Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 07.11.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
5
kaydet

Hangi besinler doğurganlığı ve cinsel isteği artırıyor?

Yedikleriniz ve duygularınız arasında sandığınızdan çok daha fazla ilişki var. Benzer şekilde bazı besinler doğurganlığınızı ve cinsel sağlığınızı olumlu etkileme gücüne sahip!

Hangi besinler doğurganlığı ve cinsel isteği artırıyor?

Doğduğumuz ve yetiştiğimiz yerin kültüründen tutun büyüdüğümüz aile ortamına ve sosyal etkileşimlerimize kadar damak tadımızı etkileyen pek çok unsur bulunuyor. Bazen yaptığımız yemekler duygularımızın ifadesi oluyor, bazense tam tersi. Örneğin duygusal bir paylaşım genellikle aklımıza romantik bir yemeği getirir ya da galibiyet duyguları kutlama yemeklerini…

bitter cikolata

Besin seçimlerimizin doğurganlık ve cinsel sağlık üzerinde de etkileri var. Geçmişten bu zamana kadar pek çok besinin bitkisel ilaç olarak kullanıldığı bilinen bir gerçek. Diyetimizde tercih ettiğimiz besinlerin sağlığımıza etki ettiğine dair bir fikre sahip olsak da bu etkilerin aslında sandığımızdan daha büyüleyici olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilimsel araştırmalar da bu tezi destekleyecek nitelikle bilgileri ortaya koyuyor.

Cinsel sağlığı olumlu etkileyen besinler

hint ginsengi

Avrupalıları çikolatayla tanıştıran Aztekler çikolatanın canlılığı ve doğurganlığı artırdığına inanıyordu. Duygularımız üzerindeki etkisi bilimsel olarak da kanıtlanan çikolata gerçekten de içerdiği kafein sayesinde canlılık uyandırıyor, aşık olduğumuzda beynimiz tarafından üretilen ve mutlu olmamızı sağlayan feniletilamin bileşiğini salgılamamıza sebep oluyor.

Çikolatanın ardından eski Hint tıp sisteminde önemli bir yeri olan ginseng geliyor. Doğurganlığı ve fiziksel performansı artıran Hint ginsengi günümüz araştırmalarıyla da dikkat çekiyor. Stres ve depresyonla mücadelede etkili olduğu gözlemlenen Hint ginsengi erkeklerde sperm sayısının, kalitesinin ve miktarının artmasına destek oluyor, kadınlarda ise libido artırıcı etki gösteriyor.

Folik asit alımı çok önemli

nar

Hastalıklarla mücadelede en etkili besinlerden biri olan nar söz konusu cinsel sağlık olunca da bir adım öne geçiyor. Bu muhteşem meyvenin içeriğinde viagraya benzer bir işlev gören doğal bileşenler bulunuyor. İstiridye ve diğer kabuklu deniz ürünleri ise içerdikleri çinko ve aminoasitler sayesinde üreme sağlığını destekliyor.

Kaliteli sperm üretimi için önemli olan konulardan biri de folik asit alımı. Bu yüzden beslenme programında muz, çilek, brokoli, kereviz, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, kuru fasulye gibi kuru baklagiller, karaciğer, yumurta ve yoğurt gibi besinlere yer vererek kaliteli sperm üretimini desteklemek ve doğurganlığı artırmak mümkün.

cilek

Cinsel sağlığı pozitif etkilediği bilinen diğer besinler arasında mesir macunu, safran ve zencefili de sayabiliriz. Bitki ve baharatların her birinin cinsel sağlık üzerindeki etkisi incelenmemiş olsa da yukarıda yer verdiğimiz besinlerin kan akış hızını artırarak enerjiyi yükselttiği ve cinsel isteği uyardığı tespit edildi.

Tüm bunların yanı sıra, elbette cinsel sağlık konusundaki tek kıstasın beslenme olmadığını bilmek gerek. Unutulmamalı ki bilinçaltının temiz olması, genel olarak dengeli ve sağlıklı beslenmek, ideal kiloya yakın olmak, sigara içmemek, sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmak, alkol kullanmamak ya da az kullanmak da doğurganlık ve cinsel sağlık üzerinde ciddi etkileri olan faktörler.

*** [u'duygudurum', u'cinsel sa\u011fl\u0131k', u'do\u011furganl\u0131k'] *** duygudurum cinsel sağlık doğurganlık
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Atasoy Benli

Atasoy Benli Faydalı bilgi

24.02.2018
Yanıtla
Burak Ceylan

Burak Ceylan bana cinsel istegi dusuren lazim :)

07.11.2018
Yanıtla
Filiz Mustafa

Filiz Mustafa neden isteğelim artmasını ya deli misiniz

07.11.2018
Yanıtla
Arda Cömert

Arda Cömert Kalpli çikolata

11.11.2018
Yanıtla
Tarkan Demirkiran

Tarkan Demirkiran Karides balik türleri maydanoz cenzevil ve anason

26.11.2018
Yanıtla