Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 20.02.2019 4 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Güçlü bir bağışıklık sistemi için edinmeniz gereken 3 alışkanlık

Stres, mevsimsel değişiklikler ve seyahatler bağışıklık sistemimizi olumsuz etkiliyor. Peki bu olumsuz etkileri nasıl ortadan kaldırabiliriz?

Güçlü bir bağışıklık sistemi için edinmeniz gereken 3 alışkanlık

Hepimiz işlerimizin yolunda gitmesini, bize iyi gelen şeylere vakit ayırabilmeyi, aile üyelerimizle her zaman iyi geçinmeyi ve hastalanmamayı isteriz. Fakat ne yazık ki hayat toz pembe değil. İşler her zaman istediğimiz gibi yürümüyor ve ne kadar plan yaparsak yapalım bir şeyler mutlaka farklı yaşanıyor.

Hayatımızın hangi alanında olursa olsun yaşadığımız her türlü sorun ama az ama çok, bağışıklık sistemimiz üzerinde olumsuz etki gösteriyor. Bu yüzden sağlığımızı tehlikeye atan unsurları fark etmek önlem alabilmemiz, yani tehlikenin oluşmasını önleyebilecek kişisel alışkanlıkları edinmemiz için elzem.

İşte bağışıklık sistemimizi zayıflatabilecek, sıklıkla karşılaştığımız 3 durum ve bu durumları ortadan kaldırmak için ihtiyacımız olan desteği verecek çözüm önerileri:

1-Tehdit unsuru: Stres, Çözüm: Nefes egzersizleri

nefes egzersizleri

Neden İşe Yarıyor? Araştırmalar, stresin bağışıklık sistemi üzerindeki olumsuz etkisini net bir şekilde ortaya koyuyor. Örneğin enfeksiyonla savaşmak için gerekli olan bağışıklık hücreleri stres tarafından baskılanıyor ve bu durumun sonucunda stresin hayatımıza zarar veren etkilerini görmeye başlıyoruz. Peki ne yapmalı? Elbette stres kaynaklarını azaltmak için zaman ayırmalı.

Bu konuda size sunacağımız çözüm önerisi nefes egzersizleri yapmanız. Çok sayıda araştırma, nefes egzersizlerinin stres seviyesini önemli ölçüde azalttığını kanıtladı. Bu egzersizler gerçekten de kalp atış hızını yavaşlatan, kan basıncını düşüren ve gastrointestinal sistemi rahatlatan sinir sistemini harekete geçiriyor.

Bu sebeple pranayamaya, yani kontrollü nefes almaya odaklanan bir yoga dersine katılmanızı ya da bu konuda sizi yönlendirecek eğitimli bir uzmandan destek almanızı öneriyoruz. Nefes egzersizlerine ilişkin kitapları okumak da bu konuda yol gösterici olabilir. Sonuçta bu nefes egzersizleri stres seviyenizin düşmesine yardımcı olacak.

Çoğu nefes egzersizi yalnızca birkaç dakika sürüyor. Bu açıdan bu egzersizleri günlük yaşamınıza dahil etmeniz diğer alışkanlıklara kıyasla çok daha kolay. Nefes egzersizlerine başlamadan önce stres düzeyinizin artmasını beklememek en doğrusu. Haftada birkaç kez düzenli şekilde bu egzersizleri yapabilirsiniz. Zaman geçtikçe bu egzersizlerin mantığını kavrayacağınız için günde bir veya birkaç kez nefes egzersizlerini uygulamaya başlayabilirsiniz.

2-Tehdit unsuru: Mevsimsel değişiklikler, Çözüm: Sağlıklı beslenme

bagisikligi guclendiren yiyecekler

Soğuk algınlığı, grip ve mevsimsel alerjiler bağışıklık sisteminiz için ciddi birer tehdit. Bu süre zarfında bağışıklığınızı güçlendirmek için yapabileceğiniz en iyi şey kesinlikle sağlıklı beslenmek. C vitamini alımı bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli konulardan. Bu yüzden günlük C vitamini alımınızı artırmaya dikkat etmelisiniz. Bunun için greyfurt, portakal, biber, yeşil yapraklı sebzeler, limon, mandalina gibi C vitamini kaynaklarına günlük beslenme programınızda daha fazla yer verebilirsiniz.

C vitamininin yanı sıra antioksidanlar da bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkililer. En güçlü antioksidan kaynakları arasında kırmızı ve turuncu meyveler; brokoli, avokado, biber gibi yeşil sebzeler ve badem, ceviz gibi kuru yemişler yer alıyor. Aslında doğanın tüm renkleri sizi antioksidanlara çıkarıyor diyebiliriz.

Lif açısından zengin beslenmek de bağışıklık sistemini güçlendirmek için atılması gereken bir diğer adım. Günlük lif alımını artırmak için meyve ve sebze tüketimine özen göstermelisiniz. Meyve ve sebze sularını içmek yerine bu gıdaları taze tüketmeye çalışmalısınız. Beyaz ekmek yerine tam buğday ya da tam tahıllı ekmekleri, beyaz pirinç yerine ise bulguru, esmer veya siyah pirinci tercih etmelisiniz. Diyetinizde yapacağınız bu değişiklikler lif alımınızın artmasını, bağırsak sağlığınızın iyileşmesini ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacak.

3-Tehdit unsuru: Seyahat, Çözüm: Restoratif yoga

bagisiklik sistemini guclendiren

Seyahat etmeyi, bulunduğumuz yerden uzaklaşmayı ne kadar sevsek de biliyoruz ki seyahatler günlük beslenme rutinimizin dışına çıkmamıza, uykusuzluk çekmemize yol açıyor. Bu olumsuz etkiler ise bağışıklık sistemimizde oluşabilecek hasarlara çok daha açık hale gelmemize neden oluyor.

Bu hasarı onarmak için yoga kesinlikle çok iyi bir çözüm. Yapılan çok sayıda çalışma, yoganın vücudun gevşemesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu olumlu etki ise seyahat sonrasında yaşanan olumsuzlukların ortadan kalkmasına destek oluyor.

Bu sebeple grup yoga derslerine katılabilir ya da kişisel bir antrenörden yoga dersleri alabilirsiniz. Ders almanın yanı sıra internetten restoratif yoga pozlarını öğrenerek evde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Özellikle stresli hissettiğiniz zamanlarda günün sonunda birkaç dakikalık esneme hareketlerinin bile size nasıl iyi geldiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Bağışıklığınızı güçlendirmek amacıyla diyetinizde yer vermeniz gereken besinleri öğrenmek için “Bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda çok iddialı!” başlıklı yazımıza da mutlaka göz atın.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan