Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 05.09.2018 4 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Garip ama işe yarıyor! Çin tıbbının mucize tedavi yöntemleri

Çin tıbbının tedavi yöntemlerinden biri olan moksibüsyon sayesinde gün içinde daha az yorulmak ve boyun ağrılarından kurtulmak mümkün.

Garip ama işe yarıyor! Çin tıbbının mucize tedavi yöntemleri

Geleneksel Çin tıbbı (TCM) binlerce yıldır var olan geleneklere dayanıyor. TCM genel olarak, sağlık sorunlarının, ‘’qi’’ adı verilen, vücudun yaşam enerjisindeki değişiklikler ya da kesintilerden kaynaklandığı düşüncesini savunuyor diyebiliriz.

Buna göre qi, belirli bir organla ilişkili olan ve vücutta meridyen (kan ve qi’nin vücutta dolaşımda olduğu yollar) olarak adlandırılan yollardan akıyor. Hastalıklar ve enerjik dengesizlikler de qi’nin normal akışını bozuyor. TCM ise dengeyi sağlamak ve daha sağlıklı bir yaşam yaratmak için bu kanallardaki enerjiyi kullanıyor. Muhtemelen okuduğunuzda garip bulacağınız ama işe yaradığı sıkça gözlemlenmiş 7 örnek TCM uygulaması:

1-Akupunktur

akupunktur ile zayiflamak

TCM uygulamalarından biri olan akupunkturun binlerce yıldır uygulandığı biliniyor. Bu uygulamada uygulayıcılar, ağrı hissettiğiniz yerleri, qi ya da yaşam gücünüzü değerlendiriyor ve bu bölgelere vücudun birçok meridyeni boyunca qi’yi uyarmak, qi akışını iyileştirmek ve kan akışını uyarmak için küçük iğneler yerleştiriyor. Çünkü akupunktur noktalarının uyarılması dolaşımı artırma, inflamasyonu azaltma, ağrıyı hafifletme, vücudun doğal ağrı kesicilerini tetikleme ve vücudun doğal iyileşme sürecini hızlandırma gibi etkiler gösterebiliyor. Yapılan araştırmalar da akupunkturun mide bulantısını azaltma ve kronik ağrıları hafifletme gibi pek çok olumlu etkisini destekliyor. Akupuntur ile zayıflamak hakkında bilgi edinmek için "Akupunktur nedir? Akupunktur ile zayıflama mümkün mü?" başlıklı yazımıza bakmayı unutmayın.

2-Hacamat

hacamat faydalari

Öncelikle "Hacamat nedir?" sorusunun cevabını vererek başlayalım. Bardak çekme de denilen hacamat, cildin yüzeyine kan çekmek amacıyla cam veya plastik kaplarla vakum oluşturularak yapılan bir uygulama. Hacamat başta masaj hissi verse de bir süre sonra cilt üzerinde yuvarlak morluklar bırakıyor. Bu yöntemin ağrı yönetimi, solunum ve dolaşım bozuklukları için yapılması daha uygun görülüyor. Bunların yanı sıra, hacamat faydaları arasında detoksifikasyon sürecinin hızlanması, vücudun ihtiyaç duymadığı maddelerin atılmasına yardımcı olması, şişmeyi ve iltihaplanmayı azaltması sayılıyor. Bilimsel raporlardan oluşturulan 2016 yılına ait bir çalışma, bu uygulamanın fibromiyalji ağrısını iyileştirdiğini, 2016’da İran’da yapılan bir araştırma ise anestezi sonrası oluşan bulantıyı rahatlattığını tespit etti.

3-Moksibüsyon

moksibusyon

Moksibüsyon, akupunktur noktalarında ve meridyen denen enerji yolları üzerinde misk otunun yakılmasıyla yapılıyor. TCM, bu bitkinin ısısının qi’yi beslediğini ve güçlendirdiği, doğru akışı ve dolaşımı desteklediğini, ağrıyı azalttığını, organ işlevini hızlandırdığını ve daha hızlı iyileşmeyi destelediğini savunuyor. Bu konuda yapılan araştırmaların birinde de moksibüsyonun yorulmayı azalttığı tespit edildi. Diğer bir araştırmada ise servikal spondilozun neden olduğu boyun ağrısı için kısa vadede ve uzun vadede ‘’üstün etki’’ sahibi olduğu iddia edildi.

