Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 24.08.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Fito besinlerin ne olduğunu ve yararlarını biliyor musun?

Fito besinlerin ne olduğunu ve yararlarını biliyor musun?

Fito besinler nedir?

 

Fito besinler, protein, karbonhidrat ve yağ içeren gıdaların aksine yaşamı sürdürmek için ihtiyaç duyulmayan ancak hastalıklara karşı koruyucu etki gösteren besinlerdir.

 

Fito besinler arasında faydaları saymakla bitmeyen antioksidanlar da yer alır. Bu yönüyle antioksidanlar, vücutta güneş ışığı, stres, sigara gibi dış etkenlerle oluşan serbest radikallerin yarattığı tahribatı yavaşlatır. Böylece bu hasarın yaratacağı kanser, kalp- damar hastalıkları, katarakt gibi rahatsızlıkların da önüne geçilmiş olur.

 

Birbirinden farklı 4 bin antioksidan olduğu bilinir. Bunlardan bazıları suda, bazıları da yağda çözünür. Çiğ sebze ve meyveler, yeşil çay, bitter çikolata, zeytinyağı gibi içerikler iyi birer antioksidan kaynağıdır.

 

Fito besin kaynakları nelerdir?

A vitamini (retinol): Yağlı balık, sakatat, kaymaklı süt, tereyağı, peynir, yumurta, kırmızı pancar, brokoli, lahana, havuç, kırmızı biber, ıspanak, tatlı patates, domates, elma, armut, papaya, muz, taneli meyveler, kestane, fındık, ayçiçeği çekirdeği.

Bakır:Balık, karides, kuzu ciğeri, soya peyniri, deniz yosunu, yeşil sebzeler, yer fıstığı, ceviz.

Biyotin: Tavuk ciğeri, böbrek, kırmızı et, süt, yumurta, fasulye, hububat, yer fıstığı, badem, susam.

B1 Vitamini (thiamin):Et, buğday tohumu, kepek ekmeği, yulaf ezmesi, soya, bezelye, macademia fıstığı, yer fıstığı.

B2 Vitamini (riboflavin): Et, süt, yoğurt, peynir, yumurta, buğday tohumu, brokoli, badem.

B3 Vitamini (niasin):Kuzu ciğeri, ton balığı, somon, sardalye, tavuk, haşlanmış yumurta, kepek ekmeği, soya, mantar, kuşkonmaz, yer fıstığı.

B6 Vitamini (piridoksin):Balık, kırmızı et, yumurta, baklagiller, soya, kırmızıbiber, ıspanak, kırmızı pancar, muz, fındık.

B12 Vitamini (kobalamin): Ciğer, süt, peynir, yumurta, kahvaltılık gevrek.

C Vitamini (askorbik asit): Patates, karnabahar, brokoli, kıvırcık lahana, Brüksel lahanası, kırmızı biber, acı baharatlar, maydanoz, domates, kuş üzümü, çilek, portakal, limon suyu, papaya, mango, kivi, kestane, fındık.

Çinko: Sardalye, istiridye, yengeç, sığır eti, kuzu eti, dana ciğeri, peynir, yumurta, soya, domates, fındık, çam fıstığı, kabak çekirdeği ve susam

Demir:Kırmızı et, ciğer, yumurta, fasulye, mercimek, soya, kırmızı pancar, brokoli, tatlı patates, mango, papaya, kabak çekirdeği ve susam.

D Vitamini (kalsiferol): Yağlı balık, süt, tereyağı, peynir, yumurta sarısı, margarin, kahvaltılık gevrek, ay çekirdeği.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan