Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 09.11.2015 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Hangi süt çeşidi sana göre

Hangi süt çeşidi sana göre

Daha sağlıklı beslenmek için hangi sütü tüketmen gerektiğine emin olamayabilirsin. Süt çeşitlerini ve özelliklerini bilirsen, hangisinin sana daha uygun olduğuna daha kolay karar verebilirsin.

Az yağlı inek sütü

Kilo verme amacıyla diyet yapıyorsan tercih edebilirsin, çünkü az yağlı inek sütü daha fazla kalsiyum ve protein içerir, kalorisi ise daha düşüktür.

Keçi sütü

Besin değerleri açısından anne sütüne en yakın olan ve en fazla kalsiyum içeren süt çeşididir. Ayrıca sindirimi de diğer sütlere göre daha kolaydır, bu nedenle eğer laktoz hassasiyeti yaşıyorsan keçi sütünü tercih edebilirsin.

Badem sütü

Su ile kalsiyum ve D vitamininden zengin olan bademin karıştırılmasıyla elde edilir. Protein oranı diğer sütlere göre daha az olsa da, bir bardağı günlük E vitamini ihtiyacının yarısını karşılar ve ayrıca kalorisi de normal süte oranla daha düşüktür.

Laktozsuz süt

Eğer inek sütü içtikten sonra şişkinlik, gaz, ağrı gibi şikayetlerin oluyorsa, laktozsuz sütü tercih edebilirsin. Laktozsuz süt, sindirim sorunu yaşamadan sütteki kalsiyumdan maksimum düzeyde faydalanmanı sağlar.

Soya sütü

Besin değerleri açısından inek sütüne çok yakındır. İçindeki doymuş yağ oranı düşük olduğundan kolesterolü yükseltmez, ayrıca kanser oluşumunu ve kalp hastalıklarını önleyici etkisi olduğundan da bahsedilebilir.

Pirinç sütü

Öğütülmüş pirinç ve suyun karıştırılmasıyla elde edilen pirinç sütü, yüksek karbonhidrat ve düşük miktarda protein içerir. Genellikle süt hassasiyeti olan kişiler tarafından, alerjik reaksiyona yol açmadığı için tercih edilir. Eğer pirinç sütü tüketeceksen kalsiyumu zenginleştirilmiş olanları seçmeye özen göstermelisin.

Hindistan cevizi sütü

Oldukça yağlı bir süt çeşididir, 1 bardağında 100 mg. kalsiyum ve 5 gram doymuş yağ bulunur. Antioksidan açısından oldukça zengin olan hindistan cevizi sütü, aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmayı ve bağışıklık sistemini güçlendirmeyi de sağlar.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan