Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 31.10.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Güle güle kalori yakın!

Gülmenin kilo kaybından kolesterol seviyesine kadar pek çok konu üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. İşte size gün içinde daha fazla gülmek için 8 önemli sebep...

Güle güle kalori yakın!

Kilo vermenin en kolay yolunu açıklıyoruz: Kahkaha atmak! Saatlerce durmadan kahkaha atamayacağımızı düşünürsek elbette sadece kahkahayla hedeflediğimiz kiloya ulaşmamız mümkün değil, fakat kahkaha atmanın gerçekten de kilo kaybı üzerinde ve sağlığa ilişkin diğer pek çok konuda olumlu etkisi var. 

Bilim insanları da neredeyse ağlayana kadar kahkaha atmanın 120 kalori yaktırabildiğini ve dolayısıyla en iyi ve basit kilo verme yöntemlerinden biri olduğunu savunuyor. Çocuklara bakın ve nasıl kolayca kahkaha patlattıklarını, yanakları kızarana ve gözyaşları akana kadar nasıl doyasıya güldüklerini gözlemleyin. Daha sonra bir de gülünç bir durum karşısında yetişkinlerin tepkilerine düşünün. Bu olumlu dışavurumu “uygun bir biçimde”, çoğu zaman elleriyle ağızlarını kapatarak küçük bir kıkırdama ile geçiştirdiklerini fark edeceksiniz. Büyüdükçe neden daha sıkıcı hale geliyoruz ki? Bir dahaki sefere içinizden bir şeye kahkaha atmak geldiğinde ağzınızı kocaman açın ve kahkahanızı salın gitsin!

Gülmenin faydaları

kahkaha atmak

Kahkaha atmanın aşağıda sayacağımız etkileri size ilk etapta mucizevi ve gerçek dışı gelebilir. Ancak güldükçe gerçekten kalori yakar, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, kaslarınızı ve zihninizi gevşetir, fiziksel ağrılarınızın azalmasını sağlar ve kan şekeri seviyenizi düşürürsünüz. Ve en iyi tarafı da şu ki, ilaçların aksine kahkaha atmanın hiçbir olumsuz yan etkisi yoktur! 

1-Günlük kalori yakımı

Egzersiz rutininize bir görev gibi kahkaha atmayı eklemek kulağa biraz komik gelse de bu etkisini öğrendikten sonra belki kendinizi biraz daha serbest bırakabilir ve daha fazla kahkaha atmaya başlayabilirsiniz. Gülmek kesinlikle doğal bir kardiyovasküler egzersiz. Kalp atış ve kan dolaşım hızınızı artırırken aynı zamanda karın kaslarınızı da güçlendiriyor. Uzmanlar günde beş kez içten gülmenin on dakikakürek çekme ile aynı faydalı etkilere sahip olduğunu söylüyor. 50 kaloriye denk gelen 10-15 dakika süreli kahkahalar sayesinde yılda 2 kilo verebilirsiniz! Sadece kahkaha atarak ortaya çıkan bir sonuç için hiç de fena değil, öyle değil mi?

2-Bağışıklık sistemi

Kahkaha en bilinen stres hormonlarından biri olan kortizol hormonunun oluşumunu azaltırken aynı zamanda enfeksiyonla mücadele eden antikorların salınımını artırıyor. Bu etkiler sayesinde ise bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

3-Kan şekeri

gulmek kac kalori

Çalışmalar sağlam bir kahkahanın şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri seviyesini düşürdüğünü ortaya koyuyor.

4-Kolesterol

Kahkaha atmanın vücutta "iyi" kolesterol olarak bilinen HDL kolesterol seviyesini artırdığı da bilinen olumlu etkileri arasında yer alıyor.

5-Ağrılar

Kronik ağrı problemi olan kişilerde 10 dakikalık kahkahaların iki saatten daha az süren ağrıları büyük ölçüde azalttığını gösteren çalışmalar bulunuyor.

6-Yaratıcılık

Araştırmalar mizah anlayışına sahip olan kişilerin karşılaştıkları problemleri daha yaratıcı bir şekilde çözdükleri gibi aynı zamanda çalışma ortamlarında daha üretken ve verimli olduklarını ortaya koyuyor.

7-Güzellik

gulmek kilo verdirir mi

Gülmek cildin daha fazla hava almasına yol açarak cilt tonunun iyileşmesini ve parlaklaşmasını sağlıyor. Oksijen artışı cildi canlandırdığı gibi yaşlanma belirtilerini yavaşlatıyor, cildin daha aydınlık görünmesini sağlıyor.

8-Kaslar

Kahkaha aynı zamanda oldukça etkili bir kas gevşeltici. Sakinleştirici etkisi olan fiziksel aktivitelerin 45 dakikayı bulabilen gevşemelere sebep olduğu ve bu sayede stres seviyesini en aza indirdiği biliniyor.

Görüldüğü üzere gülmenin faydaları oldukça fazla. Sonuçta tüm bu olumlu etkileri kendinizde görmek için daha fazla gülmenizi sağlayacak yeni yollar keşfetmeye çalışmanızda yarar var! Bunun için karikatür dergilerini, sosyal medyada mizah anlayışınıza hitap eden hesapları takip edebilir, yine komik bulduğunuz video ve dizileri izlemeye daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Kısaca ne yapın edin gününüze birkaç kahkahayı sığdırın!

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Umut Güder

Umut Güder Ahmet ünaldı sen bi türkçeyi öğren sonra gel buraya yaz

12.11.2019
Yanıtla
Pınar Duymayan

Pınar Duymayan Qq

14.01.2020
Yanıtla
Güler Ogan

Güler Ogan Yediklerimin kallorisini istiyorum

01.07.2020
Yanıtla