Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 14.09.2022 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Elinize gelen saçlardan, yerlerden topladığınız saçlardan, tarağa sıkışan saçlardan sıkıldıysanız buraya. Sizin için saç dökülmesinin nedenlerini ve neler yapılabileceğini araştırdık.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesi, çok çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişebilen bir sorundur. Pratik yöntemler ile kolayca üstesinden gelinebilen saç dökülmesi; fiziki değişime paralel olarak öz güven sorunu, depresyon ve dış görünüşten memnun olmama gibi durumlara neden olabilir. Siz de bu sorundan muzdaripseniz öncelikle altta yatan sebepleri belirlemeniz gerekebilir. Öyleyse gelin, kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri ve çözüm yollarına göz atalım.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesi, birden fazla nedene bağlı olarak gelişebilir. Fiziksel ve psikolojik kökenli pek çok faktör etkili olabilir. İşte saç dökülmesini tetikleyen faktörler:

 • Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Sedef, egzama, lupus, liken gibi saçlı deriyi etkileyen deri hastalıkları
 • Doğum sonrası görülen hormonal değişimler
 • Demir eksikliği
 • Çinko, biyotin, folik asit, Omega 3, Omega 6, B12 ve D vitamini eksiklikleri
 • Genetik yatkınlık ve hormonal nedenler
 • Menopoz dönemi
 • Selenyum ile E ve A vitaminlerinin fazla alınması
 • Diyabet, lupus, insülin direnci, tiroid hastalıkları, sifiliz, yüksek ateş gibi sistemik hastalıklar ve sağlık sorunları
 • Kullanılan bazı ilaçlar (tiroid ilaçları, tansiyon ilaçları, hormon ilaçları, doğum kontrol ilaçları, kemoterapi, kan sulandırıcı ilaçlar, psikiyatrik ilaçlar, anti-epileptikler)
 • Stres, depresyon, anksiyete gibi psikolojik nedenler
 • Saç yapısına uygun olmayan kozmetik ürünler
 • Saç boyama, şekillendirme gibi işlemler esnasında doğru yapılmayan ve fazla ısı ile gerçekleştirilen uygulamalar
 • Sürekli ve sıkı bir şekilde uygulanan örgü ve atkuyruğu gibi saç modelleri

Saç dökülmesini engellemek için neler yapılabilir?

Saç dökülmesini engellemek için ilk adımınız altta yatan sebebi bulmak olmalıdır. Sorununuz fiziksel kökenli ise hekiminizin önerdiği tedavi programına uyarak bu sorunu atlatabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenerek de saç dökülmesini engelleyebilirsiniz. Doğru ürünlerle yapacağınız uygulamalar saç derinizi canlandırarak dökülmenin engellenmesine yardımcı olabilir. Bunun için saç dökülmesine karşı özel olarak formülize edilen şampuan ve bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Yine bu amaçla üretilen serumlardan ve saç bakımı maskelerinden faydalanabilirsiniz. Parmak uçlarınızı kullanarak dairesel hareketlerle saç derinize yapacağınız etkili bir masaj, bu bölgenin uyarılmasını sağlayarak canlanmasına yardımcı olabilir. Saçlarınızı her gün yıkamak yerine birkaç günde bir yıkayarak saç derinizin kendi olağan döngüsü içinde beslenmesini sağlayabilirsiniz. Jöle, sprey, jel gibi saç şekillendirici ürünleri saç kökleri yerine saç uçlarına uygulayarak ve daha sonra saçtan arındırarak olası olumsuz etkileri bertaraf edebilirsiniz. Saç şekillendirmek için ısı uygulanarak yapılan işlemleri mümkün olduğunca az yaptırarak saçlarınızın canlanmasına fırsat tanıyabilirsiniz.  

Saç dökülmesine uygun şampuan nasıl seçilmelidir?

Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için sağlıklı bir saç derisine sahip olmak ve saçın ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri sağlayabilmek çok önemlidir. Bu noktada kimyasal içermeyen organik şampuanlara yönelmek daha etkili olur. Örneğin Natur Vital Hair Loss Saç Dökülmesine Karşı Şampuanın doğal Phytoactive comlex’ı buğday ve soya tohumlarından elde edilmiştir. Bu eşsiz bileşim kılcak damarların gelişiminde rol oynayan saç foliküllerinin ihtiyacı olan besin maddelerini ve enerjiyi sağlayan Ginseng ile güçlendirilmiştir.Şerbetçiotu ise içeriğindeki aktif maddeler sayesinde saç derisinin iyileşmesine ve kepek probleminin çözülmesine yardımcı olur. Provitamin B5 (Panthenol) ve A, B3, B7, E, F, H vitaminleri ise saç derisinin ve saçın doğal dengesini kurmaya, korumaya ve nemlendirmeye yardımcı olarak saç dökülmelerini azaltır.

Aynı şekilde yağlı bir saç yapısına sahipseniz ya da saçlarınızın kuruluğu canınızı sıkıyorsa buna uygun şampuanlarla saçlarınızı daha sağlıklı bir yapıya kavuşturabilirsiniz. Saçınıza uygun şampuanı seçmek için FİT1001 adresini ziyaret edebilirsiniz.

facebook twitter linkedin whatsappmail

İlk yorumu sen yap

Yorum yapan