Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 03.06.2021 4 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Holistik beslenmeyle kendini baştan yarat

Bütün olarak iyileşmeye odaklanan holistik beslenme nedir? Nasıl uygulanır?

Holistik beslenmeyle kendini baştan yarat

Hayatınızı bir yerden toplamaya çalışırken başka bir yerden dağıttığınız zamanlar mutlaka olmuştur. Mesela kilo vermek için körü körüne bağlandığınız bir liste hedefinize ulaşmanızı sağlamıştır ama kısıtlamalarla mutsuzluk kat sayınız artmıştır. Ya da en sevdiğiniz tatlıları yerken kendinizi çok iyi hissetmişsinizdir ama aynaya baktığınızda gördüğünüz manzara hoşunuza gitmemiştir. Asla tam olarak iyi olamamış ve hep bir şeyler eksik kalmıştır. Şimdi tamamlamanın vakti! Size anlatacağımız holistik beslenme yaklaşımıyla kendinizi baştan yaratma imkanı bulacak ve en iyi halinize ulaşma yolunda ilk adımınızı atacaksınız.

Holistik Beslenme nedir?

Holistik beslenme kişiyi bir bütün olarak ele alan ve her yönünü iyileştirmeye odaklanan bir beslenme biçimi. Bu beslenmenin felsefesi, kişinin sağlığının yaşamını ve varlığını fiziksel, kimyasal, zihinsel ve duygusal olarak her alanda iyileştirmeye, kalıcı bir düzen elde etmeye dayanır. Tabi bütün bu iyileşme kişinin kendini ve vücudunu tanımasıyla mümkündür. Tükettiğinizde bedeninizi rahatsız eden besinler, sizi mutlu eden ve sağlığınıza iyi gelen besinler, daha dinç hissetmenizi sağlayan fiziksel aktiviteler… Bunların hepsini gözlemlemek ve sizde bıraktığı etkilerin farkına varabilmek değişimin anahtarını oluşturuyor. Gelin bir de bütünsel sağlıklı hayatın kilidini nasıl açacağımızdan bahsedelim.

Nasıl uygulanır?

Elinizdeki bir kağıtla öğünlerinizi planlamaya çalıştığınız programlardan farklı bir yolla ilerler holistik beslenme. Kişinin bütün sorunlarını tek tek düzeltmeye odaklanarak sürdürülebilir bir mutluluk hali hedeflenir. Şöyle ki, öncelikle alışkanlıklarınız ve yaşantınız doğrultusunda sosyal hayatınızı etkilemeyecek beslenme düzenleri oluşturulur. Çevresel faktörleriniz düşünülerek aktivite planları değerlendirilir. Sağlıklı yaşam ve beslenme hakkında verilen detaylı derslerle hayatın her yönü ele alınır. Bütün problemlerin çözümüne odaklanarak ilerlenilir.

Sağlık kontrolleri ve temel sağlık takviyeleri

Geri dönüşümüzün olmayacağı belki de tek şey sağlığımızı kaybetmektir. Bir hatayı telafi edebilir, unuttuğumuz bir bilgiyi hatırlayabilir, kırdığımız bir kalbi onarabiliriz. Ancak vücudumuza verdiğimiz bir zarar ciddi bir sağlık sorununa yol açarsa bunu geri alamayabiliriz. Bu yüzden her zaman olduğu gibi holistik beslenme yaklaşımında da ana hattı bedensel sağlık oluşturuyor. Rutin olarak doktor kontrolleri ve medikal tedavilerle sürdürülen beslenme tedavileri en iyi sonuçları doğuruyor. Aynı zamanda temel sağlık takviyeleriyle ilgili kişilerin bilgi sahibi olması sağlanarak sağlığı destekleyici yollardan bahsediliyor.

Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek

Holistik beslenmede oluşturulan beslenme düzeni var olan hastalıkları mümkün olduğu kadar iyileştirirken kilo problemini de yönetir. Ancak bu beslenme programlarında kısıtlayıcı menülerin ruh sağlığı üzerindeki etkisi göz önüne alınarak hareket edilir. Hep bahsettiğimiz gibi kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz. Bu süreçte size iyi gelen veya sizi gerçekten kötü etkileyen yiyecekleri farkına vararak diyetten çıkarmaya gitmek ya da daha çok dahil etmek sizin gözleminizle mümkün olabilir. Örneğin portakal, sağlığa yararları ve içerdiği besin öğeleriyle normal şartlarda herkese meyve seçeneği olarak sunulur ancak siz portakal yediğinizde midenizi rahatsız hissediyorsanız farklı bir meyve alternatifi sizin iyileştiriciniz demektir. Holistik beslenmeyi en doğru şekilde sürdürebilmek için yapmanız gereken en önemli şey vücudunuzu dinlemek ve onu anlamaya çalışmaktır.

Doğru alışveriş

Beslenme planlarıyla birlikte kişiler hayatın bütün yönlerini ele alan bir eğitimden geçer. Beslenmeyi sadece bir öğün planıyla sınırlı tutmaz. Bu öğünleri hazırladığınız besinler tamamen doğal ya da doğala en yakın seçenekler olmalıdır. Seçenekleri doğru yönetmenin temeli de alışverişten geçer çünkü eve aldıklarınız yediklerinizi şekillendirir. Bu yüzden kişilere ‘doğru alışveriş’ noktası aşılanır.

Aile ya da sosyal yemek planlamaları

Paylaşmanın iyileştirici etkisi göz ardı edilemez. Bu bizim olan bir şeyi başkasına vermek demek değil. Hislerinizi paylaşmak, sohbetlerinizi paylaşmak, bir sofrada bir tuzluğu paylaşmak, gününüzün nasıl geçtiğini paylaşmak, oturduğunuz sandalyede gülüşlerinizi paylaşmak… Bunu yapabilmenin en güzel yolu da bir akşam yemeğini paylaşmak veya bir kahvaltıyı saatlere yaymaktır. O yüzden kendinizi ‘diyette’ hissedip tek başınıza öğün yapmaktan kaçınmanız tavsiye edilir. Diyetinizi sosyal hayatınıza uydurun. Karnınızı doyurmak ruhunuzu doyurduğunuzda daha kolay hale gelecek.

Ruhsal iyileşmeyi destekleyici yollar

Bir bütünü elde etmek parçaları tamamlamakla mümkündür. Bizi mutluluğa götüren ilk adım ruhsal sağlığımızdır. Bu yüzden ruhsal sağlığımızı destekleyecek öneriler değerlendirilir. Kendi hobilerinizi keşfetmek ve yeni hayatınıza onları da dahil etmek aynada gördüğünüz sizi mutlu edecektir. Bir raket sizi güldürebilir ya da bir boya fırçası hayal gücünüzü ortaya çıkarabilir. Sadece keşfedin!

İşte holistik beslenme bütün bu alanlarla sağlıklı bir beden, sağlıklı bir zihin ve sağlıklı bir çevreye ulaşmayı mümkün hale getiriyor. Ancak bunların hepsi sizin değişimi istemenizle olur. Bu yüzden bütün olarak iyileşmenin sizi ne kadar ileri taşıyabileceğini düşünün.

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Türkan Eser

Türkan Eser Çok güzel anlatılmış. Teşekkürler. Ancak şimdiye kadar gittiğim beslenme uzmanlarına bu tarz bir beslenme istediğimi söylediğim halde, tamam diyip yine ezbere listeler verdiler bana.Sonuç elbette ver-al ne yazık ki.

03.06.2021
Yanıtla
Yaprak Çelebi

Yaprak Çelebi Yediklerimizin gerçekten ruh sağlımız ve ruh sağlımızında yediklerimiz üzerinde inanılmaz bir etkiye sahip olduğunu düşünüyorum. 2021'ın başından beri elimden geldiğince yediğime içtiğime özen göstermeye çalıyorum çünkü vücudumu bir fabrika gibi düşünürsem kaliteli ürün elde etmem için fabrikaya kaliteli (besin değerleri açısından dengeli) ham madde girmesi lazım. Ayrıca yediklerimle birlikte kişisel bakımıma da özen gösterme isteğim yeniden yeşerdi. Artık hayata daha ılımlı yaklaşıyorum.

03.06.2021
Yanıtla
Hanife Gray

Hanife Gray Bir delim Ekmek bir dil peynie Olen bir Case bulgurlu yogurt aksam peynirli karnabahar Marisol zebze

07.07.2021
Yanıtla