4-Gua sha

gua sha nedir

Geleneksel Çin tıbbı içinde gelişen gua sha’nın tarihi Çin tarihi içerisinde kaybolmuştur desek yanlış olmaz. “Gua” Çincede ateş, “sha” çizik anlamına geliyor. Gua sha yöntemi de vücutta kızarıklık ya da morartı oluşturulabilecek çizgiler meydana getirilerek uygulanıyor. Bu uygulamanın altında yatan düşünceye göre, daha zayıf kan damarları parçalandıkça daha güçlü kan damarlarının oluşumu başlıyor. Buna göre, dokulardaki ağrılarda azalma, esneklik hissi, dokularda daha fazla beslenme ve rahatlama yaşanıyor. American Journal of American Medicine’da 2012 yılında yapılan bir araştırmada bel ve boyunda kronikleşen ağrıların bu yöntemle hafiflediğinin tespit edilmesi de cabası.

5-Dil teşhisi

dil teshisi

TCM’nin bu uygulaması dili, vücudunuzun içinde ne olup bittiğini ortaya koyan bir harita olarak algılıyor. Bu düşünceye göre, dilin ucu kalp ve akciğer, dilin ortası karaciğer ve safra kesesi, dilin boğaza en yakın kısmı ise böbrekler ve idrar torbası hakkında bilgi veriyor. Dilinizin belirli bölgelerindeki renk, doku değişiklikleri, çatlamalar ve lekeler vücudunuzdaki dengesizliklerin bir göstergesi olabilirken, mevcut bir hastalığı ya da ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını da işaret edebiliyor. Yine dilinize bakılarak uyku bozuklukları, anksiyete, reflü, şişkinlik, kabızlık, ishal, diyabet, astım, KOAH ya da hipertansiyonunuz olup olmadığı söylenebiliyor.

6-Auriküloterapi

aurikuloterapi

Kulak kepçesinin tedavi amacıyla kullanıldığı bu yönteme göre kulağın dış kısmındaki belirli noktalar vücudun çeşitli organlarına ve bölgelerine karşılık geliyor. Auriküloterapi, kulaktaki bu noktaların uyarılması yoluyla vücudun yanıt vermesini sağlayarak hastalıkların tedavisi edilmesini amaçlıyor. Kulaktaki noktaların uyarılması ise parmaklarla basınç uygulanması veya küçük mıknatıslar, noktalara bantlanmış küçük tohumlar ya da akupunktur iğneleriyle yapılıyor. 2010 yılında yapılan bir araştırma ağrı yönetimi için auriküloterapinin kullanımını desteklese de, araştırmacılar auriküloterapinin uykusuzluğa yardımcı olma etkisini halen inceliyor.

7-Qi gong

gigong

Qi “yaşam kaynağı enerjisi” anlamına gelirken, gong “uygulama yoluyla beceri” anlamına geliyor. "Qi gong nedir?" sorusunun cevabına kısaca duruş, hareket, nefes alma tekniği, kendi kendine masaj, doğru ses ve odaklanma yöntemlerini kullanarak yapılan egzersiz ve meditasyonun bir karışımı diye cevap verebiliriz. 2017 yılında yapılan bir araştırmada tip-2 diyabet hastalarında qigong hareketlerinin etkileri incelendi ve daha kapsamlı çalışmalarla desteklenmesi gerekse de, bu araştırmadan umut verici sonuçlar çıktı. Farklı bir araştırmada da qi gong’un tansiyonu düşürdüğü ve antihipertansif ilaçlarla birlikte, tek başına antihipertansif ilaç kullanımına göre daha etkili olduğu tespit edildi.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Sude Tataroğlu

Sude Tataroğlu Bence denenebilir

09.09.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekSude Hanım merhabalar, Eğer bu tedavi yöntemlerinin içinde kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz bir yöntem varsa tabii ki denemelisiniz ancak minik bir uyarıda bulunmadan da geçmeyelim :) Bu yöntemleri gerçekleştirirken yine de bir doktora danışmak iyi olacaktır :) 13.09.2018