Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 26.01.2024 5 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Haydi başlayın, insanlık için küçük sizin için büyük değişiklikler!

Sağlıklı ve farkındalıklı bir hayat herkesin hakkı değil mi? Tabiki evet, peki nerden başlamak ve ne yapmak gerekir? Cevabı birkaç satır uzağınızda…Küçük ve sıradan değişiklikler büyük iyileşmeler getirebilir!

Haydi başlayın, insanlık için küçük sizin için büyük değişiklikler!

Siz de hayatınızda bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkındaysanız, bir düzeniniz yoksa fakat bunun için bir şeyler yapmaya başlayamıyorsanız panik yapmayın, bu yolda yalnız değilsiniz, Diyetkolik ailesi olarak size rehberlik etmeye geldik, hem de küçük, sizi yormayacak ama bir o kadar da etkili adımlarla…

Öncelikle şunu söyleyelim, değişimi gözünüzde büyütmeyin çünkü yapacağınız küçücük değişiklikler bile hayatınıza çok önemli güzellikler getirebilir, daha da önemlisi küçük diye aldırmadığınız o değişiklikler bir sonraki seferde biraz daha cesaretli biraz daha büyük adımlar atmanıza yardımcı olabilir, bunu hiçbir zaman göz ardı etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Şüphesiz ki değişimin en zor yanı değişmeye karar vermektir, karar verdikten sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir, size de harika sonuçları gururla izlemek ve bir sonraki değişim hareketini başlatmak kalır.

Bizim bugün anlatmak istediğimiz küçük değişiklikler hem mental hem de fiziksel açıdan sizi yenileyecek ve keşke daha önce başlasaydım dedirtecek derecede kolay ve hayatın içinden maddeler. O yüzden emin olun hiç zorlanmayacaksınız. Şunu söylemeden de geçmek istemiyoruz: bu maddeleri ‘ ya bununla mı değişim başlayacak’ diyerek es geçmeyin çünkü biz biliyoruz: ‘Evet, tam olarak bunlarla başlayacak…’

1- Su içmeyi ihmal etmeyin

Daha ilk maddeden ‘ya bu muydu ben zaten su içiyorum’ diyerek okumayı bırakacaklar olabilir ama emin olun birçoğumuz günlük almamız gereken miktarın yarısını bile içemiyoruz, 2 bardak su içince kendimizi su içmiş sayıyoruz. Şunu bilmelisiniz ki vücudun her sisteminde suya ihtiyaç vardır, yorgun musunuz, kendinizi enerjisiz mi hissediyorsunuz ya da başınız mı ağrıyor? Susuzluktan olabileceğini söylesek şaşırmazsınız herhalde…

Günlük ihtiyacınız olan su miktarı kilogramınız başına en az 30 ml’dir. Örneğin 60 kilogram bir birey günde 1.8 litre su içmelidir.

Su içmede yaşanılan başlıca problemler su içmeyi unutmak ya da tadını sevmemekten kaynaklanır. Eğersu içmeyi unutuyorsanız kendinize çeşitli hatırlatıcılar hazırlayabilirsiniz, alarm kurabilir ya da içtiğiniz su miktarını sistemimize kaydedebilirsiniz. Suyun tadını sevmeyenler içinse içerisine dilediğiniz meyveleri atarak, limon, nane gibi tatlandırıcılar ekleyerek tüketmek iyi bir alternatif olabilir.

Haydi günlük ihtiyacınız olansu miktarını hesaplayın ve bir yerden başlayın.

2-Şekeri kesmek çok iyi bir fikir

Belli bir süre şekeri hayatınızdan çıkarmak çok küçük bir değişiklik gibi gözükse de aslında vücudunuzda inanamayacağınız değişimler yaşamanıza katkı sağlar. 

Şeker boş bir enerji kaynağıdır, fazlası hücreleri yorar, yaşlandırır. Çayınızı, kahvenizi şekersiz tüketmeye başlamak bile farkı görmenize yardımcı olacak. İlk dönemlerde biraz zorlanabilirsiniz kabul ediyoruz, fakat biraz istikrar ile şekeri kestiğinizde bir süre sonra cildinizin güzelleştiğini, kendinizi daha enerjik hissettiğinizi, daha dinç bir zihne sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Bu dönemde canınız şekerli şeyler istediğinde size yardımcı olabilecek birkaç öneriyi sizin için listeledik:

●Lifli gıda tüketimini artırın.

●Daha fazla protein alın.

●Bol su için.

Probiyotik alın.

●Kalp dostu yağ alımınızı artırın.

●Tatlıya alternatif sevdiğiniz başka şeylere yönelin (Bu illa yemek olmak zorunda değil, canınız tatlı istediğinde deniz kenarında yürümek gibi sevdiğiniz bir aktiviteyi yapabilirsiniz).

●Bitter çikolata tüketin (Şekeri kesseniz bile günde 1-2 küçük kare en az %80’lik bitter çikolata tüketmek tavsiye edilir.).

●Akşamın erken saatlerinde dişlerinizi fırçalarsanız (özellikle diş ipi kullanırsanız) bu tatlı isteğinizin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

●Bu süreçte şekeri azaltmanın/ kesmenin yararları hakkında bir şeyler okumak da size ilham ve motivasyon verebilir.

3-Hayatınızda spora yer verin

Hayatına sporu dahil edenlerin fiziksel ve zihinsel sağlıklarında oldukça olumlu gelişmeler yaşadığı yapılan birçok çalışmayla da ortaya konmuşken sporu hayatımızın bir parçası yapmak için ne bekliyoruz? Biz söyleyelim: öncelikle hepimiz biraz üşengeciz, spora ayıracağımız zamanı boşa geçen vakitmiş gibi görüyoruz, fakat spor yapmak hem fiziksel hem de mental gelişime olumlu etki eder. Üstelik illa bir spor salonunda fitness, pilates yapmak zorunda da değilsiniz,spor derken kastettiğimiz hayatınıza bir hareket katmak… Bu, deniz kenarında her gün yarım saatinizi ayırarak yaptığınız tempolu bir yürüyüş de olabilir, arkadaşlarınızla yapacağınız halı saha maçları da, yeter ki hayatınıza hareket adına bir şeyler katın, farkı siz de göreceksiniz.

4-Yeni hobiler edinin

Bazen neye ilgimiz olduğunu keşfetmek bizim için biraz zorlayıcı olabilir ama onu bulup bir hobi haline getirebilirseniz bu sizin için bir dönüm noktası olabilir, bir şeyleri yaparken zevk almanız, mutlu olmanız bile mental sağlığınızı inanılmaz derecede olumlu etkiler. Daha stressiz, daha mutlu bir mental sağlık aynı zamanda daha iyi bir fiziksel sağlıkla da yakından ilişkilidir. Yani bir hobi edinerek hem mutlu olacaksınız, hem de bedeninizdeki değişime şahitlik edeceksiniz.

İşte edinebileceğiniz bazı hobi fikirleri:

●Resim kursuna başlamak

●At binmek

●Heykel yapım atölyelerine katılmak

●Seramik yapım atölyelerine katılmak

●Balık tutmak

●Kamp yapmak

●Bir müzik aleti çalmayı denemek

5- Nefes egzersizlerini hayatınıza dahil edin

Doğru nefes almanın bile kendinizi daha iyi hissettirebileceğini söylesek abarttığımızı düşünürsünüz fakatnefes egzersizleri solunum yollarını açmak, rahatlamak, stresi azaltmak, enerjiyi artırmak, zihninizi sakinleştirmek gibi pek çok faydası olan tekniklerdir. Üstelik çoğu da basit ama çok etkili egzersizlerdir. 

İşte yapabileceğiniz basit bir nefes egzersiz rutini:

●Rahat bir pozisyonda oturun ya da yatar pozisyonda uzanın.

●Ardından burundan derin bir nefes alın (Bu aşamada karın bölgenizin şişmesi gerekir.)

●Nefesinizi 3-4 saniye boyunca tutun.

●Nefesi ağzınızdan yavaşça verin, mümkün olduğunca tüm havayı boşaltın. (Bu aşamada karın bölgeniz içeri çekilmiş olmalı.)

●Nefes alma ve verme işlemini 10-15 kez tekrarlayın.

●Her tekrarda mümkün olduğunca nefes alma ve verme süresini artırarak ilerleyin.

●Düzenli uygulayın, günde 5-10 dakikanızı ayırın ve farkı görün.

Bizim sizler için önerdiğimiz tavsiyeler bunlardı, önermesi bizden, uygulayıp hayatınızda fark yaratması sizden…

Hepinize sağlıklı günler dileriz. 
facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan