Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Hamilelikte Demir İhtiyacı Neden Artar?
Diyetkolik Diyetisyenim 28.10.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Hamilelikte Demir İhtiyacı Neden Artar?

Hemoglobin, kanında vücuda oksijeni taşıyan maddedir. Demir ise kaslarının düzgün çalışmasına yardımcı olur, stres ve hastalığa karşı direncini artırır. Hamileliğin sırasında vücudun daha verimli demir emer, bu nedenle senin ve bebeğinin yeterli miktarda oksijen alabilmeniz için hamileyken daha fazla demir tüketmen gerekir. Demir ayrıca yorgunluğu, halsizliği, sinirliliği ve depresyon belirtilerini önlemeye yardımcı olacaktır. Dengeli bir diyet uygulaman gebelik boyunca demir içeriği bakımından yeterli besin almanı sağlayacaktır.

Hamilelikte Demir İhtiyacı Neden Artar?Hamilelikte günlük demir ihtiyacı 27 mg., emziren kadınlar için ise 15 mg dır. Demir yönünden zengin besinlerden günde en az 3 porsiyon yemen günlük demir gereksinimini karşılamana yetecektir. Demir alımı ile demir emiliminin eşit olmadığını unutmaman gerekir; karaciğer gibi et kaynaklarının vücuda sağladığı demir emilimi daha fazladır. Demir yönünden en iyi kaynaklar zenginleştirilmiş tahıl ürünleri, yağsız et, tavuk, balık ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

DEMİR YÖNÜNDEN ZENGİN BESİNLER NELERDİR?

 
·Et ve deniz ürünleri: Sığır eti, dana eti, domuz eti, tavuk, kuzu, hindi, karaciğer, yumurta sarısı, balık, istiridye, sardalya, karides, yengeç.
·Sebzeler: Bezelye, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, şalgam, kuru fasulye, tatlı patates, ıspanak.
·Baklagiller: Kuru fasulye, bezelye, mercimek, soya fasulyesi.
·Meyveler: Kuru üzüm, kuru erik, kayısı, üzüm, greyfurt, portakal, erik, erik suyu, karpuz, çilek, kayısı ve tüm kuru meyveler.
·Ekmek ve tahıllar: Zenginleştirilmiş pirinç ve makarna, yumuşak simit, tam tahıl veya zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar.
·Diğer Gıdalar: Pekmez, yer fıstığı, çam fıstığı, kabak veya kabak çekirdeği.

HAMİLELİK SÜRESİNCE EK DEMİR TAKVİYESİ ALINMALI MI?

Demir takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza veya diyetisyeninize danışın. Ulusal bilimler akademisi dengeli bir beslenme programı uygulansa bile hamileliğin ikinci ve üçüncü dönemlerinde günlük 27 mg lık bir demir takviyesi alınmasını önermektedir. Eğer anemi gibi bir durum varsa doktorunuz bu dozu artırabilir. Demir eksikliği anemisi kırmızı kan hücrelerinin boyutunun değiştiği ve sayısının azaldığı bir durumdur. Bu durum yetersiz demir alımı veya kan kaybı sonucu oluşmuş olabilir.

DEMİR HAKKINDA DİĞER BİLGİLER


·C vitamini vücutta demirin kullanılmasına yardımcı olur. Beslenmenize demir ve demir takviyelerini içeren gıdalar ile birlikte C vitamini kaynaklarını da dahil etmek önemlidir.
·Kafein demir emilimini engelleyebilir. Demir içeren besin tükettikten en az bir ila üç saat öncesinde ve sonrasında kafein içeren şeyler tüketilmemelidir. Demir içeren bazı besinler pişirildiği zaman kaybolur. Demiri korumak için çok az miktarda su koyup en kısa zamanda pişirilmelidir. Bu sayede besin kaybı en az düzeye indirilmiş olur. Ayrıca dökme demir tencere ile yemek pişirmek besinlerdeki demir içeriğini arttırabilir.
·Demir takviyeleri alındığında en sık görülen yan etki kabızlıktır. Bunun için tam tahıllı ekmek, tahıl, meyve, sebze gibi lif içeriği yüksek besinler tüketilmelidir.
·Günlük en az sekiz bardak su içilmeli ve egzersiz artırılmalıdır.
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir