Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 15.10.2018 4 dakikada okunur
yorumlar
3
kaydet

Isıtılıp tekrar yenmesi tehlikeli olan 11 yiyecek

Bazı yemekleri ısıttığınızda bakterilere üremeleri için mükemmel bir ortam sağlıyorsunuz!

Isıtılıp tekrar yenmesi tehlikeli olan 11 yiyecek

Her zaman tam olarak yiyeceğimiz kadar yemek pişirmemiz neredeyse imkansız. Bu da beraberinde kalan yemekleri sonraki öğünlerde ısıtarak tekrar yemeyi getiriyor tabii. Peki bu ne kadar doğru? Ne yazık ki birçok yemek tekrar ısıtılırken doğru iç sıcaklık seviyesine ulaşmadığı takdirde mikroorganizmalar için muhteşem bir üreme ortamı yaratıyor. Özellikle de et grubuna ait besinler. Bunun yanı sıra tekrar ısıtılan her besinin içerdiği besin değerlerinde kayıplar yaşanıyor.

Bu durumun önüne geçmenin iki yolu var. Birincisi elbette yemek pişirirken ne kadar yeneceğine dikkat ederek buna göre hazırlık yapmak. İkincisi ise en azından bazı besinleri ısıtmaktan kaçınmak.

1-Tavuk

tavuk

Bu durumun sağlığımız üzerinde en ciddi etkisi et ve et ürünleri söz konusu olduğunda görülüyor. Zehirlenme konusunda en riskli besinlerden biri tavuk. Çünkü tavuk tekrar ısıtıldığında içeriğindeki protein yapısı değişerek bakteri üretmeye başlıyor. Bu durumdan kaçınmak için fazla satın aldığınız tavuğu pişirmeden derin dondurucuda saklayabilir, yiyeceğiniz zaman istediğiniz miktarda çıkarıp pişirebilirsiniz.

2-Balık

Balık da tekrar ısıtıldığında besin değerini kaybediyor. Ancak daha da önemlisi hijyenik açıdan risk taşıması. Bu risklerden kaçınmak için balığı mutlaka pişirdiğiniz sıcaklıkta ısıtmalı ve bir kereden fazla ısıtma işlemini tekrarlamamalısınız.

3-Et içeren yemekler

etli yemekler

Tüm et ürünleri için şunu söyleyebiliriz: 65 derece ve üzeri sıcaklığa ulaşmadıklarında içerdikleri mikroorganizmalar ciddi boyutlarda üreyebiliyorlar. Sağlığınızı tehlikeye atmamak için buzdolabından çıkardığınız köfte ve benzeri diğer et içeren yemekleri ısıtırken balıkta uyguladığınız yöntemleri uygulamaya dikkat etmelisiniz.

4-Sakatatlar

Sakatatlar mikroorganizmaların en sevdiği besinlerden. Bu yüzden ciğer, böbrek, yürek gibi sakatat ürünlerini fazla miktarda hazırladıysanız öncelikle ilk pişirmeyi doğru yapmanız gerekiyor. İyi pişmiş, yani çiğ kalmamış bir sakatat ürününü doğru sıcaklıkta tekrar ısıttığınızda daha güvenli olsa da ısıtma işlemi sırasında ne olursa olsun bir miktar besin değeri kaybı yaşanıyor.

5-Kıymalı yemekler

kiymali borek

Kıyma içeren yemekler özellikle sıcak havalarda bozulmaya çok müsait oldukları için tehlike barındırıyorlar. Örneğin börekte iç harcın uzun süre bekletilmesi bu ihtimali artırıyor. Kıymalı börek gibi et harcı içeren ürünlerin artan kısımlarını mutlaka buzlukta saklamalı ve yiyeceğiniz zaman 65 derece ve üzeri sıcaklıkta ısıtmalısınız.

