Hedef 65 kilo :)

26.11.2018 1
M***** D*****

merhabalar, 26 yaşında 187 boyunda 162 kg bir bireyim. Uzun zamandır aklımda vardı kilo verme düşüncesi fakat bahanelerin arkasına fazlasıyla sığındık. Geçen hafta diyetisyene gittim özel bir hastahanede çok fazla tavsiye edilmiş birisiyle görüştüm falan. Kan tahlillerim yapıldı falan derken insülin direnci çıktı bende 625 imiş epey yüksek falan dedi hatta dahiliyeye görün hap falan mutlaka yazsınlar dedi. IR oldugunu daha önce biliyordum 3 yıl önce başka bir neden den dolayı kan tahlili yapıldıgında o zamanda vardı ama o zamandan beri yememe içmeme hiç dikkat etmeme rağmen 3 yılda 2-3 kilo kadar almışım. Doktor biraz bilgilendirdi dedi işte diyete başlayınca IR den dolayı el titremesi olacak çok acıkacaksın ama sabret zamanla geçecek birşey bu falan dedi. Şimdi şöyle bir olay var insülin direncini çok araştırdım 4-5 gündür diyete çok sıkı şekilde uyuyorum hatta bazı öğünlerde 3 dilim ekmek yazıyorsa ben yarım veya 1 dilim tüketiyorum daha öğünde 2. dilime çıkmadım bile günlük 1000 kaloriyi bulmuyorum çoğu zaman 1500 üzerinde kalori açığı veriyorum diye tahmin ediyorum. İşin ilginç tarafı şuki insülin direnci belirtilerinin hiçbirisini yaşamıyorum gayet rahatım zindeyim ne el titremesi ne çok acıkma ne halsizlik uyku durumları hiçbirisi yok bende. Yani öğünleri diyet listesinden bile az tutmama rağmen hiçbir sıkıntı çekmiyorum hatta çok kolay geldi bana açıkçası diyet yapmak. Şekeri tamamen çıkardım hayatımdan günlük ortalama çay falan derken 30 küp şekeri geçiyordum 1 hafta öncesine kadar bir anda kestim çokta bir yokluk hissetmiyorum açıkçası. Yani bu belirtilerin bende görülmemesi başka bir rahatsızlığa işaretmi acaba ? Merak ettiğim hususlardan birisi doktor bu direnç kırılacak dedi sen dikkat ettiğin sürece kırılmama ihtimali yok dedi, açlık kan şekerim 84 çıktı 3 yıl öncede 85 çıkmıştı. Fakat bu insülin direnci kırıldığında tamamen yenmiş oluyormuyuz bu hastalığı ? yani ben kilo verdikten sonra abartmadan çayıma şeker atmaya başlayabilirmiyim mesela. Yoksa ömür boyu kilo versem bile tatlı yememek zorundamıyım ? Birde tahmini ne kadar bir zamanda kırılır acaba insülin direnci deneyimi olanlar bilgilendirirse tecrübelerini paylaşırsa sevinirim :)

28.06.2019 2
M****** D*******

Kimse cevap yazmamış ama bir güncelleme yapayım, yaklaşık 6 ay önce başladım diyete 6 ayda 28 kilo verdim vermeye devam ediyorum insülin direnci tamamen bitti. karaciğer yağlanması vardı oda bitti. :) 52 bedenden 38 bedene düştüm pantolonda, tshirt falan 4xl dan 2xl düştüm.

Cevap yazmak için giriş yap veya kayıt ol.