Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
Reklamsız Kullan
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 05.11.2018 3 dakikada okunur
yorumlar
2
kaydet

Kahveye bayılanlar için sağlıklı bir şekilde tüketmenin 4 yolu

Kafeinden maksimum fayda sağlamak ve yan etkilerinden kaçmak istiyorsanız bu önerileri ciddiye alsanız iyi olur!

Kahveye bayılanlar için sağlıklı bir şekilde tüketmenin 4 yolu

Kafeinin vücudumuza sağladığı olumlu etkilere daha önce “Kahvenin faydaları ve zararları” başlıklı içeriğimizde değinmiştik. Ancak her şeyde olduğu gibi kafeinde de bu olumlu etkileri gözlemenin yolu onu beslenme programına doğru miktarda ve doğru şekilde dahil etmekten geçiyor. Eğer bunu başarırsanız egzersize bağlı kas ağrılarınızı azaltabilir, egzersiz performansınızı artırabilir, Azheimer ve Parkinson hastalıkları ile bazı kanser türlerine yakalanma riskinizi düşürebilirsiniz. Aksi durumda, yani sağlıklı kullanım dozunu aştığınızda depresyon, huzursuzluk, uykusuzluk ve kalp çarpıntısı gibi sorunlarla karşılaşmanız hiç de şaşırtıcı olmayacaktır. Kafeinin sadece olumlu etkilerini görmek istiyorsanız bu 5 öneriyi mutlaka dikkate alın.

1-Kafein kaynaklarından en çok kahveyi tercih edin

kafein kaynaklari

Kahvenin yanı sıra çay, çikolata, enerji içecekleri, asitli içecekler ve bazı bitki çayları da kafein içeriyor. Ancak kahve kafein içeriği konusunda hepsini geride bıraktığı için kafeine ilişkin hemen hemen bütün çalışmalar kahve baz alınarak yapılıyor. Kafeinin yararları bir yana, kahvenin içerdiği diğer bileşenlerin de birçok olumlu etkisi bulunuyor. Güçlü bir antioksidan olarak da öne çıkan kahvenin özellikle şekersiz ve sade bir şekilde içildiğinde eklenmiş şeker içeriği yüksek asitli ve gazlı içeceklerden çok daha yararlı olduğu da kesin.

 2-Egzersiz yapmadan önce kafein alın

egzersizden once kahve

Son dönemlerde yapılan çalışmalar kafeinin egzersiz performansı üzerindeki olumlu etkisini kanıtladı. Kolay ulaşılabilir ve hızlı hazırlanabilir olmasının da etkisiyle birçok kişinin egzersiz öncesinde kahve içmeyi bir alışkanlık haline getirdiğini görüyoruz. Üstelik kahve egzersiz sırasındaki performansı artırmanın yanında kişinin dayanıklılığını da artırıyor.

3-Günlük kafein alım miktarını aşmayın

gunluk kafein miktari

Kafeinin olumsuz etkilerini görmemek için günlük alım miktarına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu miktarı 400 miligramla sınırlandırabilirsiniz. Fazlası kaygılı bir ruh haline bürünmenize, uyku düzeninizde bozulmalara ve çeşitli mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Peki hangi kahve ne kadar kafein içeriyor? Ortalama olarak Türk kahvesi 65-75 miligram, filtre kahve 120-170 miligram, suda çözünebilir hazır kahve 60-80 miligram, espresso 150-200 miligram kafein içerirken Americano’da ise 100 miligram kafein bulunuyor.

4-Gerektiği durumda kafeini bırakmaktan korkmayın

kahve bagimliligi

Yukarıda da saydığımız üzere kafeinin birçok yararı bulunsa da eğer tükettiğiniz zaman mideniz ağrıyor ya da kendinizi iyi hissetmiyorsanız miktarın ucunu kaçırmış olmanız yüksek ihtimal. Bu durumda yapmanız gereken şey basit: kafeini azaltmak. Hatta bağımlılıklarınızdan kurtulma konusunda çok iyi değilseniz belki de ilk aşamada tamamen bırakmak ve zamanla azar azar yeniden hayatınıza dahil etmek… Bu konuda “Kafein bağımlılığımızdan 5 günde kurtuluyoruz” başlıklı içeriğimiz size bir fikir verebilir. 

Kaynak

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan
Melike Acar

Melike Acar sabahları aç karnına içmekte bı sorun yok mu ?

05.11.2018
Yanıtla
Deniz Akbulut

Deniz Akbuluthaftada 1 gün aç karnına kahve içip spor yapabilirsiniz metabolizma hızlandırır. 06.11.2018

Ayşe Göçer

Ayşe Göçer tam da bekledigim bir yaziydi

05.11.2018
Yanıtla