6-Sebze yemekleri

sebze yemekleri

Isıtılan yemeklerin besin değerlerinde kayıplar yaşanmasının sebebi DNA’larının değişmesi. Ayrıca hijyenik açıdan et kadar tehlikeli olmasalar da sebze yemeklerinin de gıda zehirlenmesine yol açabileceğini unutmamalısınız.

7-Yumurta

Yumurta kaynaklı zehirlenmelere çok sık rastlanmasa da ısıtıldığında protein yapısı değiştiğinden bu besini de dikkatli tüketmenizde fayda var. Tıpkı tavukta olduğu gibi… Özellikle yumurta içeren soslar söz konusu olduğunda bozulma ve zehirlenme ihtimali artıyor. Bu yüzden mayonez gibi yumurtalı sosları az miktarlarda hazırlamanız ve hemen buzdolabına kaldırmanız gerekiyor. Haşladığınız yumurtaları da oda sıcaklığında beklettikten sonra bir daha kesinlikle ısıtmamalısınız. Çünkü bu durumda da yumurtada bakteri oluşumu başlamış oluyor.

8-Ispanak

ispanak

Ispanakta bol miktarda nitrat bulunuyor ve ısıtılan ıspanakta bu nitrat anında nitrite dönüşüyor. Özellikle çocuklarda nitritin etkisi daha fazla hissediliyor. Pişirildiği zaman hemen yenmesi bir yana, saklama koşulları nedeniyle çiğ hali de toksik olabileceğinden ıspanağı pişireceğiniz gün satın almanız çok daha doğru olur.

9-Pancar

Ispanakta olduğu gibi pancarda da tekrar ısıtma işleminin sonucunda nitrit çıkma olasılığı var. Hatta tüm kök sebzeler için bu tehlikenin var olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla pancarı da pişireceğiniz zaman buzdolabından çıkarmanız en sağlıklısı.

10-Mantar

mantar

Mantar da yeniden ısıtıldığında besin değerlerinde azalma yaşanıyor. Üstelik sindirim sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Bu etkilerinden uzak olmak için mantarı günlük tüketmeye özen göstermelisiniz. Eğer tüketemeyeceğiniz miktarda mantar aldıysanız bunları buzdolabı poşetlerine eşit miktarda paylaştırarak buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

11-Kremalı yemekler

Kremalı yemekler de mikroorganizmalar açısından yüksek derecede risk taşıyor. Bu yüzden tıpkı balık ve et içeren yemeklerde olduğu gibi krema içeren yemekleri de pişirdiğiniz sıcaklıkta ve bir kereden fazla olmamak şartıyla ısıtmalısınız.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Sinem Vural

Sinem Vural tavuk ,balık, et, etli yemekler, sebze yemekleri.... Neyi yiyebiliriz o zaman ısıtarak pardon?

15.10.2018
Yanıtla
Diyetkolik  Destek

Diyetkolik DestekMerhaba Sinem Hanım, Özellikle et, tavuk, balık ve etli yemeklerde yenecek miktar kadar pişirmek, yenmeyecek kısmını buzlukta çiğ olarak saklamak en doğrusu. Pişirildikten sonra ertesi güne kalan yiyeceklerin tekrar tekrar ısıtılması sırasında iç sıcaklık yeterli dereceye ulaşamadığı için bakteri üremesine uygun bir ortam hazırlayabilir ve gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Sebze yemeklerinde ise aynı tehlike bir miktar daha az olsa da tekrar tekrar ısıya tabi tutmak vitamin ve mineral kayıplarına neden olacağı için her zaman yenecek miktarlarda pişirmek ve çiğ saklamak en doğrusu. :) 16.10.2018

Adil Kulceci

Adil Kulceci Tekrar tekrar ısıtılmasın temcit pilavı değil diyor lar efendim. :) yoksa saydığınız besinleri her zaman güvenle tüketebilirsiniz sinem hanım. :) sağlıcakla kalın.

15.10.2018
Yanıtla
Aygün Mammadova

Aygün Mammadova Patates...

16.10.2018
Yanıtla