Doğru bilinen yanlışlar ve yanlış bilinen doğrular.

16.08.2015 1
A*** A**

Bahsetmek istediğim konu başlıkta da belirttiğim gibi diyet, kilo alma - verme ve sağlıklı beslenme gibi konularda mutlaka sizin de şahit olduğunuz çelişkili ifadeler ve doğru yaklaşım biçimini bulmakla ilgili olacak.

İki farklı uzmanın aynı konuda yaptıkları bir konuşmayı dinleyip kafanızın karışmaması pek sık rastlanan bir durum değildir. Sağlığınız ile ilgili hemen hemen her konuda uzmanların farklı görüşleri var. Örneğin bir uzman şok diyetlerin çok tehlikeli olduğunu savunurken bir diğeri mide küçültme ameliyatlarının son derece sağlıklı olduğunu savunabiliyor. Buradaki çelişkiyi anlayamayan arkadaşlar için bir antrparantez açayım. Mide küçültme ameliyatının zayıflatıcı bir etkisi yoktur. Sadece bir avuç büyüklüğünden daha fazla gıda tüketmenizi engeller. Dolayısıyla sizi şok diyet tabir edilen çok az gıda alarak yaşamaya zorlar. Eğer mide küçültme ameliyatları ve sonuçları son derece sağlıklı ise insanın bu ameliyatı yaptırmadan kendi iradesiyle çok az gıda ile yaşaması yani şok diyet uygulaması nasıl sağlıksız olabilir?

Ben burada yanıtı yani bu çelişkileri oluşturan suçluyu "sağlık sektörü" kelimesinin arkasında yatan sistemde buluyorum. Ameliyat olup para harcarsanız şok diyet sağlıklıdır ama para harcamaz ve şok diyeti kendi iradenizle yaparsanız sağlıksızdır. Konu bence bu kadar basit.

Bir kadın var, ismini vermeyeceğim bir de tazminat davasıyla uğraşamam :) ... Datça'da yapmış olduğu konferansı internetten izlemiştim. Eskimolar yağ yerdi ve çok sağlıklı yaşarlardı, sizde kuyruk yağını mangalda, ızgarada pişirin ve yiyin!! ..şeklinde hayretler uyandrıcı bir konuşma yaptı. Allah'ın kadını; eskimo dediğin kişi dışarıda eksi 50, evinin içinde ise en fazla artı 15 derece sıcaklıkta yaşıyor. Bu adamın donarak ölmemesi için yağ yemesi lazım. Sen tut bugün hava sıcaklığı 33 derece civarında ye bakalım kuyruk yağını mangalda pişirip akşama komaya giriyormusun girmiyormusun? Kadın lahmacun yiyin, ekmek yiyin falan diyor inanılacak gibi bir şey değil... Bir de elinde onbinlerce doları alıp sokak sokak gezmeseydi biraz daha ciddiye alabilirdim kendisini ama o başka bir konu şimdi...

Bu çok uç bir örnek oldu ama size bahsetmek istediğim şey bu tür insanların aslında amaçladıkları şey size biraz kilo verdirmek sonra da biraz kilo aldırmak olduğudur. Çünkü başta da bahsettiğim gibi bu bir sektör ve sektörün hammaddesi kilolu insanlar olarak sizlersiniz... Eğer size kilo aldırmazlarsa sektör başarısızlığa uğrar. Müşteri kalmaz. Bakalım siz de farkına vardığınız çelişkileri yazabilecek kadar cesurmusunuz burada göreceğiz. Ben şimdilik elimdeki kozları fazla açmıyorum. Umarım iyi bir forumlaşma olur. Saygılarımla...

Cevap yazmak için giriş yap veya kayıt ol.