Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 17.10.2022 9 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Hollywood Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Hollywood yıldızlarının zayıflama sırrını sizinle paylaşıyoruz!

Hollywood Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Hollywood diyet çok kısa sürede aşırı kilo vermeyi amaçlamaktadır.  Hollywood diyeti tüm dünyada büyük ilgi gören bir diyetir. Adından da anlaşılacağı gibi Hollywood diyeti Hollywood yıldızları, dünya yıldızları, şarkıcılar ve aktörler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.  

Hollywood diyeti 30 gün sürmektedir ve bu süre içinde 16 kilo verilmesi hedeflenir. Hollywood diyetinin etkileri, diğer diyet türlerinden daha hızlı ortaya çıkmaktadır. Diyet sırasında herhangi bir sağlık sorununa yol açmayan bu diyet planına katı gıda almadan devam edilmektedir. 

Çoğu insan diyet programının zor olduğunu düşünse de göründüğü kadar zor değildir. Hollywood diyeti kilo vermeyi sağlasa da sıvı kaybetmeyi sağlamaz. Çünkü diyetin ilk birkaç günü sadece sıvı tüketmeyi içerir. Hollywood diyetini uygulamak isteyen kişilerin öncelikle vücutlarını iyi tanımaları gerekmektedir. Diyet düzenli olarak takip edilirse 12 ila 16 kilo arasında kilo vermek mümkündür.  

Bu diyet sırasında bol su içmek de çok önemlidir. Aynı şekilde her gün bol miktarda meyve tüketilmelidir. Bu diyet sırasında vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını azaltmak için her gün 2-2,5 litre su içilmelidir. Kısacası bu diyetin en önemli kuralı bol su içmektir.

Hollywood Diyeti Nasıl Yapılır?

Hollywood diyetinin en zor kısmı başlangıçtır ve çoğu insanın vazgeçtiği yerde burasıdır. Ancak bir kez programa uyulduktan ve kişi alıştıktan sonra kilo verme hızlanır. Hollywood diyetinin ilk iki günü sadece sıvı tüketilir. Bunun için çeşitli  meyve ve sebze suları kullanılmaktadır. Ancak meyve ve sebze suları içerken bardağın dörtte birinin su ile doldurulması gerekmektedir. 

Günlük içilen su miktarına ek olarak günlük sıvı alımı yaklaşık 8 ila 10 bardaktır. Taze sıkılmış meyve ve sebze suları vücut için güçlü bir antioksidandır. Bu, vücudun ödem, gaz ve kimyasallardan kurtulmasına yardımcı olur.

İlk iki gün sıvı tüketildikten sonra, sonraki birkaç gün sabah ve öğlen hafif yiyecekler yenmelidir. Akşam ise doyurucu bir öğün tüketilir. Hollywood diyeti sırasında istediği kadar çiğ veya pişmiş sebze, salata, beyaz et ve yeşillik yenilebilir. Diyet sırasında ekmek, alkol, kırmızı et, yağ, çay, kahve, şeker, bakliyat ve alkol tüketilmez.  

Diyet sırasında akşam yemeği ile kahvaltı arasında en az 12 saat kalori içeren hiçbir şey tüketilmemelidir. Kalori içeren tüm yiyecek ve içeceklerden de uzak durulmalıdır. Bunun nedeni vücutta otofaji meydana gelmesidir. Otofaji, kilo vermek ve sağlık açısından önemlidir.

30 günlük bir diyet programı olan Hollywood diyetini uygulayan bireylerin her gün programa sadık kalmaları gerekmektedir. Aşağıda Hollywood diyetinin ilk haftası verilmiştir.  

1.ve 2.Gün: Diyetin ilk iki gününde öncelikle vücuttan ödemin atılması için yalnızca sıvı tüketilir. Taze sıkılmış meyve ve sebze suları ve yeşil çay içilmelidir.

3.Gün: Kahvaltı; salatalık, domates, 1 adet haşlanmış yumurta, 2 dilim çavdar ekmeği, 30 gram yağsız peynir, 1 fincan yeşil çay, öğle yemeği; limonlu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış salata, akşam yemeği; 1 porsiyon haşlanmış veya ızgarada pişmiş tavuk eti, 1 kepçe sebze çorbası ve 1 porsiyon haşlanmış brokoli ve yeşillik

4.Gün: Kahvaltı; domates ve salatalık ile beraber yeşil sebzeler, 30 gr yağsız peynir, 1 fincan bitki çayı, öğle yemeği; limonlu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış bol yeşillikli salata, akşam yemeği; 150 gr mantar, 2 yumurta ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış omlet

5.Gün: Kahvaltı; 2 dilim kepek ekmeği, 30 gr yağsız peynir, 1 fincan yeşil çay, salatalık, domates ve yeşillik, öğle yemeği; 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış bol yeşillikli salata, akşam yemeği; 150 gr ızgara veya buğulama yöntemi ile pişirilmiş balık, 2 porsiyon yeşillik ve kuru soğan

6.Gün: Kahvaltı; 30 gr yağsız peynir, salatalık ve domates ile birlikte bol yeşillik ve 1 dilim tam buğday ekmeği, öğle yemeği; limon ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklenmiş bol yeşillikli  salata, akşam yemeği; 1 kepçe tuzsuz ve yağsız hazırlanmış sebze çorbası, 1 porsiyon ızgara veya buğulama yöntemi ile hazırlanmış tavuk eti veya hindi

7.Gün: Kahvaltı; Domates, salatalık, 30 gr yağsız peynir ile bol yeşillik ve 1 fincan bitki çayı, öğle yemeği;  limon ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklenmiş  bol yeşillikli salata, akşam yemeği; 1 porsiyon sebze çorbası, 150 gr ızgarada pişirilmiş balık, 1 porsiyon yeşillik ve kuru soğan

Hollywood diyet programının diğer günleri döngü şeklinde devam etmektedir. 

Hollywood Diyetini Kimler Yapabilir?

Hollywood diyeti, herkes için uygun bir diyet programı değildir. Bu nedenle de bazı kişiler  için önerilmemektedir. Hollywood diyetinde katı gıdaların tüketimi bırakıldığından hamile ve emziren anneler tarafından uygulanmamalıdır. Aynı zamanda akşam saatlerinden sonra herhangi bir gıda tüketilmediği için şeker hastaları Hollywood diyeti yapmamalıdır.  Bununla birlikte düzenli ilaç kullananlar, kalp hastalığı bulunan kişiler ve çeşitli rahatsızlığa sahip kişiler bu diyeti uygulamaktan kaçınmalıdır. 

Hollywood Diyetinde Ne Yemelisiniz?

Her diyette olduğu gibi, Hollywood diyeti de kilo vermeye yardımcı olan yiyecek ve içecekleri içerir. Diyetin ilk iki gün yalnızca sıvı alınır ve bu durum çoğu kişinin diyetin başlangıcında zorlanmasına sebep olur. Ancak diyete bağlı kalındığında iyi sonuçlar alınır.  Hollywood diyetinde tüketilebilecek gıdalar aşağıda verilmiştir. 

Hollywood Diyetinde Ne Yememelisiniz?

Hollywood diyeti yenilecek ve yenilmeyecek yiyecekleri içermektedir. Bazı gıdaların tüketimi diyet süresince yasaktır. Hollywood diyetinde tüketilmemesi gereken gıdalar aşağıda verilmiştir.  

 • Kafein içeren içecekler

 • Siyah çay

 • Alkol

 • Kırmızı et

 • Sigara

 • Şeker

 • Bakliyat

 • Abur cubur ürünleri

Bir günlük Hollywood Diyeti Listesi Nasıl Olmalıdır?

Aşağıda bir günlük Hollywood diyeti listesi verilmiştir.

Kahvaltı

 • 2 dilim kepek ekmeği

 • 2 dilim yağsız dil peyniri

 • Domates

 • Salatalık

 • Bir adet katı yumurta

 • Ihlamur veya meyve çayı

Öğle Yemeği

 • Çok az zeytinyağı ve limon eklenmiş bol yeşil salata

Akşam Yemeği

 • 100 gr. yağsız ızgara tavuk eti

 • Bir tabak az miktarda zeytinyağı ile pişmiş limonlu taze brokoli

Hollywood Diyetinin Faydaları Nedir?

Hollywood diyeti, kısa sürede fazla kilo verdiren diyet olarak bilinir. 30 gün süren Hollywood diyeti başlarda bireye zorlayıcı olarak görünebilir fakat düzenli olarak uygulandığında  kişi alışır ve diyet süresinin sonunda etkileri fazlasıyla alınır. 

Hollywood diyeti düzenli bir diyet planı ile birleştiğinde diyabet riski azalır, kolesterol seviyesi yükselir, enerji seviyesi yükselir ve günlük hayata odaklanma yeteneği artar. Ancak bu diyetin herkes tarafından uygulanamaz ve bazen küçük yan etkilere yol açabilir. 

Hollywood Diyeti ile Kaç Kalori Verilebilir?

Her bireyin  kilosu, metabolizma hızı, fiziksel aktivitesi, yaşı gibi durumları farklıdır. Bu nedenle de her diyet herkeste aynı etkiyi göstermediği unutulmamalıdır. Hollywood diyeti düzenli bir şekilde uygulandığında kişinin metabolizma hızını göz önünde bulundurulduğunda günde 1 ila 2 kilo vermeyi sağlar. Dört hafta sonunda ise en az 12 kilo ila en çok 18 kilo verilebilir.

Hollywood Diyetinin Zararı Var mı? 

Hollywood Diyetinin çeşitli olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, uzun süreli bir diyet planının olmamasıdır. Bu diyet sadece birkaç ipucu verir ve daha fazla meyve, sebze ve yağsız protein tüketimini içerir. Karbonhidrat, protein veya kalori açısından düşüktür. Düşük  vitamin veya mineral içerdiğinden vücudun bu önemli besinleri alamamasına yol açar.  Aynı zamanda besin çeşitliliği açısından fakir olduğundan  diyeti uygulayan kişiler için sıkıcı olabilir. 

Ketozis ve kandaki keton cisimciklerinde artış, karbonhidratları çok fazla (günde 50 gramdan az) sınırlayan diyetlerden kaynaklanmaktadır. Keton cisimleri çoğu zaman kanda çok küçük miktarlarda bulunur, ancak yükseldiğinde bir hastalık belirtisi ortaya çıkabilir.

En belirgin yan etkisi ise ağızdaki aseton kokusudur. CHO vücudun beslenmesi için önemlidir çünkü enerji verir, ketogenezi durdurur ve protein ihtiyacını azaltır. Ketozu durdurmak için her gün en az 50 gram karbonhidrat tüketilmelidir. Ketonüri, vücudun asit-baz dengesi, insanların kilo vermesine yardımcı olan sağlıklı diyetler tarafından atıldığında meydana gelir. Bu durum beyne zarar verebilir ve sıvı ve elektrolit dengesinde değişikliğe neden olur. Bununla birlikte ürik asit taşları hiperürisemi ve gut semptomlarına benzer semptomlara yol açabilir ve Hiperlipidemi gelişebilir. Daha fazla kalsiyum kaybetmeye neden olduğundan, osteoporoz olma olasılığını artırır. Ayrıca düzensiz kalp atışlarına sebep olabilir. 

Hollywood Diyeti ile İlgili Makaleler Nelerdir?

Hollywood diyeti ile ilgili makaleler şunlardır.

 • Düzce'de yaşayan yetişkin bireylerin popüler diyetleri öğrendikleri kaynaklar, popüler diyetler hakkındaki bilgileri ve yanlış uygulamaları (TuğçeKaraduman)

Hollywood Diyeti ile İlgili Kitaplar Nelerdir?

Hollywood diyeti ile ilgili kitaplar şunlardır.

 • Hollywood Diyet Sırları-Kim Douglas & Cindy Pearlman

Hollywood Diyetine Benzer Diğer Diyetler Nelerdir?

Hollywood diyetine benzer diyetlerin listesi aşağıda verilmiştir.

 • Dukan diyeti

 • Kabak diyeti

 • Vejetaryen diyeti

 • Glisemik indeks diyeti

 • Çorba diyeti

 • South beach diyeti

 • Montignac diyeti

 • Atkins diyeti

 • Kabak diyeti

 • Yumurta diyeti

 • Karpuz diyeti

 • Patates diyeti

 • Sirtuin diyeti

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Kübra Dursun

Kübra Dursun yapan var mı

18.10.2022
Yanıtla
Sude Namli

Sude Namli merhabalar 1 ay bunu yapıp sonra normal diyete devam etsek olirmuu

02.11.2022
Yanıtla