, 10 saatten fazla uyuyanlarda ise %41’e çıktığını ortaya kondu.

Peki ya şekerleme dediğimiz uyku kaçamakları da günlük toplam uyku saatine dahil edilmeli mi? Bu aslında duruma göre değişkenlik gösteriyor. Eğer gece 6 saatten az uyuduysanız şekerleme yapmak sizin için harika bir seçenek. Fakat 6 saatten fazla uyuyan kişilerde şekerlemeler yukarıda açıkladığımız risk faktörünü ne yazık ki artırıyor.

Uyku saatleri kardiyovasküler hastalıklar üzerinde doğrudan etkili

uyku suresinin hastaliklar uzerindeki etkisi

Normal şartlarda kardiyovasküler hastalık ve ölüm riskinin artması söz konusu olduğunda elbette devreye giren pek çok farklı unsur bulunuyor. Ancak araştırmacılar bu çalışmaya dahil olan kişilerin vücut kitle indekslerini, yaşlarını, varsa hastalıklarını, egzersiz düzenlerini ve daha pek çok unsuru göz önüne alarak bu sonuçlara ulaşmış. Buna göre belirgin bir şekilde görünen şu ki, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski uyku saatleriyle doğrudan ilişkili.

Çalışmanın başyazarı ve araştırmacısı Chuangshi Wang’a göre sağlıklı olan günde 6-8 saat arasında uyumak. Aksi takdirde genel sağlığınızı kontrol ettirmek için bir doktora görünmeniz iyi olabilir. Sonuç olarak, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı düşünüyorsanız ne az ne de çok uyumalısınız. Hayatta her konuda olduğu gibi bu konu da aslında ihtiyacınız olanı bulmak ve dengeyi sağlamakla ilgili. Bu durum tamamen sizin elinizde.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Muhammed Öztürk

Muhammed Öztürk gece çalışanlar ne durumda. gündüz uyukluyolar

30.01.2019
Yanıtla
Zehra Hamzaoğlu

Zehra Hamzaoğlu Uyku gibisi var mı

07.02.2019
Yanıtla