Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
H3N2 Virüsüne Karşı Direnci Artırmak İçin Beslenme Önerileri
Diğdem Akça 16.01.2014 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

H3N2 Virüsüne Karşı Direnci Artırmak İçin Beslenme Önerileri

Son günlerde öksürük, ateş ve halsizlik belirtileri ile kendini gösteren H3N2 virüsü salgınından korunmak için, beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte salgın haline gelen H3N2 virüsü, bulaştığı anda vücudu savunmasız bırakan bir etkiye sahiptir. Tedavi olarak antibiyotik ve soğuk algınlığı ilaçları almanın yanı sıra, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için beslenmenizde yer vereceğiniz küçük detaylar, yataktan daha çabuk kalkmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca C vitamini ve su tüketimini artırmak da gripten korunmak için önemlidir.

İşte vücudun direncini artırmayı sağlayacak besinler:

Kuşburnu:Kuşburnu çayı, hem sıvı tüketiminin hem de günlük C vitamini alımının artmasını sağlayarak, gribe karşı vücut direncini artıracaktır. Ancak, C vitamini ısıya maruz kaldığında bir miktar kayba uğradığından, marmelat olarak tüketilen kuşburnundaki C vitamini miktarı daha düşüktür. Bu nedenle kuşburnunun çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Çay olarak tüketilecekse, sallama çaylardan ziyade tazesi tercih edilmeli ve kaynamış suyun içinde beklettikten hemen sonra tüketilmelidir. Bekleme süresi uzadıkça C vitamini kaybı artacaktır.

Greyfurt:Hastalık durumunda en sık tüketilen meyvedir ve C vitamini kapasitesi yüksektir. Ancak, ilaç kullanıldığı durumlarda dikkatli tüketilmelidir. Greyfurtun içerisinde bulunan enzimler emilim metabolizmasını etkileyerek ilaçların etkinliğini artırıp toksik etki oluşturabilir. Greyfurtun ilaç metabolizmasına olan etkisi, tüketildikten sonraki 48 saat boyunca sürer. Gribal enfeksiyon ile mücadele edilen süre boyunca ilaç kullanmak gerekeceğinden, bu süreçte kesinlikle greyfurt tüketilmemelidir. Greyfurt yerine portakal veya mandalina tüketerek de günlük C vitamini ihtiyacı karşılanabilir.

Maydanoz ve Roka:Tüketim miktarları genelde düşük olsa da, C vitamini kapasiteleri yüksek olan besinlerdir. Maydanoz ve rokaya yemeklerde, çorbalarda ve kahvaltıda yer vererek virüslere karşı vücudun direnci artırılabilir. Ayrıca çiğ olarak tüketirken üzerine limon sıkılırsa, C vitamini alımı daha fazla olacaktır.

Ekinezya:Bağışıklık sistemini güçlendiren bir bitki olan ekinezya da gribal enfeksiyonları tedavi edici bir etkiye sahiptir. Ekinezya, akyuvarların üretimini ve aktvitesini artırarak bağışıklık sistemine destek olur. Ekinezyayı çay olarak tüketmek, gribi daha kolay atlatmaya yardımcı olur.

Probiyotikler ve kefir:Probiyotiklerin içerisinde bulunun yararlı bakteriler bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek virüslere karşı direnci artırır. Öğün aralarında prebiyotikler"> probiyotik yoğurt veya kefir tüketilerek bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanabilir.
 
Meyve ve sıvı tüketimini artırmak, gribi daha kolay atlatmayı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, elleri daha sık yıkamak ve burnu hep aynı peçete ile silmek yerine mümkünse su ile temizlemek, enfeksiyon süresini kısaltarak daha çabuk iyileşmeye yardımcı olacaktır. 
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir