Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 17.02.2024 7 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Hindiba kahvesi zayıflatır mı?

Türlü türlü diyetleri denediniz, bazılarında kilo verdiniz bazılarında verdiğiniz kiloları geri aldınız ve alternatif yollar mı arıyorsunuz? Araştırmalar Hindiba kahvesinin kilo vermenize yardımcı olabileceğini söylüyor. Gelin, bakalım!

Hindiba kahvesi zayıflatır mı?

Kahve, su ve çaydan sonra en çok tüketilen üçüncü içecektir. Yıllık kahve tüketiminin 400 milyar fincan olduğu tahmin ediliyor ve insan nüfusunun %40'ı tarafından içiliyor. Popülerliği benzersiz aroması ve uyarıcı özellikleriyle ilişkili ve özellikleri ve kafein içeriği nedeniyle herkes kahve tüketemiyor. Gıda endüstrisi bir dizi kahve yerine geçen ürünler (bazen tahıl kahvesi olarak da adlandırılır) sunmaya başladı. Bunlar genellikle kavrulmuş hindiba, tahıl ve pancarın yanı sıra enginar gibi diğer yeni bileşenlerden üretiliyor ve böylece kahve yerine kullanılan sağlıklı yaşam ürünleri olarak giderek daha popüler hale geliyor.

Hindiba ise dünya çapında köklerden kahve yerine kullanılan değerli bir sebze ürünüdür. Son yıllarda, kahve ikameleri, alışılagelmiş kahve demlemelerine popüler bir alternatif haline gelmiştir. Bu eğilim, kafein eksikliğinden, zengin biyoaktif bileşimden ve spesifik duyusal özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Hindiba kahvesi nedir?

Hindiba, karahindiba familyasından çiçekli bir bitkidir. Sert, tüylü bir sapı, açık mor çiçekleri ve salatalarda yaygın olarak kullanılan yapraklarıyla karakterize edilir. Hindiba kahvesi, hindiba bitkisinin köklerinin kavrulması, öğütülmesi ve demlenmesiyle yapılır. Tadı kahveye benzer, genellikle hafif toprağımsı ve cevizli olarak tanımlanan bir tada sahiptir. Tek başına veya lezzetini tamamlamak için kahveye karıştırılarak kullanılır.

Hindiba kahvesinin tarihi tam olarak belli olmasa da, 1800'lü yıllarda Fransa'da kahve kıtlığı sırasında ortaya çıktığı düşünülüyor. Kahve çekirdeğinin yerini alacak bir alternatif arayan ya da kahve çekirdeklerinin stoğunu uzatmak isteyen insanlar, kahvelerinin tadını çıkarmak için hindiba köklerini kahvelerine karıştırmaya başladı. Yıllar sonra iç savaş sırasında, birliğin deniz ablukalarının limanlarından birini kesmesinin ardından şehir kahve sıkıntısı yaşadığında New Orleans'ta da popüler hale geldi. Günümüzde hindiba kahvesi hala dünyanın birçok yerinde bulunarak sıklıkla normal kahveye kafeinsiz bir alternatif olarak kullanılmaktadır.

Hindiba kökünü özel yapan nedir?

Yapraklı bitkinin neredeyse yüzde 70'i bir oligosakkarit olan inülinden oluşur. İnülin lifi, muz, buğday ve kuşkonmaz gibi pek çok gıdada doğal olarak bulunsa da hindiba kökünün yüksek inülin konsantrasyonu, onu paketlenmiş gıdalarda lifi artırmak isteyen üreticiler arasında favori haline getiriyor.  

Kurabiyelerin, keklerin ve granola barların nasıl bir fincan çiğ sebzeden daha fazla diyet lifi içerebileceğini hiç merak ettiniz mi?Cevap hindiba köküdür. Lif açısından zengin bir beslenmenin bilinen pek çok avantajı nedeniyle, gıda üreticileri ürünlerinin lif içeriğini artırmak ve dolayısıyla söz konusu ürünlerin algılanan sağlık yararlarını artırmak için popüler kökü paketlenmiş gıdalara eklemeye başladı. Ayrıca beyin sağlığına bağlı iki besin maddesi olan manganez ve B6 vitamini de içerir.

Hindiba kökü, sindirim sağlığınızın çeşitli yönlerini iyileştirebilecek iyi bir lif kaynağıdır. Örneğin, sağlık ve hastalıkla güçlü bir şekilde bağlantılı olduğuna inanılan bağırsak mikrobiyomunuzun sağlığını destekleyebilir. Bunun nedeni hindiba kökünün bağırsakta faydalı bakterilerin büyümesini destekleyen bir tür prebiyotik olan inülin lifi içermesidir.

Araştırmalar ayrıca hindibanın bağırsak fonksiyonlarını iyileştirebileceğini ve kabızlığı azaltabileceğini gösteriyor. 2017 yılında yapılan bir çalışmada kabızlığı olan 44 kişinin 4 hafta boyunca hindiba inülin takviyesi alması sağlandı. Plaseboyla karşılaştırıldığında dışkı sıklığını ve yumuşaklığını arttırdığı, böylece kabızlığı iyileştirdiği bulundu.

Kronik inflamasyon, diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi sorunlara katkıda bulunabilir ve potansiyel olarak mevcut koşulları kötüleştirebilir. Meyveler, avokado ve zerdeçal gibi diğer anti-inflamatuar gıdaların saflarına katılan hayvan bazlı çalışmalar, hindiba kökünün, özellikle uzun vadede bir diyete dahil edildiğinde benzer özelliklere sahip olduğunu ve osteoartrite bağlı şişliğin azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Hindiba kökü, beyin sağlığında rol oynayan C vitamini, B6 vitamini ve manganez gibi bir ton temel besin maddesi içerir. Bu, öğütülmüş hindiba kökü kahvesini özel yapan bir kahve alternatifi olarak görülmesinin bir parçasıdır.  Sağlıklı bilişsel işlev herkes için önemlidir ancak konsantrasyon ve hafıza sorunları olan yaşlı insanlar için özellikle önemlidir. Hindiba kökündeki besinler her ikisine de yardımcı olabilir. Ancak beslenme planınıza eklemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen bazı uzmanlar hindiba kökünün serbest radikallere karşı koruyarak karaciğer sağlığını desteklemeye yardımcı olduğuna inanıyor. Ulusal Tıp Kütüphanesi'nde 2015 yılında yayınlanan bir inceleme, hindiba tedavisinin hücre hasarını önemli ölçüde engellediğini ve oksidatif stresi azalttığını buldu; her ikisi de sağlıklı bir karaciğeri destekliyor.

Hindiba kahvesi kilo kaybını destekleyebilir mi?

Kilo vermek zor bir iştir; zaman, motivasyon ve özveri gerektirir. Kilo kaybı için sihirli bir değnek yoktur. O yüzden aksini vaat edenlere inanmamanız daha doğru bir seçimdir. Bununla birlikte, genel vücut kompozisyonunuzu iyileştirmek, kilo kaybıyla el ele gider.

Daha önce de belirtildiği gibi hindiba kökü, bağırsaktaki probiyotik bakterileri besleyen güçlü bir prebiyotik lif olan inulin içerir. İyi bağırsak bakterilerini güçlendirmek, "kötü" bakterilerin bağırsaklarınızda dengesizlik yaratmasını önlemek için önemlidir. Dengesizlikler uyku ve enerji seviyelerinden bilişsel işlevlere, ruh haline ve metabolizmaya kadar her şeyi olumsuz etkiler ve bu da öğle yemeğinde fast food yemek veya işten sonra spor salonuna gitmemek gibi sağlıksız seçimler yapma olasılığını artırır. Bu seçimler daha sonra kilo verme çabalarımızı sabote eder. Prebiyotikler vücudunuzu yağ yakan bir makineye dönüştürmese de, bu faydalı lif genel sağlığı ve zindeliği destekler. Kendinizi iyi hissettiğinizde akıllı seçimler yapma ve dolayısıyla kilo verme olasılığınız artar. 

İki tür diyet lifi vardır: çözünmeyen ve çözünür. Her ikisi de sağlığın geliştirilmesinde önemli roller oynar. Çözünmeyen lif suda çözünmez ve bu nedenle vücut tarafından sindirilemez. Bu, gıdanın gastrointestinal sistemden geçerken bozulmadan kaldığı anlamına gelir. Çözünür lif ise suda çözünür ve bağırsakta kalın, jel benzeri bir maddeye parçalanır. Bu jelatinimsi lif kolona ulaştığında iyi bağırsak bakterilerinizi besler. Hindiba bitkisinde bulunan bu tip bir liftir.

