Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 21.06.2017 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Gluten İntoleransı Yaşayan Diyetisyenimiz Anlatıyor

2 ay önce teşhis kondu, hayatı değişti... Diyetisyenimiz deneyimlerini paylaşıyor.

Gluten İntoleransı Yaşayan Diyetisyenimiz Anlatıyor

Gluten intoleransı, çölyak gibi düşünülmemesi gereken bir hassasiyet durumudur. Buğday türevlerinde var olan glutene karşı gelişmiş sağlık sorunudur. Gluten tüketildiğinde, şişkinlik, hazımsızlık gibi şikayetler oluyorsa intolerans olabilir ve bir doktora başvurmak gerekir. Gluten intoleransını yaşayan bilir ve biz de kendisine 2 ay önce teşhis konan Diyetisyenimiz Sena Tuvanç’a deneyimlerini sorduk; işte yaşadıkları: 

Öncelikle bu teşhisten sonra derhal beslenmeme gluten kısıtı getirdik. 3 ay boyunca gluten içeren hiç bir besin tüketmemem gerekiyordu. Başlangıçta çok kolay gibi gözükse de aslında zor bir süreç. Çünkü elimi uzattığım her yemekte gluten içeren bir besin olduğunu gözlemledim. Çorbalar unlu, kekler hadi unla yapılıyor ama sütlü tatlılar dahi unlu ve pilavlar şehriyeliydi. Bulgur zaten tüketemiyorsunuz ve sağlıklı yemek pişirilen her yerde pirincin yerini bulgur almış durumdaydı. Bu sebeple dışarıda yemek yemek çok zorlayıcı olmaya başladı. Ekmek yiyememek de hiç eğlenceli değildi.

Ben de bunu adım adım çözmeyi öğrendim; önce yanımda kendi ekmeğimi taşımaya başladım. Sonra çorbadan vazgeçtim, eğer çok canım isterse mısır unu ve karabuğday unuyla kendi çorbamı yapmaya başladım. Tatlıları da un yerine, mısır unu, glutensiz un, karabuğday ya da nohut unuyla hazırlamaya başladım. Gördüm ki dışarıda glutensiz herhangi bir besine ulaşmak oldukça zor, ancak kendi küçük beslenme çantamla sorunumu büyük ölçüde çözebildim.

Haftaya glutensiz serimizde sizlerle glutensiz tariflerimi paylaşmaya başlayacağım. Siz de soru ve önerilerinizi lütfen bize gönderin, sağlıklı ve mutlu günler.

Siz de yaşadıklarınızı bize yazmayı unutmayın. Görüşmek üzere.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Henüz yorum yok.

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir