Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 14.02.2019 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Kafein egzersiz performansını artırıyor mu?

Bağışıklık sistemini güçlendiren kahvenin kalori yakımını etkileyip etkilemediğini anlattık.

Kafein egzersiz performansını artırıyor mu?

2017 yılında yapılan bir anket dünya nüfusunun %62’sinin her 2-3 günde bir en az bir fincan kahve içtiğini ortaya koymuştu. Birçok insanın doğal performans artırıcı olarak gördüğü için egzersiz yapmadan önce kahve içtiğini de biliyoruz. Peki bu ne kadar doğru?

Kafein vücuda nasıl etki ediyor?

spordan once turk kahvesi icmek

Kahvenin ana bileşeni olan kafein sinir sistemini uyarıyor. Ayrıca beyindeki noradrenalin hormonunun seviyesini yükselttiğinden performans artırıcı ve uyarıcı bir etki gösteriyor. Bu etkileri sayesinde kötü ve yetersiz bir uykuya ya da yemek sonrasında çöken yorgunluğa en iyi gelecek şeylerden biri demek hiç de yanlış olmaz. Antioksidan açısından oldukça zengin olduğu bilinen kahve bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Termogenezi (ısı üretimi işlemi) tetikliyor ve vücut ısısını artırıyor. Bu ise kalori yakma hızının artmasını sağlıyor.

Kahve geçici olarak tansiyonu yükseltebiliyor. Dolayısıyla tansiyon hastalarının kahve tüketimlerinde tedbirli olmaları va aşırı kahve tüketiminden kaçınmaları gerekiyor. Çünkü kahve kalbin daha hızlı atmasına ve kan damarlarının genişlemesine neden olabiliyor. Kafein içeriği çok yüksek olan kahveler bazen kişilerin kalp çarpıntısı yaşadıkları izlenimine kapılmalarına da yol açabiliyor. Ancak eğer kan basıncı normalse, içilen kahvenin kalp üzerinde olumlu bir etkisi olabiliyor.

Bir fincan kahveden sonra tuvalete gittiğinizi sıklıkla fark ediyor musunuz? Bu durum kafeinin geçici olarak böbrek fonksiyonlarını uyarmasından ve daha fazla idrar üretimine sebep olmasından kaynaklanıyor. Son olarak kahvenin bu etkilerinin en üst düzeyde olduğu zaman dilimi ise tüketildikten sonraki ilk 30 dakika. Kahvenin vücuda etkilerini daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız “Her gün kahve içmenin vücudumuza 7 etkisi” başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Kahve dayanıklılığı artırıyor mu?

spordan once nasil kahve icilmeli

Sade kahve spor tutkunları arasında popüler bir doğal güçlendirici olarak oldukça önemli bir rol üstleniyor. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism’de yayımlanan bir çalışma da kahve tüketiminin egzersiz (koşu ve bisiklet) üzerine olan etkisini araştırdı. Dokuz çalışmanın beşinde kahvenin dayanıklılık performansı üzerinde önemli etkileri olduğu tespit edildi. Egzersiz yapmadan önce içilen sade kahve performansınızı gerçekten artırabilir. Ancak kafeinin kas kuvveti üzerinde olumlu bir etkisinin olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

Ne kadar tüketmeli?

spordan once turk kahvesi mi nescafe mi

Peki gün içinde kaç bardak kahve içilmeli? Egzersiz öncesinde bir espresso performansınızı artırmaya yetecek kadar bol miktarda kafein içeriyor. Toplamda günde üçten fazla espresso içmemeniz en doğrusu. Aksi takdirde kahvenin yararlarını değil, zararlarını görmeniz pek de şaşırtıcı olmayacaktır. Mide sorunları olan kişilerinse kahve tüketimi konusunda daha temkinli olmalarında yarar var. Eğer gün içinde çok fazla kahve içiyor ve kahveyi azaltmak isteseniz de bir türlü başaramıyorsanız “Kafein bağımlılığımızdan 5 günde kurtuluyoruz” başlıklı yazımızı okumayı unutmayın.

Kaynak

kahve kafein kahvenin etkileri
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Nurtekin Oldaz artıyor bence

14.02.2019
Yanıtla

Serhat Özgen kafein kalp ritmini hızlandırarak yağ yakımına yardımcı oluyor mu ?

19.02.2019
Yanıtla

Bu Kategoriden Diğer Yazılar

İlgini Çekebilir