Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 19.12.2017 1 dakikada okunur
yorumlar
1
kaydet

İlk İnsanlar Daha Mı İyi Beslenirdi?

Merak ettik araştırdık: İlk insanlar ne yer ne içer, nasıl beslenirdi?

İlk İnsanlar Daha Mı İyi Beslenirdi?

Dünden bugüne  her şey gibi beslenme alışkanlıkları da değişti. Dünya gelişti, teknoloji ilerledi, tüketim alışkanlıkları değişti ve tabii insanların yedikleri de buna göre şekillendi.

Erken dönemlerde insanlar atletik vücutlarıyla dikkat çekiyordu. Bunun sebebi hem yaşam şekilleri hem de otlar, ağaç kabukları ve daha sonra yabani etlere dayalı olan beslenme şekilleriydi. Bahsi geçen zaman diliminde yemeğe ulaşmak için savaşmak, uzun yollar kat etmek gerekiyordu. Dolayısıyla hareket yetenekleri de çok fazlaydı.

Tatlı olarak meyve ve kovanlardan topladıkları balı yerlerdi, enerji ihtiyaçları bu şekilde karşılanıyordu. Aldıkları kalori miktarı yüksek de olsa, yakılan enerjiden az olduğu için vücutlarında yağlanma pek olmazdı.

Bunun yanı sıra bağırsak sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi bugünlerde sıkça tartışılan gluten ve laktoza erken dönemlerde yer verilmiyordu. Anne sütü dışında sütten yapılan herhangi bir besin tüketmediklerinden alerjik hastalıklara da rastlanmıyordu.

Aslında denebilir ki sahip oldukları bir tür düşük karbonhidratlı beslenme şekliydi. Buna yakın bir beslenme programına sıcak bakanlar son dönemin popüler diyetlerinden Paleo Diyeti’ni uyguluyorlar.

“Paleo Diyeti Nedir?” başlıklı yazımızı okumak içintık tık.

Sizin de eski beslenme alışkanlıklarıyla ilgili bildikleriniz varsa bizimle paylaşmanızdan mutluluk duyarız!

paleo
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Hasan Hasan Bence o zamanlar hormon yoktu

19.12.2017
Yanıtla

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir