Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 26.11.2021 2 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

Hamak yogasına dair

Ruhunuzu ve bedeninizi dengeye getirmek için yoga en iyi yollardan. Özellikle son zamanlarda yogayı daha ilgi çekici hale getiren hamak yogasını sizin için araştırdık.

Hamak yogasına dair

Yogaya olan ilgi dünya genelinde her geçen gün katlanarak büyüyor. Buna ek olarak da yoganın farklı çeşitleri ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de hamak yogası. Yoganın en keyifli türlerinden biri olarak bilinen hamak yogası, hem daha basit oluşuyla hem de daha az ekipmana ihtiyaç duyulmasıyla tercih sebebi. Evde yapmanın da mümkün olduğu bu yoga çeşidi, “antigravity yoga” veya “aerial yoga” olarak da biliniyor. Aynı zamanda hava yogası şeklinde bir ismi daha var. Yoga yapanların en keyif aldığı türlerden olan hamak yogası nedir, klasik yogadan farkları nelerdir, merak ediyor musunuz? O halde hepsinin cevabı yazının devamında.

Hamak Yogası Nedir?

Hamak yogası, akrobasi kumaşıyla yapılan bir yoga türüdür. Bu kumaş, aslında yoga türünün hamak kısmını oluşturur. Hamak yogasında meditasyon, pilates ve akrobasi bir aradadır. Birçok farklı türün harmanlanmasıyla oluşan hamak yogasının beden sağlığı ve ruh sağlığı için saymakla bitmeyen faydaları bulunur.

Christopher Harrison tarafından keşfedilen bu yoga türünde kişiler havada yoga deneyimi yaşarlar. Klasik yogaya göre farklı bir yapılış şekline sahip olan hamak yogasını evde kolayca yapabilirsiniz. Hamakların kurulumu son derece kolaydır. Asanaların tamamı havada asılı kalarak gerçekleştirilir.

Hamak Yogası Hareketleri Nasıldır?

Hamak yogasına önce birkaç pratik alıştırma hareketiyle başlanır. Isınmanın ardından da esas hareketlere geçilir. Esas hareketleri eğitmeniniz sizin için seçer. Bir eğitmenle çalışmıyorsanız yapacağınız hareketleri kendiniz belirleyebilirsiniz.

Belirlenen koreografiye göre asanaların tamamı akrobasi kumaşıyla gerçekleştirilir. Havada asılı kalmak kişiye keyif verirken belirlenen asanaların yapılması ise vücut kaslarını çalıştırır. Asanalar doğru adımlarla uygulandığında vücudunuzdaki tüm kaslar kolayca aktif hâle gelmiş olur.

Hamak Yogasının Klasik Yogadan Farkı Nedir?

Hamak yogasının klasik yogadan birçok farkı bulunur. Bu yogada, klasik yogadaki tüm hareketler daha kolay bir biçimde gerçekleştirilir. Hamaklar, zorlayıcı hareketlerin yapımını kolaylaştırır. Klasik yoga, tekrarlanan baskıyla yapıldığından zorlayıcılığı fazladır. Hamak yogası ise çekme kuvvetinden ötürü kendi ağırlığınızı kas gücüyle kaldırabilme imkanı sunar.

Hamak yogası, yogaya yeni başlayan kişiler için uygundur. Bunun nedeni ise hareketlerin hamaklardan dolayı daha kolay yapılmasıdır. Aynı zamanda hamak yogası, esnekliğinizi daha iyi ve hızlı geliştirebilmenizi sağlayabilir. Omurgadaki baskıyı azaltarak rahatlamaya, bel ve sırt ağrılarını gidermeye yardımcı olan hamak yogası, yorgunluk hissini de azaltır. Zihinsel aktivitelerinizi en üst seviyeye çıkarmayı başarabilen hamak yogası, merkezi sinir sisteminizi de daha iyi çalıştırır. Hamak yogası, birçok yönüyle normal yogadan ayrılır. Her bir yoga türü kendi içinde onlarca faydayla hem zihinsel hem de fiziksel gelişiminize yardımcı olur.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Zuhal Şen

Zuhal Şen N dneperşdlfkföflfkfptglfrüeffifiggğhşgşg şgflflfkffkfjckfofıcckckcövlvfkfkflflfogıfoggofkrkfflfğfgvpvpgpgğgvg

07.06.2022
Yanıtla