Kanıta dayalı çalışmalar, sağlıklı bağırsak florasını beslemenin yanı sıra, çözünür lifin sindirimi yavaşlattığını, karbonhidratlar gibi belirli besinlerin vücutta nasıl ve ne zaman emileceğini kontrol ettiğini gösteriyor. Bu, büyük miktarlarda glikozun kan dolaşımına girmesini önlemeye ve sonuçta ortaya çıkan kan şekeri artışlarını modüle etmeye yardımcı olabilir. Peki bu kilo kaybına nasıl destek oluyor? Kısacası kan şekeri kontrolü açlığın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Bu, daha az iştah anlamına gelir ve dolayısıyla daha az kalori tüketilir.  

Hindiba kafeinsiz mi?

Hindiba kahvesi, kafein alımınızı azaltmanın mükemmel bir yolu olabilir. Normal kahve, kavrulmuş, öğütülmüş ve demlenmiş kahve çekirdeklerinden yapılır. Tipik bir fincan kahve yaklaşık 92 mg kafein içerir, ancak bu miktar kullanılan kahve çekirdeklerinin türü, porsiyon boyutu ve kavrulmuş kahvenin türü gibi faktörlere göre değişir. Yüksek miktarda kafein tüketmek mide bulantısı, kaygı, kalp çarpıntısı, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi yan etkilerle ilişkilendirilmiştir.

Hindiba kökü doğal olarak kafeinsizdir, bu nedenle kafein alımınızı azaltmak istiyorsanız mükemmel bir kahve alternatifidir.

Bazı insanlar tamamen kafeinsiz bir içecek için sıcak suya hindiba kökü eklerken, diğerleri daha az kafeinli bir içeceğin tadını çıkarmak için bunu az miktarda normal kahveye karıştırabilir. Kafein alımınızı tamamen dengelemek için kahve yerine hindiba kökü kullanmak istiyorsanız, günde birden fazla fincan tüketmenin gaz ve şişkinliğe neden olabileceğini unutmayın.

Hindibayı herkes tüketebilir mi?

Hindiba kahvesi çeşitli sağlık yararlarıyla ilişkilendirilse de herkes için geçerli değildir. Hindiba bazı insanlarda alerjik reaksiyonu tetikleyerek ağrı, şişlik ve ağızda karıncalanma gibi semptomlara neden olabilir. Yakup otu veya huş ağacı polenine alerjisi olan kişiler, olası olumsuz yan etkileri önlemek için hindibadan kaçınmalıdır.

Bir fincan hindiba kahvesinin (tek başına öğütülmüş kök veya kahveyle karıştırılmış) bir fincan su başına yaklaşık iki ila dört yemek kaşığı olması gerektiğini unutmayın. Kavrulmadan önce çiğ olarak tüketilen hindiba kökü, yağ oranı düşüktür ve her 60 gramlık porsiyon için yaklaşık bir gram lif sağlar. 

Hindiba kahvesi tükettikten sonra herhangi bir olumsuz belirti yaşarsanız, kullanmayı hemen bırakın ve doktorunuza danışın. Ayrıca, hamile veya emziren kişiler için hindiba kökünün güvenliği ve potansiyel yan etkileri konusunda araştırmalar sınırlıdır. Olumsuz semptomları önlemek için tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Kilo vermeye çalışıyorsanız, ilk yapmanız gereken şey acele etmemektedir: Kilo kaybı bir gecede olmaz. Ancak kilo vermenin "hızlı bir çözümü" olmasa da kilo verme yolculuğunuza hızlı bir başlangıç ​​yapmak için yapabileceğiniz eylemler var. Beslenme rejiminize hindiba kökü eklemek bunlardan biridir. Bununla birlikte, özellikle altta yatan bir tıbbi durumunuz varsa veya reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, hindiba kökü ekstraktı almadan önce sağlık uzmanınıza veya diyetisyeninize danışın. Sadece hindiba kökü kullanarak kilo verebilmenizin mümkün olmadığını, sağlıklı ve dengeli beslenmenin de altın kural olduğu unutulmamalıdır. Bir sağlık uzmanından onay aldıktan sonra hindiba kökünü deneyin ve en iyi sonuçları elde etmek için tutarlılık uygulayın.  

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan